Stocznie, Statki

W dniu 21 czerwca 2025 roku na terenie Politechniki Gdańskiej odbędzie się ŚWIATOWY ZJAZD OKRĘTOWCÓW połączony z obchodami Jubileuszu 80-lecia Instytutu Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej oraz 121 rocznicą powstania tej uczelni. Początek o godz. 12:00.

Patronami wspierającymi Zjazdu są cztery wiodące firmy z branży okrętowej mające bardzo bliskie związki z Politechniką Gdańską: REMONTOWA Holding, PGZ Stocznia Wojenna, PRS i DNV.

Do udziału w Zjeździe zapraszają okrętowcy, dla których zawód stoczniowca to pasja życia.

Prezes REMONTOWA Shipbuilding Dariusz Jaguszewski

21 czerwca br. spotykamy się w Gdańsku na Światowym Zjeździe Okrętowców!

- To wyjątkowa okazja, by ponownie spotkać Koleżanki i Kolegów z branży, odnowić kontakty i wspólnie spojrzeć w przyszłość budownictwa okrętowego. Jestem pewny, że czekają nas inspirujące rozmowy, wymiana doświadczeń oraz dyskusje o nowych trendach, możliwościach i wyzwaniach, przed którymi stoi nasza branża.

Gospodarzem wydarzenia będzie Politechnika Gdańska – dla wielu z nas nie tylko uczelnia, ale także miejsce, gdzie zaczęła się nasza droga kariery. To tu ukształtowało się nie tylko nasze życie zawodowe, ale często również prywatne. Tutaj zawiązały się przyjaźnie trwające do dziś. Będziemy mogli powspominać wydarzenia sprzed lat, które wciąż tak wiele dla nas znaczą.

- Nikogo nie może zabraknąć na tym spotkaniu – do zobaczenia w Gdańsku!

Prezes PGZ Stocznia Wojenna Marcin Ryngwelski

Stocznie w Polsce znów stały się pewnym miejscem pracy i rozwoju

- Jako Stocznia Wojenna bardzo cieszymy się, że jest taka inicjatywa jak Zjazd Okrętowców. Niestety, przez wiele lat (szczególnie po upadku trzech Wielkich Stoczni w 2009 roku) bycie Stoczniowcem kojarzyło się tylko z czymś przestarzałym, upadłym i problemowym, ale dzięki dzisiejszym zamówieniom to się zdecydowanie zmienia. Stocznie w Polsce znów stały się pewnym miejscem pracy i rozwoju, oraz mocnym Partnerem dla Marynarki Wojennej oraz Armatorów Cywilnych. Co więcej, każde miejsce pracy w Stoczni generuje kolejne 10 miejsc pracy wśród kooperantów i dostawców.,

- Jesteśmy jako branża w bardzo przełomowym momencie, w którym mamy wypełniony portfel na kolejne 7-8 lat, a nie mamy kadry inżynierskiej i technicznej, aby ją wykonać. Wszystko wskazuje na to, że z roku na rok będzie tylko gorzej, dlatego przed nami Wielka Misja, aby zachęcać młode pokolenie do tego zaszczytnego zawodu.

- Życzę Państwu dużo zdrowia, udanego Zjazdu i samych sukcesów tak zawodowych jak i osobistych. Do zobaczenia na spotkaniu okrętowców na Politechnice Gdańskiej !

Prezes PRS Grzegorz Pettke

Polscy okrętowcy mogą być dumni ze swojego dorobku

- PRS poprzez szeroki zakres swojej obecnej działalności jest swego rodzaju integratorem wiedzy, doświadczenia, aktywności okrętowców związanych z biurami projektowymi, producentami wyposażenia okrętowego, stoczniami, armatorami, firmami serwisowymi, administracją morską. Sami widzimy, będąc instytucją międzynarodową, że polscy okrętowcy rozjechali się po całym świecie. I są aktywni i mają się czym pochwalić zawodowo. Wielu z nas to też Conradinowcy, w dużej mierze kuźnia okrętowców Politechniki Gdańskiej. Przy okazji dodam, że moja mama Maria Pettke była przez prawie 40 lat nauczycielką chemii w Conradinum.

- Drodzy Okrętowcy, wasze doświadczenie, porady, życiowe refleksje są niezbędne dla pewnej rozwagi przy poszukaniu, ocenie i stosowaniu innowacyjnych rozwiązań, XXI wieku. Dziękując wielu z Was za to, że wspieraliście również swoją pracą PRS (w przyszłym roku obchodzimy 90 lat istnienia), jako pracownicy, współpracownicy, zleceniodawcy, gorąco zachęcam do udziału w Światowym Zjeździe Okrętowców.

Do zobaczenia na Politechnice Gdańskiej na naszym Zjeździe!

Prezes DNV Polska Radosław Kubiszewski

Być okrętowcem to pasja!

- Bycie okrętowcem to wybór, formalnie tylko przypieczętowany dyplomem Politechniki Gdańskiej. Wybór, często dokonany z zupełnie nieoczywistych powodów i na różnych zakrętach życia. Droga do stania się okrętowcem to pasja. Pasja zrodzona z praktyk, nieznośnego łzawienia po pierwszym naświetleniu oczu i oblanego kolokwium, z krzywek kreślarskich, wytrzymałości własnej i materiałowej, ale przede wszystkim ze wspaniałej przygody w budowaniu statku.

- To satysfakcja po próbach morskich, z wdrożenia pionierskich technologii, z podróży po dalekich krajach i wypełniająca pierś duma z pierwszej odpowiedzi dziecka na pytanie, co robi rodzic: „jest okrętowcem!”.

- Każdy miał swoją drogę dojścia do tego pięknego zawodu – będzie o tym okazja porozmawiać w trakcie naszego Zjazdu 21 czerwca na Politechnice Gdańskiej. Do zobaczenia!

======================

Rejestracji na Światowy Zjazd Okrętowców 2025 można dokonać wchodząc na stronę internetową wydarzenia, na której jest przekierowanie do systemu e-biletu:

https://baltexpo.eu/szo

1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.6434 3.717
EUR 4.2267 4.3121
CHF 4.4994 4.5902
GBP 4.9592 5.0594

Newsletter