Inne

Port Gdańsk podejmuje kolejną współpracę z Politechniką Gdańską. Połączenie sił z uczelnią dotyczy projektów realizowanych przez studentów w ramach projektów grupowych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Projekt grupowy to przedmiot, który uczy studentów współpracy podczas rozwiązywania konkretnych problemów. Od ponad dziesięciu lat znajduje się w programie wszystkich kierunków studiów stacjonarnych II stopnia na Wydziale ETI. Przy projekcie studenci pracują w grupach złożonych z 3-5 osób. Przez dwa semestry przygotowują rozwiązania rzeczywistych problemów. Najlepsze z nich zdobędą nagrody pieniężne, ufundowane przez dziekana, oraz wyróżnienia. Projekty grupowe przeważnie realizowane są na zlecenie zewnętrznych partnerów. Są nimi potencjalni pracodawcy przyszłych absolwentów Politechniki Gdańskiej, w tym Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

Na tegorocznej inauguracji studiów II stopnia zaprezentowano 7 najlepszych projektów, zrealizowanych w 2018 roku: mobilnego robota inspekcyjnego dla inteligentnych budynków, domową stację pomiaru jakości powietrza czy model samochodu z automatycznym rozpoznawaniem sygnalizacji świetlnej. Wśród projektów znalazł się także mobilny system wspomagania działań poszukiwawczo-ratowniczych Grupy Ratownictwa Specjalnego Polskiego Czerwonego Krzyża, model uniwersalnej frezarko-wiertarki sterowanej numerycznie do prototypowania PCB, rozwój framworka MedTagger oraz opracowanie rozwiązania pozwalającego na czytanie z ruchu warg.

- Port Gdańsk wziął udział w tegorocznej inauguracji, ponieważ widzimy obustronne korzyści z udziału w tym przedsięwzięciu. Po pierwsze, możemy skorzystać z kreatywności studentów przy realizacji projektów z wykorzystaniem innowacyjnych technologii. Po drugie, młodzi naukowcy mogą u nas przetestować zrealizowane koncepcje, jak również uzyskać praktyczne informacje na temat pracy w porcie morskim. Jesteśmy zainteresowani taką formą współpracy z Wydziałem ETI i jego studentami w kolejnej edycji, czyli w 2019 roku. Z przyjemnością bierzemy udział w projektach, które są rozwojowe i mogą przyczynić się do usprawnienia pracy w gdańskim porcie - tłumaczy Jowita Zielinkiewicz, Dyrektor Działu Innowacji i Pozyskiwania Funduszy w ZMPG.

Współpraca Portu Gdańsk w ramach przedmiotu Projekt grupowy na Wydziale ETI nie jest pierwszą inicjatywą realizowaną wspólnie z Politechniką Gdańską. Wcześniejsza kooperacja, m.in. z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej, dotyczyła projektu „Estetyzacja Portu Gdańsk”. Współpraca gdańskiego portu z Politechniką Gdańską obejmowała również wykłady na uczelni oraz praktyki dla studentów, prowadzone przez ZMPG.

rel (Port Gdańsk SA)

1 1 1 1

Newsletter