Rybołówstwo

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przywróciło połowy łososia i troci na naszych łowiskach. Wszystko dzięki dodatkowym 3 tysiącom sztuk łososia, które udało się pozyskać. Rybacy mogą prowadzić połowy na starych zasadach, ale wyładunek ryb będzie objęty pełną kontrolą. Zmiany w połowie tego gatunku ryb ma się zmienić w 2019 roku. 

Połowy łososia przywrócono pod koniec listopada po 2 miesiącach zakazu połowu tej ryby. Zakaz wprowadzono 14 września 2018 roku nie tylko w Polsce, ale na  całym Bałtyku i obejmował wszystkie kraje unijne poławiające na tym morzu. Zakaz związany był z wyczerpaniem ogólnej kwoty łososia połowowej przydzielonej unijnym krajom. Dane te pozyskano z analizy dzienników połowowych. Oprócz łososia zakazano również połowu nielimitowanej troci. Jednym z powodów takiej decyzji był fakt, że jednostki, które miały przydzielone chociażby po kilka sztuk łososia na rok prowadziły ciągłe połowy tej ryby. W dziennikach pojawiały się natomiast zapisy, że zamiast łososia odławiana jest troć wędrowna, której połowy są nielimitowane. 

Połowy łososia i troci wznowiono do końca roku. Można je poławiać na dotychczasowych zasadach. 

- Armatorzy, którzy mieli niewyczerpany limit na połów łososia mogą wykorzystać ten limit i wnioskować o dodatkowy przydział - wyjaśnia Janusz Wrona, dyrektor departamentu rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Armatorzy, którzy limit swój już wyczerpali mogą wnioskować o dodatkowe przydziały. 

Nieoficjalnie mówiło się, że połowy będą odbywały się już na nowych zasadach. Janusz Wrona zapewnił nas jednak, że do końca roku zmian nie będzie. Nowe zasady połowu tej ryby mają się zmienić od stycznia 2019 roku. 

- Przygotowujemy odpowiednie regulacje - mówi dyrektor departamentu. 

Według naszych informacji wszystkie złowione ryby będą traktowane jako łososie, a troć będzie mogła wynosić tylko kilka procent połowu. Prowadzony będzie również pełny monitoring złowionej ryby. Mają być szczegółowe kontrole jednostek. Dyrektor Wrona nie chciał potwierdzić nam tym informacji. Zapewnił jednak, że w najbliższym czasie wyjaśni nowe zasady.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

 
+3 cha cha cha
Tira rara
29 listopad 2018 : 07:19 fffffffff Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Zespół Super Doradców
Proszę Was o jedno wejdźcie na link departamentu rybołówstwa, który Wam podałem i sprawdźcie rejestr umów podpisanych w 2018 roku z osobami fizycznymi. Wiele się Wam Panowie i Panie wyjaśni. Chcecie zrozumieć to przeczytajcie kto i za co ma płacone od ,,naszego " ministra. Można?

[link usunięty]
01 grudzień 2018 : 14:17 rybol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 To nie tylko forsa!
Zatem Jurek za "doradztwo" przytulił w 2017 r. zaledwie 119 tys. PLN a w 2018 r. jeszcze mniej, bo 108 tys. PLN. Dane i tak pewnie są niepełne i nie obejmują innych lat. Ale to i tak wierzchołek góry lodowej. We wszystkim chodzi przecież o takie posłanie sobie łóżeczka żeby kasa szerokim strumieniem płynęła z funduszu rybackiego do właściwych ludzi.
04 grudzień 2018 : 10:15 Koleś Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 SUPER
I co z tego jak do świąt sztorm .
29 listopad 2018 : 09:54 ja Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Zespół Super Doradców
Proszę Was o jedno wejdźcie na link departamentu rybołówstwa, który Wam podałem i sprawdźcie rejestr umów podpisanych w 2018 roku z osobami fizycznymi. Wiele się Wam Panowie i Panie wyjaśni. Chcecie zrozumieć to przeczytajcie kto i za co ma płacone od ,,naszego " ministra. Można?

[link usunięty]
01 grudzień 2018 : 14:19 rybol Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 Śmiech na sali
A wędkarze się z nas śmieją i przywożą po kilka(naście) łososi z dnia łowczego. Zobaczcie ile ich się w Helu namnożyło. Do wyładunku(!) podjeżdżają samochody - chłodnie

Czy przy każdym przyjściu wędkarza do portu ma być obecny inspektor? NIE.
Czy są kontrolowani na morzu? NIE.
Czy mają dzienniki połowowe? NIE.
Czy są monitorowani drogą satelitarną? NIE.
Czy mają wszystkie papiery wymagane od jednostek rybackich i ich załóg? NIE.
Czy prowadzą działalność gospodarczą? NIE.
Czy mają limit? W praktyce NIE.

A my się kłócimy kto ma dostać kilka sztuk łososia na jednostkę na rok...
29 listopad 2018 : 16:04 Ha Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+16 Mity o wędkarstwie łososiowym
Szanowny Panie.
- wędkarze łososiowi również są kontrolowani na morzu i w porcie w Helu przez inspektorów OIRM.
- Wędkarze nie mają dzienników połowowych gdyż nie nadkłada na nich takiego obowiązku ustawa.
- Nie ma potrzeby by byli monitorowani drogą satelitarną, gdyż połowy rekreacyjne nie są nastawione na zysk a na zaspokojenie własnych potrzeb.
- Nie mają papierów wymaganych od jednostek rybackich gdyż jednostki wykonujące rybołówstwo rekreacyjne w rozumieniu ustawy nie są statkami rybackimi.
- nie prowadzą działalności gospodarczej bo wędkarstwo to hobby a nie działalność gospodarcza.
- Wędkarze mają limit wynoszący dwie szt. dziennie na osobę.
Wędkarstwo przynosi znacznie większy podatek od każdej złowionej ryby niż rybactwo więc jest i będzie popierane w całej Europie. Antagonizowanie wędkarzy i rybaków nie przyczyni się do zwiększenia Waszych limitów.
Marek Szymański - wędkarz
29 listopad 2018 : 22:13 Marek Szymański Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Panie Marku Szymański
To dla czego sprzedajecie łososie w smażalni ? ,jak chcę sprzedać rybę z łodzi to słyszę ,że drogo ,że od wędkarzy można kupić dużo taniej ! ,wiec nie pisz tych bajek ,bo i tak nikt nie uwierzy ,prawdę znają wszyscy .!
29 listopad 2018 : 22:29 PRAWDZIWY RYBAK Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Panie Prawdziwy Rybaku
Panie Prawdziwy Rybaku. Nigdy nie sprzedałem ryby i nigdy nie wziąłem nadkompletu. Więc proszę mnie nie obrażać. W każdym środowisku znajdą się złodzieje - w pańskim również, ale walczyć trzeba z tymi złodziejami a nie środowiskiem. To nie wędkarze są powodem Waszych problemów i nie przez wędkarzy Wam obcięto limity. Pan wie dlaczego obcięto - z jednej strony są pazerne elementy w Waszym środowisku - z dugiej nierozgarnięci urzednicy. I z tym zróbcie porządek, czepianie się wedkarzy w niczym Wam nie pomoże. Po co Wam kolejny wróg? Wystarczą chyba Ci co Wam utrudniają życie.
30 listopad 2018 : 06:52 Marek Szymański Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+18 Zamknąć Bałtyk
3 tys sztuk na 1000 jednostek które mają limit łososia w to prosty przelicznik 3 sztuki na jesnostkie hahahahhaa..ZAPRZESTAC POŁOWA NA BAŁTYKU JUŻ JEST KATASTROFA BRAK RYB KONIEC TEGO JUŻ NAWET KUTRY PASZOWE (TUSTE KOTY) JUŻ ZACZYNAJĄ CIENKO MIALCZEC.. SPOTYKAMY SIĘ W WARSZAWIE I NIE BĘDZIE LITOŚCI DLA GRUPY RZĄDZĄCEJ.. NIE BĘDZIEMY SUCHAC BZDUR JEŻELI MINISTER NIE CHCE SŁUCHAĆ RYBAKÓW I LUDZI NAUKI ŻE BAŁTYK POTRZEBUJE ODRODZIC SIĘ,, I ROZPIER.... MNIE GATKA TO NASZ MINISTER CZŁOWIEK MORZA NIE RÓBCIE MU POD GÓRKĘ, KONIEC KOLESOSTWA,CZY MOŻE TO CZAS NA ZMIANĘ MINISTRA, JEŻELI NIE MA ŻADNEJ SIŁY SPRAWCZEJ BY RATOWAĆ BAŁTYK...
29 listopad 2018 : 16:32 Rybak walczący Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Co robimy
Byliśmy w Jastarni byliśmy w Gdyni i nic kiedy jedziemy do Warszawy. Róbmy coś cholera.
29 listopad 2018 : 20:11 bolo Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 W samo sedno
Dokładnie. Minister jest nieudolny, gada głupoty i nic konkretnego nie robi. Ale krytykować go nie wolno, bo to nasz człowiek morza i nie można mu robić pod górkę. Efekty sami widzimy. Czas skończyć z tym oszukiwanie samych siebie.
29 listopad 2018 : 21:53 Rbk Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Spokojnie
O ile się orientuję od 15.12. 18 rusza nabór wniosków o dszkodowanie postojowe, które planowano koniec stycznia- początek lutego, także nie mów bo efekt ostatnich rozmów widać. Poza tym w pierwszym kwartale przyszłego roku ma ruszyć program środowiskowy ( klatki, liczenie fok) . Także zanim coś napiszesz to najpierw się dobrze dowiedz i nie wylewaj tutaj swoich żali jaki to minister niedobry. To jest najlepszy minister jaki trafił się od wejścia do Unii, czy może z poprzednikami było Ci lepiej.
Obietnice ze strony rządu są, nasze zadanie to pilnować czy są realizowane - jak nie to wtedy reagować.
A protest i tak należałoby zrobić ale nie przeciw naszemu rządowi a przeciw BRUKSELI !!!!!!!
30 listopad 2018 : 13:58 techniczny007 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Biedny przydupasie
Biedny, ślepy przydupasie Ministra, czy może tłusty kocie wykarmiony na kasie spływającej do wybranych z Ministerstwa? Może i jest to najlepszy jak dotychczas minister, ale to nie znaczy, że dobry. Jest słaby i z roku na rok pokazuje się prawda, że jest dużo cieńszy niż się na początku wydawało. Zapowiedzi, deklaracje i kasa z Unii to jedyny sposób na problemy w rybolowstwie jakie zna. Słabe i żenujące. Od Ministra oczekujemy konkretów a nie tanich, pozorowanych działań pod publiczke i kupowania głosów za kasę z Unii. A jesienią wybory, więc kasą sypną jeszcze szerzej. Tylko co to zmieni w morzu?
30 listopad 2018 : 17:01 UST_ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Tłusty kot???
Pominęli mnie przy trójpolówce - mówi ci to coś debilu ?
30 listopad 2018 : 18:05 techniczny007 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 zootechnik
Kutry Paszowe? Czy to dzięki nim przełowiono szproty, dzięki czemu brakuje karmy dla śledzi, a co za tym idzie dorsze nie mają co jeść? Panowie Rybacy bałtyccy naprawdę nie rozumiecie przyrodniczego Łańcucha Pokarmowego? Czy udajecie z zamiarem "Po nas choćby pusty Bałtyk"? Jeżeli się nie hoduje, to należy "znać umiar, mocium Panie". Pomyślnych połowów.
30 listopad 2018 : 22:27 Kazimierz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 Rybacy obudźcie się
Jeśli dacie się przekonać ostatnim z serii postojowym to już jesteśmy trupami. Jak możecie spojrzeć w twarz waszym załogantom którzy nie mogą wziąć ani grosza na dywersyfikację z pierwszej osi. Co mi Panie Ministrze bajki Pan prawi o trosce o małą flotę? Proszę mi pokazać gdzie są nasze załogi? wyjechały na wczasy i wrócą? nie!!! Oni już nie wrócą,a ci co pozostali resztkami nadziei czołgają się do przodu. Armatorzy obudźcie się potrzebujemy zdecydowanych działań aby rząd nas zobaczył. Pan Minister tylko w kółko swoje unia nie da unia da, tak nie można tak się nie da, a może jakieś inne rozwiązania?
29 listopad 2018 : 18:48 USTka rulles Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Tam są wasi załoganci
500+ roz*****o waszych załogantów jak i całą masę fizycznych pracowników we wszystkich branżach w naszym kraju. Na Półwyspie brak rąk do pracy na kutrach, w pensjonatach, w restauracjach itp. Bez kokosów na koniec miesiąca nikt palcem nie chce kiwnąć - tego ustawodawca nie przewidział. Podobnie jak i tragicznego stanu populacji bałtyckiego łososia mimo prób długoletnich regulacji. Niestety pokolenia Polaków z genami PGRowskich kombinatorów muszą kombinować z obchodzeniem norm połowowych, rejestrowaniem łososi jako troci, przerzucaniem połowów z jednostki na jednostkę, telefonami o inspektorach - i mamy co mamy. Na własne życzenie!
30 listopad 2018 : 05:58 Kaszub Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 LUDZIOM TRZEBA PŁACIĆ !
ludziom trzeba płacić tak by marne 500+ nie zniechęcało ich do roboty....jak płaciłeś głodowe stawki to co się teraz dziwisz...TO CIĘŻKA ROBOTA JEST !!!
30 listopad 2018 : 07:44 JACEK b Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Ministerstwo ogłosiło spotkania z rybakami
Od 3 grudnia we wszystkich portach spotkania ministerstwa z rybakami i armatorami. Zobaczymy jak nasi armatorzy i zarządy grup producenckich przedstawią ministrowi nasze problemy. Do tej pory zajmowali się swoimi wypłatami i funduszami na nikomu niepotrzebne głupoty. Wszyscy najemni rybacy muszą być obecni na tych spotkaniach.
29 listopad 2018 : 21:25 Mikołaj Info Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Koniec rybołóstwa!!!
Nic już nie uratuje sytuacji jaka ma miejsce w chwili obecnej!!!
Co port to inne zrzeszenie a nawet kilka i każde z nich ma swoje priorytety a co za tym idzie nigdy się między sobą nie dogadają więc też i "wspólnie" niczego nie osiągną!!!
Bałtyk jest tak przełowiony,że nawet całkowite zamknięcie go na 5 lat czy też dłużej niewiele pomoże bo musiałyby w takiej akcji uczestniczyć wszystkie państwa nadbałtyckie a jak można się domyślać i ta kwestia jest nierealna!!!
Armatorzy zostaną sami bo załogi odejdą do innych zajęć!!! Ten kto ma rodzinę nie będzie czekał na "lepsze czasy",które nie nadejdą a jeśli nawet to kiedy?!?!?
Pora zmienić profesję póki człowiek ma jeszcze siły i chęci a wszystkim tym,którzy pozostaną w zawodzie życzę powodzenia a przede wszystkim wytrwałości!!!
29 listopad 2018 : 22:19 łebianin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Przełowiony Bałtyk
Bałtyk jest totalnie przełowiony przez Rybaków,znikome ilości szprota i śledzia a co za tym idzie ??? Proszę zobaczyć jakie dorsze są poławiane,ujscia rzek w czasie ciągu tarłowego troci i łososia są zastawiane sieciami,jak ta ryba ma się wytrzeć żeby była następna??,a tu jeszcze próbuje się obwiniać wędkarzy za sytuację jaką sobie zgotowali sami Rybacy,BAŁTYK MUSI SIĘ ODRODZIĆ I TAKA JEST PRAWDA!!!!!
30 listopad 2018 : 07:52 Antek793610 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Rybak to zło
A może pan wielmożny rybak opowie o zastawianiu ujść rzek siatami w czasie ciągu trałowego, o magicznych przemianach łososi w trocie, o podwójnych ładowniach na jednostkach, albo po prostu niech zamknie ryj i przestanie za całe zło obarczać wędkarzy. Tu wy rybacy (wiecznie pijana hołta portowa) doprowadziliście do tego stanu Bałtyk swoją pazernością, i ty wy ponosicie całkowitą odpowiedzialność za taki stan rzeczy !!!
30 listopad 2018 : 08:55 Bałt Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Na mase
Cytuję Marek Szymański:
Panie Prawdziwy Rybaku. Nigdy nie sprzedałem ryby i nigdy nie wziąłem nadkompletu. Więc proszę mnie nie obrażać. W każdym środowisku znajdą się złodzieje - w pańskim również, ale walczyć trzeba z tymi złodziejami a nie środowiskiem. To nie wędkarze są powodem Waszych problemów i nie przez wędkarzy Wam obcięto limity. Pan wie dlaczego obcięto - z jednej strony są pazerne elementy w Waszym środowisku - z dugiej nierozgarnięci urzednicy. I z tym zróbcie porządek, czepianie się wedkarzy w niczym Wam nie pomoże. Po co Wam kolejny wróg? Wystarczą chyba Ci co Wam utrudniają życie.

Panie wielokrotnie byłem swiatkiem i wszyscy wiemy że lowicie dużo więcej nisz 2 sztuki na dobę znam brać wędkarska i osobiście widziałem że po przyplynieciu do portu z zakamarków Łodzi były wyciąganie ryby nie oficjalne
30 listopad 2018 : 12:42 Rybak walczący Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Rybak to zło
A może pan wielmożny rybak opowie o zastawianiu ujść rzek siatami w czasie ciągu trałowego, o magicznych przemianach łososi w trocie, o podwójnych ładowniach na jednostkach, albo po prostu niech zamknie ryj i przestanie za całe zło obarczać wędkarzy. Tu wy rybacy (wiecznie pijana hołta portowa) doprowadziliście do tego stanu Bałtyk swoją pazernością, i ty wy ponosicie całkowitą odpowiedzialność za taki stan rzeczy !!!
30 listopad 2018 : 13:14 Bałt Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter