Stocznie, Statki

Prototypem nowoczesnego niszczyciela min Kormoran ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding już interesują się inne państwa – podało Radio Gdańsk. W minionym tygodniu stocznia przekazała okręt jego użytkownikowi - 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Jak czytamy na stronie Radia Gdańsk, aż pięć państw jest zainteresowanych polskim niszczycielem min. Informację tę, w rozmowie z reporterem Radia Gdańsk, potwierdził Piotr Dowżenko - prezes stoczni Remontowa Shipbuilding SA.

- Nie chciałbym zdradzać zbyt wiele szczegółów, ale przedstawiciele pięciu różnych krajów - częściowo z NATO, częściowo spoza NATO - zgłosili żywe zainteresowanie Kormoranem. Niektórzy przyjechali już nawet w tej sprawie, niektórzy rozmawiali na ten temat na poziomie dowódców marynarek wojennych. Oczywiście wymaga to dalszych, dość długich rozmów, ale myślę, że Kormoran jako nowoczesny produkt ma potencjał eksportowy. Myślę zresztą, że to zainteresowanie bardzo wzrośnie po wejściu jednostki do służby – mówił na łamach Radia Gdańsk Piotr Dowżenko.

Kormoran formalnie zostanie wcielony do służby 28 listopada. Tego dnia, przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, odbędzie się uroczystość podniesienia bandery. Nowemu niszczycielowi asystować mają inne okręty, m.in. ORP Mewa. To właśnie tę jednostkę zastąpi wkrótce w 13 Dywizjonie Kormoran.

Czytaj także: Podniesienie bandery na niszczycielu min Kormoran przy nabrzeżu Pomorskim

Okręt przeznaczony jest do prowadzenia działań bojowych na Morzu Bałtyckim, Morzu Północnym, a w przypadku działań sojuszniczych we wskazanym akwenie odpowiedzialności operacyjnej Połączonych Sił Morskich NATO. Ważnym atrybutem okrętu są wysokie parametry manewrowe zapewniane przez pędniki cykloidalne napędzane silnikami spalinowymi, czyli zachowanie bardzo restrykcyjnych kryteriów poruszania się okrętu na akwenach. Długość jednostki wynosi 58,5 m; szerokość 10,3; a wyporność 850 t.

Jak informuje Radio Gdańsk, powołując się na zapowiedzi Inspektoratu Uzbrojenia MON, w tym roku ma zostać podpisana umowa na dostawę dwóch kolejnych niszczycieli min typu Kormoran dla MW. Pierwszy ma trafić do służby prawdopodobnie w 2020 roku, a dwa lata później drugi. 

Zobacz materiał filmowy Portalu Morskiego z wyjścia okrętu Kormoran:

ORP Kormoran przekazany Marynarce Wojennej

Radio Gdańsk, AL, rel (Remontowa Shipbuilding SA)

Fot.: A. Latarska

1 1 1 1