Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Inne
Dołącz do nas


Inne

Wrak w Podczelu wydobyty [VIDEO]

Email Drukuj

Fot.: Robert Dziemba

Aż trzy dni zajęła akcja wydobywania niemieckiego okrętu z plaży w Podczelu. Zabytkowe elementy statku trafią do Skansenu Morskiego.

42 lata pod biało-czerwoną banderą

Email Drukuj

Uroczysta zbiórka w Porcie Wojennym w Gdyni (Fot.: M. Kluczyński)

383 tysiące mil morskich żeglugi, trzy tysiące dni na morzu w patrolach, dozorach oraz manewrach krajowych i międzynarodowych - to łączny bilans działań okrętu rozpoznania radioelektronicznego ORP Nawigator w Marynarce Wojennej. W piątek, 17 lutego okręt obchodzi 42. rocznicę podniesienia biało-czerwonej bandery.

Wrak na plaży w Kołobrzegu

Email Drukuj

Fot.: Muzeum Oręża Polskiego / Facebook

Na plaży w Podczelu, wschodniej części Kołobrzegu, trwa akcja wydobycia wraku, jaki po ostatnich sztormach odsłoniło morze. Elementy jednostki zauważyli turyści.

Ulubiony żaglowiec szczecinian nie przypłynie na TTSR

Email Drukuj

Cuauhtémoc

To już pewne: lubiany przez szczecinian meksykański żaglowiec Cuauhtémoc nie zacumuje u stóp Wałów Chrobrego podczas sierpniowego finału regat The Tall Ships Races.

Wspomnienie powrotu ORP Iskra z rejsu dookoła świata

Email Drukuj

Przejście w lodach Bałtyku Zachodniego za rufą ORP Lech (Fot.: Archiwum ORP Iskra)

Dwadzieścia jeden lat temu, 10 lutego 1996 roku do Gdyni powrócił z rejsu dookoła świata szkolny okręt żaglowy ORP Iskra. Rejs żaglowca Marynarki Wojennej RP, jego załogi i dziesięć miesięcy zmagań z żywiołem na morzach i oceanach zapisały się w historii Polskiej Marynarki Wojennej, polskiego szkolnictwa wojskowego i żeglarstwa. 

97. Rocznica zaślubin Polski z morzem

Email Drukuj

Pod pomnikiem gen. Józefa Hallera w Pucku w 95. rocznicę zaślubin Polski z morzem.

10 lutego br. w Pucku odbyły się uroczystości związane z 97. rocznicą zaślubin Polski z morzem. W tym roku miasto nad Zatoką Pucką przywitało wszystkich mroźną, ale piękną słoneczną pogodą, jakże odmienną od tej z 10 lutego 1920 roku kiedy padał rzęsisty deszcz. Organizatorem corocznych obchodów jest Miasto Puck, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Liga Morska i Rzeczna.

PKW Czernicki o obchodach rocznicy zaślubin Polski z morzem

Email Drukuj

Fot.: kmdr ppor. Piotr Adamczak

Wypełniły się słowa generała Józefa Hallera "Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi otworem" wypowiedziane 10 lutego 1920 roku w Pucku nad polskim morzem. W 97. rocznicę zaślubin naszego kraju z Bałtykiem, we włoskim porcie Civitavecchia, polscy marynarze z PKW Czernicki, po przebyciu Morza Północnego, Oceanu Atlantyckiego, Morza Śródziemnego, Liguryjskiego oraz Tyrreńskiego oddali hołd tym, którzy ślubowali wierność naszemu morzu.

97. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

Email Drukuj

Fot.: 3.FO

10 lutego 1920 roku po długim czasie zaborczej niewoli Polska odzyskała dostęp do morza. Dużo wcześniej wielu wybitnych Polaków nie tylko przewidywało, ale uporczywie dążyło do urzeczywistnienia woli narodu - przywrócenia Ojczyźnie morza.

Strona 1 z 78PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

facebook