Inne

Rosyjski żaglowiec szkolny Siedow nie został wpuszczony przez władze Estonii na wody terytorialne tego kraju i obrał kurs na port w Gdyni - poinformowała w czwartek agencja TASS, powołując się na biuro prasowe Bałtyckiej Państwowej Akademii Rybołówstwa. Według strony estońskiej, na pokładzie statku są kursanci z Kerczu na Krymie.

"Obecnie statek Siedow kieruje się w stronę polskiego wybrzeża. Zawinięcie żaglowca do portu w Gdyni jest zaplanowane na 13 kwietnia" - powiedziała rosyjskiej agencji Irina Obrazcowa, szefowa biura prasowego Bałtyckiej Państwowej Akademii Rybołówstwa, która ma status armatora statku. Dodała, że w polskim porcie załoga planuje zrobić zapasy paliwa, żywności i wody.

"Szkolny okręt Siedow nie otrzymał pozwolenia na wpłynięcie na wody terytorialne Estonii, ponieważ, jak wynika z naszych danych, na jego pokładzie znajdują się kursanci z Kerczeńskiego Państwowego Morskiego Uniwersytetu Technologicznego z okupowanego Krymu" - napisało MSZ Estonii w komentarzu, przytoczonym w czwartek przez portal estońskiego nadawcy informacyjnego ERR.

"Estonia nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i według nas wydanie pozwolenia statkowi szkolnemu przeczyłoby polityce nieuznawania aneksji Krymu" - dodano.

Wpłynięcie na estońskie wody terytorialne tego statku marynarki handlowej było planowane na 13-14 kwietnia, na kilka dni przed wizytą w Moskwie prezydent Estonii Kersti Kaljulaid - poinformował portal. Informacje o niewydaniu pozwolenia pojawiły się w środę. Ambasada Rosji w Tallinie określiła tę decyzję estońskich władz mianem "nieprzyjacielskiego aktu".

W połowie marca departament estońskiego wywiadu zagranicznego wskazał, że rosyjskie cywilne statki coraz częściej wypełniają zadania rosyjskiego wywiadu - pisze portal ERR. Według departamentu statki są wykorzystywane do prowadzenia działalności propagandowej.

Jak podaje TASS, Siedow wypłynął w pierwszy szkolny rejs nawigacyjny w 2019 roku z portu w mieście Swietłyj w obwodzie kaliningradzkim 6 kwietnia. Na jego pokładzie jest 112 kursantów szkół morskich Federalnej Agencji Rybołówstwa. Ten setny rejs żaglowca ma zakończyć się 2 maja w porcie w Kaliningradzie.

Czteromasztowy bark Siedow, o długości 117,5 m, to największy żaglowiec szkolny świata.

ndz/ mal/ mhr/

+6 Koło historii
SMS Schleswig-Holstein tu też był z kursantami.
12 kwiecień 2019 : 09:06 Stefek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 nie tak powinno być
to duży błąd, że go wpuszczamy
12 kwiecień 2019 : 09:23 ara Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 z Pucka
Kolejna faza rozwojowa taktyki hybrydowej? Teraz będą desantować się szkoleniowcy, kursanci, kadeci, podchorążowie albo w ogóle cywilni studenci, uczniowie... nie będa wpływac poduszkowcami desantowe tylko żaglowce, galery, łodzie jachtowe, wiosłowe, wszystkie piękne, wyczyszczone w biały dzień i legalnie :)
12 kwiecień 2019 : 09:52 Józek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: