Bezpieczeństwo, Granice

Funkcjonariusze CBŚP i KAS podczas dwóch wspólnych akcji przejęli 15 mln sztuk papierosów o wartości ok. 11 mln zł oraz ponad 20 ton tytoniu - poinformowała PAP rzecznik prasowa Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Iwona Jurkiewicz. Straty Skarbu Państwa mogły sięgnąć prawie 27 mln zł.  

Jak poinformowało PAP CBŚP pierwsze z działań przeprowadzono w Porcie Gdańskim. W akcji brali udział policjanci z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji wraz z funkcjonariuszami gdańskiej Izby Administracji Skarbowej.

"Służby wytypowały kontener, który przypłynął z Chin na jednym ze statków. Ładunek oficjalnie miał zawierać komponenty kuchenne i części zapasowe, jednak po otwarciu okazało się, że w środku znajdują się kartony wypełnione papierosami bez polskich znaków akcyzy skarbowej" - poinformowała kom. Jurkiewicz.

Dodała, że pod dokładnym sprawdzeniu kontenera odnaleziono prawie 15 mln sztuk papierosów o wartości prawie 11 mln zł. Według śledczych ładunek miał trafić na Ukrainę. Szacuje się, że Skarb Państwa straciłby na tym nawet 17 mln zł.

Do przejęcia kontenera z przemycanymi papierosami doszło na początku sierpnia. Przy tym imponującym ujawnieniu kluczową rolę kolejny raz odegrały analiza ryzyka i mobilne urządzenia skanujące znajdujące się na wyposażeniu Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. Rewizję kontenera zawierającego oficjalnie komponenty kuchenne i części zapasowe przeprowadzono na początku sierpnia br. Podejrzany ładunek przypłynął do Portu w Gdańsku z Chin i trafić miał do firmy z Ukrainy.

Kontener wytypowano do kontroli na podstawie analizy ryzyka manifestu kontenerowca a następnie skierowano go do szczegółowej kontroli. Po otwarciu kontenera stwierdzono jego niemal pełne wypełnienie wyrobami tytoniowymi w kartonach.

Do kolejnej akcji doszło w województwie łódzkim. Tym razem wspólne działania przeprowadzili policjanci z Zarządu w Łodzi CBŚP oraz funkcjonariusze łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego. Podczas akcji, w jednym z magazynów na terenie powiatu zgierskiego znaleziono ponad 20 ton tytoniu.

"W trakcie przeszukania magazynów, w jednym z nich odkryto 99 kartonów wypełnionych suszem tytoniowym oraz 47 worków z tytoniem do palenia, łącznie ponad 20 ton. Odkryto również maszyny do cięcia i suszenia tytoniu oraz urządzenie i elementy linii służącej do produkcji papierosów" - poinformowała kom. Jurkiewicz.

Jak dodała w kolejnym z pomieszczeń odkryto matryce do produkcji paczek papierosów oraz 10 palet gotowych opakowań z podrobionymi znakami towarowymi jednej ze znanych marek tytoniowych. "W tym przypadku możliwe narażenie budżetu państwa, z tytułu nieopłacenia należnych podatków, szacowane jest na blisko 9,5 miliona złotych" - poinformowało CBŚP.

Łącznie - w obu przypadkach - Skarb Państwa mógł stracić nawet 26,5 mln zł.(PAP)

Marcin Chomiuk (PAP), rel (KAS)

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter