Inne

Rozpoczął się już ostatni etap przygotowań przed planowanym na 20 grudnia startem wyprawy "Dookoła Antarktydy wzdłuż i na południe 60 równoleżnika S".

Po krótkim pobycie w Polsce - do Cape Town na jacht powrócili już Hanna Leniec, II oficer i skipper - kapitan Mariusz Koper, dowódca Wyprawy. Poza nimi na jachcie są już dwaj członkowie załogi rejsu – kpt. Tomek Grala (I oficer) i Piotr Kukliński - członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN, który będzie odpowiedzialny za planowane w trakcie Wyprawy - eksperymenty naukowe. W środę - 6 grudnia dołączy reszta ekipy: kpt. Michał Barasiński (III oficer), kpt. Irek Kamiński, sternik jachtowy Robert Kibart, Wojtek Małecki i kpt. Magda Żuchelkowska (IV oficer). Na pokładzie Katharsis II, praktycznie do startu, będzie także Filip Małynicz, który wraz z Tomkiem Gralą "dopieszczają" sprawy techniczne. 

Prace na jachcie idą pełną parą. Przed załogą ostatnie kilkanaście dni intensywnych przygotowań, w tym - bardzo ważne - zaprowiantowanie na cztery miesiące (w tym 20 dni zapasu) dla 9 osób załogi. To spore wyzwanie logistyczne. Udało się także dopiąć wszystkie formalności wymagane przez Radę Rekordów Żeglarskich - Światowej Federacji Żeglarskiej ISAF/WSSRC. Na jachcie pojawił się już specjalny WSSR "Black Box". Dzięki nadawanym przez niego sygnałom cały rejs będzie dokładnie obserwowany przez międzynarodowych sędziów żeglarskich. Oczywiście dodatkowo pozycję Katharsis II będzie można śledzić na stronie Projektu dzięki trackingowi YB.

Warto przypomnieć, że wyprawa Katharsis II jest dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie - do młodych kobiet (i ich rodzin) i jest realizowany od grudnia 2016 we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.

Foto.: Wyprawa AntarcticCircle60S.com

1 1 1 1

Newsletter