Inne

W Gdyni otwarto Aleję Żeglarstwa Polskiego. Jako pierwszy uhonorowany w niej został Władysław Wagner.

Kiedy 8 lipca 1932 roku, niespełna dwudziestoletni wówczas harcerz Władysław Wagner, wyruszył z Gdyni w morze na jachcie Zjawa nikt nie mógł przewidzieć, że zostanie pierwszym Polakiem, który opłynie kulę ziemską pod żaglami.

Zmieniając po drodze jeszcze dwukrotnie jachty dotarł w 1939 roku do Wielkiej Brytanii. Chciał dopłynąć do Polski, ale wybuchła druga wojna światowa i nie dane mu było tego dokonać. Po jej zakończeniu, Wagner nie wrócił już do kraju. Pozostał na emigracji zamieszkując najpierw na Karaibach, a potem w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarł.

W Polsce Ludowej dokonania młodego harcerza z Gdyni nie były doceniane. Wagner nie pasował do komunistycznej bajki. Pamięć o nim była oficjalnie wymazywana. Co dziwne, także po 1989 roku nie dane mu było przebić się do powszechnej świadomości. Aż do teraz.

W tym roku bowiem wypadają trzy rocznice związane z żeglarzem – śmiało więc można go nazwać „rokiem wagnerowskim”. 8 lipca – osiemdziesięciolecie rozpoczęcia rejsu, 15 września – dwudziestolecie śmierci i 17 września – stulecie urodzin. W środowisku żeglarzy polonijnych narodziła się więc idea uczczenia Wagnera. Do pomysłu przyłączyli się także harcerze i żeglarze w Polsce.

Pierwsze wielkie uroczystości odbyły się w styczniu na Karaibach, drugie w lipcu w Gdyni (Czytaj: Wagner uhonorowany!) a trzecie w minioną sobotę (tj. 15 września) ponownie w Gdyni. Tego dnia do miasta z morza i marzeń powrócił harcerski jacht Zjawa IV, który w lipcu wypłynął w rejs dookoła Bałtyku i do Wielkiej Brytanii aby symbolicznie dokończyć podróż Wagnera. I to właśnie przybycie do basenu jachtowego, około godz. 14, tej jednostki rozpoczęło uroczystości.

Wzięło w nich udział kilkudziesięciu zaproszonych gości, wśród których byli m. in. Anna Wypych-Namiotko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Gospodarzem wydarzenia był prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Głównym punktem programu było odsłonięcie tablicy poświęconej Władysławowi Wagnerowi. Została ona umieszczona na falochronie południowym basenu jachtowego tuż obok budynku Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica.

Jest to pierwsza z szeregu tablic, które mają być tutaj sukcesywnie lokowane, a które mają się ostatecznie złożyć na Aleję Żeglarstwa Polskiego. Miejsce to upamiętniać ma wielkich polskich żeglarzy oraz największe osiągnięcia naszego żeglarstwa.

Więcej o obchodach wagnerowskich przeczytać można na www.wladyslawwagner2012.pl.

tekst i zdjęcia: Tomasz Falba

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0037 4.0845
EUR 4.2839 4.3705
CHF 4.3859 4.4745
GBP 5.0134 5.1146

Newsletter