Inne

Dwanaście minionych miesięcy to dowód na to, że w polskiej, szeroko pojętej gospodarce morskiej, dzieje się dużo i to najczęściej dużo dobrego. Oto nasz przegląd morskich wydarzeń 2012 roku.

Styczeń

- Właściciel terenu po Stoczni Szczecińskiej uznał za nieważną umowę zawartą z firmą Kraftport, sprawa trafiła do prokuratury.

Więcej:TF Silesia: umowa z Kraftportem na dzierżawę stoczni nieważna

- 6 stycznia Roman Paszke przerwał swój samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów ze wschodu na zachód. Jego jacht, katamaran Gemini 3, uległ awarii u wybrzeży Argentyny. Żeglarz nie poddał się jednak i w grudniu podjął kolejną próbę.

WięcejPaszke wyruszył, wrócił i znowu chce wypłynąć!

Luty
- 24 lutego Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że budowa korwety wielozadaniowej typu Gawron została wstrzymana. W marcu władze resortu przedstawiły koncepcję rozwoju floty wojennej do roku 2030. We wrześniu, premier zdecydował o dokończeniu budowy Gawrona w wersji patrolowej, zaś w grudniu MON opublikował kolejne plany modernizacji Marynarki Wojennej. 

Więcej: Premier mówi, Gawron czeka; Marynarka ciągle w planach

Marzec

14 marca w stoczni Xingang w Tianjin (Chiny) odbyły się uroczystości chrztu i przekazania Polskiej Żegludze Morskiej statku ms Szczecin. To już piętnasta jednostka z serii statków o nośności 37 600 t budowanych od 2005 roku przez tamtejszą stocznię dla PŻM.

Więcej: Szczecin ochrzczony w Chinach; Największy program inwestycyjny w historii polskiej floty handlowej

22 marca do gdyńskiego portu wpłynęła największa w historii jednostka z ładunkiem - mv Linda Fortune. Pływający pod banderą Panamy masowiec ma 288,93 m długości, 45 m szerokości i ponad 18m zanurzenia oraz pojemność ponad 90 tys. ton.

Więcej: Tak dużego statku w Porcie Gdynia jeszcze nie było!

Kwiecień

28 kwietnia: W Gdańsku otwarto Ośrodek Kultury Morskiej, najnowocześniejszą w naszym kraju placówkę zajmującą się krzewieniem kultury morskiej.

Więcej: Ośrodek od środka

- 29 kwietnia do portu gdańskiego przybył jeden z największych w świecie samochodowców - Faust, bohater jednego z odcinków serii "Mighty Ships" ("Statki Olbrzymy"), tematycznego kanału TV Discovery. Poprzednio był w Gdańsku z ładunkiem. Tym razem był tu remontowany.

WięcejWielki Faust płynie do Gdańska

Maj

- 2 maja Świnoujście odwiedził pierwszy w historii tego portu pełnomorski wycieczkowiec MSC Lirica. Cumował przy nabrzeżu Władysława IV, wzbudzając ogromne zainteresowanie mieszkańców Świnoujścia i przebywających w nim turystów.

Więcej: MSC Lirica w Świnoujściu

- 2 maja gdańska stocznia Marine Projects Ltd. przekazała do eksploatacji swój kolejny, w pełni wyposażony statek - Merweriver, uniwersalny drobnicowiec przystosowany także m.in. do przewozu ładunków ciężkich i wielkogabarytowych. Statek został zbudowany na zlecenie holenderskiej stoczni Bodewes, tradycyjnego partnera Marine Projects Ltd., ale przekazany w Gdańsku bezpośrednio armatorowi holenderskiemu Rederij Chr. Kornet & Zonen B.V.

Więcej: Merweriver - najnowszy statek z polskich stoczni

- 7 maja, po 312 dniach żeglugi, Tomasz Cichocki zakończył samotny rejs dookoła świata na jachcie Polska Miedź. Po drodze żeglarz tylko raz, na skutek awarii, zawinął do portu. Został uznany za najlepszego żeglarza 2012 roku.  

Więcej: Wielka Pętla zamknięta!; Tomasz Cichocki najlepszym żeglarzem roku!

- 9 maja do Portu Gdańsk, w celu wymiany załogi i aprowizacji, przed rozpoczęciem pracy przy układaniu kabli mających łączyć Obwód Kaliningradzki z Rosją, zawinął jeden z większych w świecie, francuski kablowiec Ile de Brehat. Statki tego typu są rzadkimi gośćmi w polskich portach. Później, w tym samym celu, zawinął do Gdańska mniejszy kablowiec Peter Faber.

Więcej: Kablowiec Ile de Brehat w Gdańsku

- 17 maja w godzinnach porannych, doszło do zderzenia promu Stena Spirit z suwnicą, która stała na nabrzeżu Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni. W wyniku wypadku powalona została jedna suwnica (do kasacji) i lekko uszkodzona druga (później wyremontowana).

Więcej: Upadła suwnica w BCT - co dalej?...

 

Czerwiec

- 1-4 czerwca w Gdyni przebywało ponad 30 okrętów różnych bander biorących udział w manewrach Baltops.

Więcej: Galeria: Baltops 2012

- 4 czerwca płocka stocznia Centromost przekazała holenderskiemu odbiorcy swój pierwszy, zaawansowany technicznie i całkowicie wyposażony, duży statek śródlądowy - chemikaliowiec typu maxcube "C" - MTS Reinie. Odbiorcą statku, o wartości kontraktowej ok. 17 mln zł, jest holenderska stocznia należąca do Veka-Group, która dokonała oficjalnego przekazania jednostki armatorowi po jej przeholowaniu (również w czerwcu) z Gdańska do Holandii.

WięcejRzeczny chemikaliowiec z Płocka Reinie płynie przez morze do Holandii

- 6 czerwca wyholowano z portu Gdynia dok pływający, o wymiarach 164 x 40 m, zakupiony w Rosji i mający zwiększyć możliwości produkcyjne norweskiej stoczni Myklebust. Remont i modernizację przeprowadziła na zlecenie norweskiego kontrahenta Vistal Shipyard, z Grupy Kapitałowej Vistal.

Więcej: Z Gdyni płynie dok dla stoczni Myklebust

- 27 czerwca w Gdyni rozpoczęło się Volvo Gdynia Sailing Days. Przez jedenaście dni miasto żyło żeglarstwem. W tegorocznej edycji imprezy udział wzięło pół tysiąca zawodników.

Więcej: Udane żeglowanie

Lipiec

- 8 lipca w Gdyni został upamiętniony legendarny polski żeglarz Władysław Wagner. W 80 rocznicę rozpoczęcia przez niego pierwszego, polskiego rejsu dookoła świata pod żaglami, w tamtejszej marinie, odsłonięto poświęconą mu tablicę.

Więcej: Wagner uhonorowany!

- 13 lipca zmarł nagle, na pokładzie swojego jachtu u wybrzeży Panamy, Tomasz Lewandowski, pierwszy Polak, który opłynął samotnie świat pod żaglami non stop ze wschodu na zachód, wokół Przylądka Horn. Była to dopiero szósta tego rodzaju wyprawa w historii światowego jachtingu.

Więcej: Tomasz Lewandowski nie żyje

- 25 lipca Remontowa Shipbuilding SA rozpoczęła budowę pierwszego z serii, nowoczesnego, 124-metrowego promu pasażersko-samochodowego o napędzie wyłącznie gazowym (według wielu źródeł - pierwszego w świecie) dla norweskiego operatora Norled. Będą to jedne z większych w świecie promów fiordowych i tzw. symetrycznych (przyjmą na pokład po 165 samochodów osobowych).

Więcej: Zielone promy z Remontowej Shipbuilding SA

Sierpień

- 7 sierpnia podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie brązowe medale w windsurfingowej klasie RS-X zdobyli Zofia Noceti-Klepacka i Przemysław Miarczyński.

Więcej: Wodniacy lubią brąz

- 25 sierpnia na trasie z Helu do Gdyni ścigali się najlepsi na świecie pływacy długodystansowi. Wygrał Peter Stoychev z Bułgarii. Pokonanie 18-kilometrowego dystansu przez Zatokę Gdańską zajęło mu 3 godziny, 51 minut i 49 sekund.

Więcej: Bułgarski rekord

- 25 sierpnia w rejs dookoła Bałtyku na jachcie Sunrise wyruszyła ze Świnoujścia dwójka żeglarzy: Krzysztof Łobodziec i Mikołaj Marecki. Opłynięcie morza zajęło im niecałe 11 dni. Ustanowili w ten sposób rekord trasy, który teraz czeka na pobicie.

Więcej: W 11 dni dookoła Bałtyku!

Wrzesień

- 3 września w niemieckim porcie Bremerhaven, odbyły się prezentacja i uroczyste wprowadzenie do eksploatacji statku HLJV Innovation, służącego do instalacji i obsługi morskich farm wiatrowych. Statek, według niemieckiego projektu koncepcyjnego i z bardzo znaczącym udziałem firm zagranicznych, powstał w Gdyni, w stoczni Crist.

Więcej: Innowacyjny statek do instalacji i obsługi morskich elektrowni wiatrowych

- 24 września zmarł Kazimierz Małkowski - wybitny popularyzator Gdyni i Pomorza, współorganizator Służby Ratownictwa Morskiego i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Więcej: Pan Kazimierz nie żyje

- 15 września w Gdyni otwarto Aleję Żeglarstwa Polskiego, która ma stać się miejscem upamiętnienia największych polskich żeglarzy i ich osiągnięć. Pierwsza tablica poświęcona została Władysławowi Wagnerowi.

Więcej: Władysław Wagner wrócił do domu!

Październik

- 1 października otwarto nowy gmach biblioteki i centrum audytoryjno-informacyjne Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Zbudowany za 36 milionów złotych obiekt pomieścić może 485 tysięcy książek.

Więcej: Biblioteka dla wszystkich

- 4 października rozpoczęła się bitwa o Gotland. Dwóch żeglarzy - Jacek Zieliński z Gdańska i Krystian Szypka ze Świnoujścia, ścigało się jachtami prowadząc je samotnie wokół Gotlandii. Rywalizacja zakończyła się po czterech dniach remisem.

Więcej: Bitwa o Gotland: Niespodziewany finał

 

- 4 października odbyła się uroczysta zmiana bandery na promie Landegode, który opuścił 9 października stocznię w Gdańsku, udając się w rejon eksploatacji, czyli wody w północnych rejonach Norwegii i wyspy Lofoty. Jest to pierwszy statek z nowej serii nowoczesnych, innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska promów o napędzie gazowym (na skroplony gaz ziemny - LNG) budowanych przez Remontowa Shipbuilding SA z Gdańska, dla jednego z największych operatorów promowych na norweskich wodach przybrzeżnych - Torghatten Nord AS.

Więcej: Landegode dopłynął do Norwegii

- 5 października, fiaskiem zakończyła się kolejna próba prywatyzacji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Negocjacje między Ministerstwem Skarbu a jedynym zainteresowanym, Konsorcjum Polen Line, nie przyniosły rezultatu.

Więcej: Prywatyzacyjna porażka

- 11 października, w japońskiej stoczni Tsuneishi zwodowano pierwszy z serii ekonomicznych, nowoczesnych 82-tysięczników Polskiej Żeglugi Morskiej - Karpaty. Jest to reprezentant serii największych masowców, jakie pływały dotąd w barwach szczecińskiego armatora, w całej 61-letniej historii PŻM, a zarazem największych statków w obecnej flocie polskich armatorów.

Więcej: Największy masowiec w Polskiej Żegludze Morskiej

- 30 października w Gdańsku odbyło się podniesienie bandery na odbudowanym w Gdańskiej Stoczni Remontowej SA żaglowcu Generał Zaruski. W uroczystości wziął udział prezydent RP Bronisław Komorowski.

Więcej: Podniesienie bandery na STS Generał Zaruski

Listopad

- 7 listopada swoje 60. urodziny obchodziła Gdańska Stocznia Remontowa SA. Jest firmą-matką Grupy REMONTOWA, składającej się z m.in. z Remontowej Shipbuilding SA i wielu mniejszych firm. Z początkiem XXI wieku rozpoczęła działalność w dziedzinie offshore. Jest jedną z największych stoczni na świecie, zajmujących się remontami i przebudową oraz budową nowych statków i innych obiektów morskich.

- 10 listopada w Les Sables d'Olonne ropoczeły się najtrudniejsze na świecie samotne regaty dookoła świata bez zawijania do portu - Vendée Globe. Wystartował w nich, po raz pierwszy w historii, polski żeglarz Zbiegniew “Gutek” Gutkowski na jachcie Energa. Rywalizację musiał jednak zakończyć, na skutek awarii jednostki, po 11 dniach wyścigu.

Więcej: Vendée Globe już bez Gutka

- 14 listopada na Wyspach Kanaryjskich rozpoczął samotny rejs przez Atlantyk popularny prezenter radiowej Trójki Kuba Stryczkowski. Wyprawa miała upamiętnić 50-lecie rozgłośni. Rejs zakończył się 9 grudnia na Gwadelupie.

Więcej: Strzyczkowski pokonał samotnie Atlantyk

- 19 listopada w Sagres w Portugalii rozpoczęły się samotne regaty przez Atlantyk, w których udział bierze dwóch polskich żeglarzy - Janusz Maderski i Szymon Kuczyński. Płyną na własnoręcznie zbudowanych, zaledwie 5 metrowych żaglówkach.

Więcej: Setki ruszyły!

- 28 listopada otwarto uroczyście nową siedzibę Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Więcej: Muzeum po nowemu

- 30 listopada powstała w Gdyni Rada Budowy Okrętów – stowarzyszenie mające wspierać rozwój polskiej floty wojennej.

Więcej: Pomożecie?

Grudzień

- 5 grudnia, około godz. 19.15 lokalnego czasu, ok. 4 godziny po wyjściu statku z portu Brugia (Zeebrugge), samochodowiec PC/TC Baltic Ace, zbudowany w Stoczni Gdynia SA, zatonął wkrótce po doznaniu uszkodzeń w kolizji z inną jednostką. W tragedii zginęło pięciu polskich marynarzy, sześciu Polaków uratowano. W sumie w wypadku życie straciło 11 marynarzy z 24-osobowej załogi Baltic Ace. 

Więcej: Samochodowiec Baltic Ace z częściowo polską załogą zatonął po kolizji na Morzu Północnym; Po tragedii Baltic Ace; Jest śledztwo w sprawie katastrofy

18 grudnia w Stoczni Gdańsk odbyło się wodowanie chemikaliowca Syn Antares. Jednostka, z powodu bankructwa włoskiego właściela, spędziła na gdańskiej pochylni czytery lata. 

Więcej: Syn Antares wreszcie na wodzie

Tomasz Falba, Czesław Romanowski, Piotr B. Stareńczak  

""

0 "Fachowcy"
" oraz pojemność ponad 90 tys. ton.", " wodowanie chemikaliowca Syn Antares." - nie ma to jak czytając, podobno fachowy, portal trafiać na tej kategorii "kwiatki". Nie wiadomo, śmiać się, czy zapłakać nad "poziomem" fachowości Autorów. Pomijając fakt, że przegląd zawiera informacje prawie wyłącznie z Trójmiasta, a jak coś trafia się "z Zachodu", to wygląda to jak zbiór przypadkowych informacji z tego regionu, bez tych najważniejszych. Do tego w tekście o MSC Lirica jest podstawowy błąd - "oceaniczne" wycieczkowce bywały już w Świnoujściu i to nie raz, Lirica nie była pierwsza tylko największa!
02 styczeń 2013 : 12:55 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0323 4.1137
EUR 4.2919 4.3787
CHF 4.4221 4.5115
GBP 5.0245 5.1261

Newsletter