Bezpieczeństwo, Granice

W Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni zakończył się przegląd dokowy okrętu ORP Ślązak. Był to kolejny punkt harmonogramu jego budowy. Teraz na okręcie są kontynuowane prace niezbędne do wykonania przed czekającymi go próbami morskimi. Pierwsze testy zaplanowano na luty 2018 roku.

Przegląd dokowy patrolowca ORP Ślązak trwał dwa tygodnie. Okręt przeszedł go pozytywnie. Był to kolejny punkt w harmonogramie jego budowy. 

– Przegląd obejmował malowanie i ostateczną konserwację podwodnej części kadłuba. Sprawdziliśmy też stan urządzeń, które się tam znajdują – mówi Maciej Fularczyk, szef biura budowy patrolowca Ślązak.

Obecnie na okręcie cały czas trwają próby portowe. Są to takie testy, podczas których patrolowiec nie musi opuszczać stoczni. Podczas nich sprawdzany jest układ napędowy okrętu oraz to, czy wszystkie urządzenia działają poprawnie. Próby portowe potrwają do końca stycznia 2018 roku. Te wszystkie prace, jak i przegląd dokowy, są niezbędne do wykonania przed wyjściem okrętu na próby morskie. Mają się one rozpocząć w lutym 2018 roku. Najpierw będą to takie wstępne próby stoczniowo-morskie. Są one potrzebne do regulacji wszystkich urządzeń, których nie można przeprowadzić na miejscu. Dopiero po nich zaplanowano regularne próby morskie.

Jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, to ORP Ślązak wejdzie do służby w listopadzie 2018 roku. Trafi do 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Głównymi zadaniami okrętu będzie udział w misjach i kontrola morskich szlaków żeglugowych, jako element sił wielonarodowych oraz zwalczanie piractwa i terroryzmu morskiego, a także współpraca z siłami specjalnymi w zakresie zabezpieczenia ich działań i udział w akcjach humanitarnych i ekologicznych.

ORP Ślązak jest budowany od 2001 roku. Początkowo okręt miał być wielozadaniową korwetą Gawron. Jednak w 2012 roku rząd ze względu na cięcia budżetowe zrezygnował z tych planów i postanowił, że z gotowego już kadłuba powstanie patrolowiec. Ślązak ma być pierwszym od kilkunastu lat, nowoczesnym okrętem przekazanym Marynarce Wojennej RP. Jednocześnie pierwszym okrętem w swojej klasie, który ma wejść do służby. Przy dość sporych rozmiarach (92,5 metrów długości i 13 metrów szerokości) ma osiągać prędkość rzędu 30 węzłów. Jest wyposażony w armatę kalibru 76 mm i dwa działka 30 mm.

Wodowanie techniczne kadłuba odbyło się w grudniu 2014 roku. Od tego czasu okręt był wyposażany. Natomiast chrzest Ślązaka odbył się w lipcu 2015 roku. Matką chrzestną okrętu została Maria Waga, wdowa po admirale Romualdzie Wadze, który był dowódcą Marynarki Wojennej w latach 1989-1996.

Zobacz materiał filmowy: Chrzest i wodowanie patrolowca ORP Ślązak

Gdynia.pl

-7 Po co ?
Po co taka wielka motorówka ? Na dorsza dla ustawionych trepów ?
13 grudzień 2017 : 16:00 Ciekawski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 slazak
ewement na skale swiatowa budowac okret 17 lat o kosztach nie wspomne bo mozna by kupic trzy nowe korwety wpelni wyposazone ale coz przez wieki nigdy nie mielismy myslicieli morskich no moze WLADYSLAW IV mial zapedy na miare PIOTRA I
13 grudzień 2017 : 17:31 monter Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Analfabetyzm pierwotny czy wtórny?
Cytuję monter:
ewement na skale swiatowa budowac okret 17 lat o kosztach nie wspomne bo mozna by kupic trzy nowe korwety wpelni wyposazone ale coz przez wieki nigdy nie mielismy myslicieli morskich no moze WLADYSLAW IV mial zapedy na miare PIOTRA I


Misiek, Ty się najpierw naucz poprawnie formułować swoje "myśli" w języku polskim, a dopiero potem zabieraj się za pisanie na publicznym forum. Nigdy, przenigdy nie używaj słów, których znaczenia nie znasz (wyrażenie "ewement" nie istnieje w języku polskim). Zawsze używaj znaków interpunkcyjnych i diakrytycznych. Ośmieszyłeś się formą swojej wypowiedzi, przysłoniłeś owąż formą słuszną treść. Popracuj nad sobą. Opanuj gonitwę myśli.
16 grudzień 2017 : 15:11 Polak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter