Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Żegluga
Dołącz do nas


Żegluga

Żegluga śródlądowa - uśpiony potencjał

Email Drukuj

Fot.: Wikimedia Commons

Polski sektor żeglugi śródlądowej przeżywał swój okres świetności niemal pół wieku temu. Kolejnych kilka dekad to natomiast czas zaniedbania i braku inwestycji. Branża ta nie jest jednak gospodarczym przeżytkiem, o czym świadczy prężne jej funkcjonowanie na zachodzie Europy, a nawet tuż za naszą wschodnią granicą. 

Wasaline z rekordowym osiągnięciem

Email Drukuj

Fot.: Wasaline ferry / Instagram

Wasaline to kolejny przewoźnik, który pochwalił się wynikiem finansowym, osiągniętym w ubiegłym roku. Dla fińskiej firmy był to już kolejny z rzędu rok rekordów.

Finnlines publikuje wyniki za 2016 r. To był kolejny rekordowy rok

Email Drukuj

Fot.: Wikimedia Commons

Firma Finnlines podsumowała ubiegły rok. Dla należącego do grupy Grimaldi przedsiębiorstwa był to pod wieloma względami rekordowy okres.

Mosty Gdańsk i Projmors wykonają dokumentację budowy kanału żeglugowego

Email Drukuj

Umowę podpisano w siedzibie Urzędu Morskiego w Gdyni. Fot.: materiały prasowe

Umowę na wykonanie dokumentacji dotyczącej budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską (potocznie zwaną Przekopem Mierzei) podpisano w siedzibie inwestora, Urzędu Morskiego w Gdyni. Dokument ze strony UM parafowali dyrektor Wiesław Piotrzkowski i Andrzej Kajut, główny księgowy. Tomasz Michnowicz podpisał umowę jako reprezentant konsorcjum firm: Mosty Gdańsk i Biura Projektów Budownictwa Morskiego Projmors.

Tallink triumfuje podczas gali Grand Travel Award

Email Drukuj

Fot.: Tallink Grupp

Firma Tallink Silja otrzymała nagrodę dla najlepszego armatora podczas dorocznej gali Grand Travel Award, która odbyła się w Sztokholmie.

Trzeci etap akcji lodołamania zakończony

Email Drukuj

Lodołamacz Żbik (Fot.: RZGW w Szczecinie)

W dniu 15 lutego br. lodołamacze Odyniec oraz Dzik rozpoczęły pracę od ponownego, trzeciego już, wyłamania rynny na jeziorze Dąbie, następnie, w późniejszej części dnia, pracę na jeziorze przejęły lodołamacze Świstak oraz Żbik

Zadłużenie PŻM: półtora miliarda złotych

Email Drukuj

Karpaty (Fot: PŻM)

Półtora miliarda złotych - to kwota, na którą może być zadłużona Polska Żegluga Morska - poinformował w audycji Radia Szczecin przewodniczący zachodniopomorskiej Solidarności, Mieczysław Jurek. Jak ocenił, to skutek utrzymującego się kryzysu na rynku przewozów żeglugowych.

Zmiany w serwisach żeglugowych Eimskip także dla Świnoujścia

Email Drukuj

Nowy serwis ''Red Line'' armatora Eimskip z zawinięciami do Świnoujścia

Islandzki armator Eimskip zmienia z końcem lutego system swoich regularnych połączeń żeglugowych. Na liniach "Zielonej" i "Szarej" wprowadzono zmiany, a działanie linii "Niebieskiej" i "Żółtej" ma pozostać bez zmian. Reorganizacja przyniesie w zawinięciach do polskiego portu zmianę linii z "Szarej" na nowo utworzoną "Czerwoną" i wymianę zatrudnionych statków na oferujące nieco większą zdolność przewozową niż dotychczas.

Nowy serwis kontenerowy Seago Line pomiędzy Polską i Szwecją

Email Drukuj

Kontenerowiec Seago Antwerp, podczas wizyty w Gdańsku. Fot.: Piotr B. Stareńczak

Należący do Maerska operator kontenerowy krótkiego zasięgu Seago Line poinformował o wprowadzeniu nowego serwisu kontenerowego, łączącego Polskę ze Szwecją.

Viking Line zwiększy liczbę kursów na jednej ze swoich strategicznych tras

Email Drukuj

Viking Line

Firma Viking Line poinformowała, że zwiększy swoją aktywność na jednej z głównych tras. W sezonie letnim liczba kursów na linii Helsinki-Tallinn ma zwiększyć się aż trzykrotnie.

Cztery nowe promy Stena Line na liniach do Belfastu

Email Drukuj

Fot.: Stena Line / twitter

W ubiegłym roku armator promowy Stena Line poinformował o podpisaniu umowy dotyczącej zbudowania czterech statków typu ro-pax (pasażersko-samochodowych) z planowanym harmonogramem dostaw w latach 2019-2020. W kontrakcie została także zawarta opcja budowy kolejnych czterech statków. 

Nowe lodołamacze na Dolnej Wiśle za 74 mln zł

Email Drukuj

Lodołamacz Tygrys stacjonujący przy nabrzeżu w Sobieszewie. Fot.: RZGW w Gdańsku

W siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku 14 bm. podpisano umowę o dofinansowanie dla projektu budowy nowych lodołamaczy.

Hybrydowe promy Scandlines: Berlin i Copenhagen rozpoczęły regularne rejsy

Email Drukuj

Promy Berlin i Copenhagen (Fot.: Lars Sørensen / Scandlines)

Od 5 lutego br., po niewielkich problemach, linie Scandlines wprowadziły na trasę z Rostock do Gedser dwa nowoczesne promy hybrydowe. Przewoźnik podwoił tym samym swoje zdolności transportowe na najkrótszej trasie Morza Baltyckiego - z Niemiec do Skandynawii. Pomiędzy Rostock, a Gedser promy kursują 21 razy dziennie, a czas trwania jednego kursu to 1 godzina i 45 minut. 

Żegluga na Odrze wstrzymana

Email Drukuj

Fot.: Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie

Minusowe temperatury i cienka pokrywa lodowa doprowadziły do wstrzymania żeglugi na Odrze - informuje Radio Szczecin.

Strona 1 z 404PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

facebook