Bezpieczeństwo, Granice

Saab wraz ze Swedish Defence Materiel Administration (FMV) oraz Siłami Zbrojnymi Szwecji przeprowadził pierwsze próby strzelania z użyciem lekkich torped nowej generacji (Saab Lightweight Torpedo – SLWT), które zostały wystrzelone z korwety rakietowej oraz okrętu podwodnego.

Próby te były pierwszymi tego typu dla nowej torpedy i zostały przeprowadzone w lutym i marcu br. na obszarach morskich w pobliżu Karlskrony, na wschodnim wybrzeżu Szwecji na Morzu Bałtyckim. Próby przeprowadzono z okrętu podwodnego typu Gotland i korwety typu Visby. Celem prób strzelania było sprawdzenie, czy torpedy można bezpiecznie wystrzelić z okrętów i obejmowało również weryfikację ich integracji z okrętami, a także weryfikację detektora celów torped SLWT.

Lekkie torpedy (Saab Lightweight Torpedo) ma zapewnić Marynarkom Wojennym Szwecji i Finlandii zdolność odstraszania, a w razie potrzeby niszczenia wrogich jednostek podwodnych i nawodnych. Pomyślne ukończenie testów jest kamieniem milowym dla naszego wspólnego projektu - powiedział Görgen Johansson, dyrektor Saab Dynamics.

Prace nad torpedami rozpoczęły się od zamówienia złożonego przez Swedish Defence Materiel Administration (FMV) w 2016 r., które obejmuje dostarczenie ich do floty szwedzkich okrętów podwodnych i korwet rakietowych.

W styczniu 2018 r. Marynarka Wojenna Finlandii złożyła zamówienie na torpedy SLWT w ramach programu modernizacji (MLU) Squadron 2000. Marynarka Wojenna Finlandii będzie obsługiwać ten system na pokładzie zmodernizowanych okrętów typu Hamina, a także nowych korwet typu Pohjanmaa w ramach programu Squadron 2020.

Torpeda SLWT jest wyjątkowa, ponieważ jest przystosowana do trudnych podwodnych warunków przybrzeżnych, jakie występują na Morzu Bałtyckim, a jednocześnie jest przeznaczona do operacji na głębszych wodach. Dzięki najnowocześniejszej konstrukcji jest wyposażona w pełni cyfrowy system naprowadzania, który umożliwia korzystanie zarówno z opcji „odpal i zapomnij” jak i telesterowania (sterowanie przewodowe). Jest to elastyczny system, dzięki któremu można przeprowadzić atak z wielu platform, w tym z okrętów nawodnych, śmigłowców, samolotów typu „fixed-wing” oraz okrętów podwodnych.

rel (Saab)

+7 To jest tempo prac
W 2016 zaczęli i już po 4 latach domykają projekt. My bylibyśmy dalej w fazie analityczno koncepcyjnej przez kilka lat, potem nie byłoby pieniędzy, projekt anumowany, potem przywrócony, jeszcze więcej kasy, a potem powiemy ze to dzielo stulecia jak kormoran 2,
11 czerwiec 2020 : 06:30 Laik Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Prawda
Jaki kraj takie sukcesy. Dla mnie niepojętym jest, że nasz rząd ma klapki na oczach i tylko sprzęt USA... Konsorcjum Saaba ma dobre samoloty, dobre okręty podwodne, oraz oferuje ich uzbrojenie, które również jest bardzo dobre, w dodatku w cenach mocno konkurencyjnych i co ważniejsze... Nawet jeśli serwis miałby być przeprowadzany w kraju zakupu, to daleko nie mamy...
11 czerwiec 2020 : 06:58 Kamillo Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Odpowiedź
I myślisz że Szwedzi zapewnią nam bezpieczeństwo tak jak USA ???
11 czerwiec 2020 : 14:52 HenryHarry Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Torpeda
To jest sprzedany skansen
12 czerwiec 2020 : 07:19 BARON Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Odpowiedź
Dlaczego pieszesz bezosobowo ? 'My byśmy' itd. Napisz kur*a , kto ??? 'Nie byłoby pieniędzy'. Odważysz się napisać dlaczego nie ma pieniędzy , czy jesteś "autorytetem moralnym PO" ???????????????
11 czerwiec 2020 : 14:48 HenryHarry Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 1588857991124862407037.jpg
Mądra Finlandia kupuje w ciemno bo wie że Szwecja się w temacie nie *****i
11 czerwiec 2020 : 23:25 Tw Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Odp
Tam jest tylu imigrantow negatywnie wrogo nastawionych do europejczykow ze predzej czy pozniej bedzie to wszystkim sie czkawka odbijac
12 czerwiec 2020 : 06:32 Nktoś Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter