Stocznie, Statki

W dniu 6 maja br. ruszyła rejestracja uczestników ŚWIATOWEGO ZJAZDU OKRĘTOWCÓW 2025 połączonego z obchodami Jubileuszu 80-lecia Instytutu Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej oraz 121 rocznicą powstania tej uczelni.

Zjazd odbędzie się w dniu 21 czerwca 2025 roku na terenie Politechniki Gdańskiej, początek o godz. 12:00. Rejestracji można dokonać wchodząc na stronę internetową wydarzenia, na której jest przekierowanie do systemu e-biletu:

https://baltexpo.eu/szo

==============================

W tym roku mija 80 lat od momentu utworzenia Wydziału Budowy Okrętów na przejętej przez polskie władze Politechnice Gdańskiej i 121 lat od jego powstania, które ma swój początek wraz z jej otwarciem Uczelni w roku 1904.

Od momentu rozpoczęcia działalności wydział wielokrotnie zmieniał nazwy. W roku 1945 po przejęciu Uczelni przez władze polskie, powołany jako Wydział Budowy Okrętów, przekształcony w roku 1969 w Instytut Okrętowy działający na prawach wydziału, a od 1990 roku z ponownie zmienioną nazwą na Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, co wiązało się ze zmianą profilu kształcenia i jego zakresu.

W roku 2021 został połączony z Wydziałem Mechanicznym w wyniku czego powstał Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, którego częścią jest obecnie Instytut Budowy Okrętów.

Mimo zmian nazwy i miejsca w strukturze organizacyjnej PG - od roku 1945 stanowi fundament kształcenia kadr dla przemysłu okrętowego w Polsce. Instytut Budowy Okrętów ma absolutnie kluczowe znaczenie dla jego istnienia i rozwoju.

Zajęcia laboratoryjne z materiałoznawstwa w latach 50-tych. Fot: Archiwum IBO PG

W ciągu ostatnich 80 lat mury uczelni opuściło ok. osiem tysięcy absolwentów studiów okrętowych. Do liczby tej nie są wliczani studenci transportu, energetyki i innych studiów, które również były prowadzone w Instytucie Budowy Okrętów. Razem z nimi ta liczba wynosiłaby około dwunastu tysięcy. Wypromowano  ponad 250 doktorów nauk technicznych oraz pond 50 doktorów habilitowanych.

Do tej liczby trzeba dodać polskich absolwentów Politechniki Gdańskiej z lat 1904-1939. Wybrali oni studia okrętowe, choć w owym czasie była to dziedzina gospodarki naszego kraju oferująca ograniczone perspektywy. Tworzona Marynarka Wojenna RP i administracja morska, raczkujący przemysł stoczniowy i flota oferowały ograniczone możliwości zatrudnienia. Ale właśnie to ta grupa absolwentów i tych studentów, którym wybuch wojny nie pozwolił ukończyć studiów, stała się zalążkiem kadrowym dynamicznego rozwoju przemysłu okrętowego po wojnie.

Ostatecznie w latach 1904-1939 uczelnię ukończyło 44 polskich absolwentów i prawie wszyscy podjęli pracę w gospodarce morskiej II RP. Część z nich rozproszyła wojna, część została zamordowana przez Niemców w systematycznych planach ludobójczych, ale ci którzy pozostali przy życiu, wraz z tym którzy wrócili z tułaczki, tworzyli polski przemysł okrętowy.  Można powiedzieć byli jego „Ojcami-założycielami”. Należeli do nich między innymi prof. Aleksander Potyrała i prof. Jerzy Doerffer. Im poświęcimy osobne omówienie.

Ireneusz Karaśkiewicz - dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE

 

1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.684 3.7584
EUR 4.2325 4.3181
CHF 4.5066 4.5976
GBP 4.9518 5.0518

Newsletter