Inne

Na przełomie lutego i marca 2018 roku załoga Yacht Club Sopot po raz trzeci z rzędu wystartuje w St. Maarten Heineken Regatta. Klubowa załoga wraca na pokład oceanicznego jachtu klasy VO70 Monster Project, na którym w zeszłym roku zajęła 22 miejsce w słynnych regatach Rolex Fastnet Race. Za sterem ponownie stanie mistrz olimpijski, członek honorowy YCS Mateusz Kusznierewicz.

Sezon 2017 był dla Yacht Club Sopot bardzo udany. Nadszedł czas na planowanie kolejnego roku. Rozpoczęciem sezonu, co już powoli staje się tradycją, będzie start klubowej załogi w St. Maarten Heineken Regatta na Karaibach.

– Ten rok był dla nas niesamowity – podkreśla Filip Wójcikiewicz, komandor klubu. – Jako klub mamy naprawdę czym się chwalić. Zrealizowaliśmy duże międzynarodowe starty – Heineken Regatta czy Rolex Fastnet Race. Nasi zawodnicy zdobyli klubowe mistrzostwo Polski, mistrzostwo Polski w match racingu, czy też wicemistrzostwo ORC. I wszystko to w formule pro-am, czyli wspólnych startów wyczynowców i regatowych amatorów. Do tego pierwszy w Polsce Flaoting Party, czyli rodzinna impreza na wodzie, wspólne rejsy turystyczne na krajowych i zagranicznych akwenach, pikniki rodzinne… Poprzeczka postawiona jest bardzo wysoko, ale w przyszłym roku nie odpuszczamy.

St. Maarten Heineken Regatta to międzynarodowa impreza, w której w zeszłym roku udział wzięło ponad dwa i pół tysiąca żeglarzy z czterdziestu państw. W roku 2018 będą to wyjątkowe regaty, gdyż wyspa St. Maarten została bardzo mocno zniszczona przez przechodzące przez Karaiby huragany. Miejscowe władze oraz organizatorzy regat ciężko pracują, by przywrócić to miejsce do dawnej świetności. Żeglarze z całego świata wystartują w Heineken Regatta, aby tym samym wesprzeć miejscową społeczność i pokazać ducha żeglarskiej solidarności.

Trasa regat, jak co roku, ustawiona będzie blisko wyspy, a jeden z wyścigów odbędzie się wokół niej. YCS już trzeci raz z rzędu wystawi swoją załogę. Załoga składać się będzie przede wszystkim z członków YCS, ale nie zabraknie również miejsca dla gości z zewnątrz. Jedną z głównych idei YCS jest zachęcać i zarażać żeglarską pasją nowe osoby.

Załogę Yacht Club Sopot po raz kolejny poprowadzi mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz, dla którego będzie to dobre przetarcie regatowe przed rozpoczynającym się w połowie 2018 roku rejsie dookoła świata na jachcie Polska100.

– Każdy start w regatach z załogą Yacht Club Sopot jest nie tylko przyjemnością, ale też bardzo cennym doświadczeniem – zapewnia Mateusz Kusznierewicz. – Podchodzimy do żeglarstwa ambitnie, ale nigdy nie zapominamy o najcenniejszych wartościach, takich jak szacunek, zaufanie i współpraca. Podoba mi się, że w YCS każdy nawzajem się wspiera przez co czujemy się jednym zespołem. Dobre wyniki i sukcesy są naturalnym efektem takiego postępowania.

Więcej na stronie Yacht Club Sopot

rel (mat. pras. / PoZŻ)

1 1 1 1

Newsletter