Inne

Grupa Kapitałowa Remontowa Holding zajęła szóste miejsce na liście 100 największych polskich eksporterów tygodnika "Wprost".

W poniedziałek 20 maja br. tygodnik "Wprost" opublikował listę 100 Polskich Ambasadorów, czyli największych eksporterów wyłonionych z rankingu 200 Największych Polskich Firm. W rankingu tym, opracowanym przez redakcję ekonomiczną "Wprost" we współpracy z wywiadownią gospodarczą Bisnode brano pod uwagę przychody, zyski, aktywa i kapitały własne kilkuset polskich firm z wyłącznym lub dominującym polskim kapitałem.

W przypadku listy 100 największych polskich eksporterów liczył się nie tylko wolumen eksportu, ale też jego dynamika, udział w ogólnej sprzedaży, a także wskaźnik rentowności własnej i rentowności aktywów.

"Jacht, który miał lansować Polskę za granicą, stoi uszkodzony w porcie na Rhode Island. To kolejny dowód na to, że nie potrzebujemy specjalnej fundacji do promowania naszego kraju. Najlepiej robią to polscy przedsiębiorcy" - napisano we wstępie do listy 100 największych polskich eksporterów opublikowanej wczoraj przez "Wprost". Jak podkreślają autorzy opracowania: "100 firm z najnowszej edycji rankingu ambasadorów, czyli największych polskich eksporterów, sprzedało w zeszłym roku za granicą towary i usługi warte 100 mld zł".

Oprócz Polskich Ambasadorów, w oparciu o listę główną 200 Największych Polskich Firm, wcześniej wyłoniono także Polskie Gepardy, czyli firmy, które wykazały się najbardziej dynamicznym rozwojem.

W poniedziałek 20 bm. w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie z udziałem przedstawicieli świata polityki i biznesu odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom tegorocznej, piątej już edycji rankingu 200 Największych Polskich Firm tygodnika "Wprost".

Odebrali je zdobywcy pierwszych trzech miejsc na podium - przedstawiciele PKN Orlen, Grupy Lotos, a także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które w tegorocznym zestawieniu awansowało na 3 pozycję.

Natomiast nagrodę specjalną - za "ekologizację żeglugi" odebrała Grupa Kapitałowa Remontowa Holding, która zajęła 6 miejsce na liście 100 Polskich Ambasadorów. Doceniono realizowane przez spółki tej grupy projekty, takie jak budowa i przebudowy statków, w tym promów pasażersko-samochodowych na skroplony gaz ziemny, budowa promów hybrydowych o napędach bateryjnych, a także modernizacje statków, eliminujące lub ograniczające emisje różnych szkodliwych związków do środowiska naturalnego.

Przypomnijmy, że stocznie tej grupy zbudowały m.in. trzy promy na LNG dla Kanady - Salish Eagle, Salish Orca, Salish Raven - oraz dwa promy elektryczne na Tamizę - Dame Vera Lynn i Ben Woollacott (Remontowa Shipbuilding) jak również przebudowały dwa promy dla Kanady - Spirit of British Columbia oraz Spirit of Vancouver Island - na zasilanie LNG (Gdańska Stocznia Remontowa SA).

Warto również wspomnieć o ubiegłorocznej modernizacji gazowca Coral Methane przystosowującej go do funkcji bunkierki LNG, która obecnie zasila na morzu tym czystym paliwem wielkie wycieczkowce Grupy Carnival. Statek ten zbudowała pierwsza z ww. stoczni, a przebudowała druga.

– Cieszymy się, że polskie firmy rosną tak jak nasza gospodarka. Rozpychamy się w kraju, ale zaczynamy się też coraz silniej rozpychać za granicą. Jesteśmy gospodarką otwartą. Stosunek naszego eksportu do PKB przekroczył 50 proc., co może robić wrażenie. Dla naszego rządu najważniejsze jest, żeby polskie firmy rosły i zdobywały nowe rynki. Nie chodzi tylko o rynki europejskie, bo te już stanowią 80 proc. naszego eksportu, ale także rynki na innych kontynentach. Żeby nasze firmy stawały się markami rozpoznawalnymi na całym świecie. Zależy nam także, aby duże polskie firmy współpracowały z rodzimymi, mniejszymi firmami, tak aby pomagały im we wzroście – mówił podczas uroczystości Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Grzegorz Landowski

+8 Gratuluję i współczuję
Gratuluję i współczuję. Gratuluję oczywiście niewątpliwego sukcesu, a współczują postawy rządzących, którzy niby idą "przodem do morza", ale do jedynej, odnoszącej sukcesy stoczni, zwróceni są d...pą. A jeszcze na płotem, Premier potrafi bredzić o centrum odbudowy przemysłu stoczniowego, nie widząc i nie wspominając o Remontowej. Jest skandalem, że władza opowiadające tyle o gospodarce morskiej i odbudowie stoczni w tak głębokim poważaniu ma taką stocznię jak Remontowa - jedyną w Polsce na poziomie nie tylko europejskich, ale i światowym. Wstyd Panie Ministrze. Remontowa - tak trzymać.
22 maj 2019 : 07:47 SSN | Zgłoś
+2 Nie przesadzajmy
Myślę, że pan minister Gróbarczyk na pewno jest "przodem" do Remontowej, ale ma wystarczająco dużo innych kłopotów na głowie (głównie ze stoczniami państwowymi, które podlegają ministerstwu i w których sytuacja jest tragiczna), żeby zajmować się Remontową, zresztą, co mu do niej? To prywatna firma, która świetnie sobie radzi i nie sprawia państwu żadnych kłopotów, przeciwnie - ma zyski, regulanie płaci podatki, nie wyciąga ręki do państwa po pomoc i nie wymaga żadnej "odbudowy".
23 maj 2019 : 09:46 Stanisław | Zgłoś
+4 Remontowa rulez!
Policzyłem, że od 30 lat (od 1989) Remontową rządzi tak naprawdę jeden człowiek - Piotr Soyka, z tego ponad 20 lat w zarządzie. A w tym czasie w Polsce rząd zmienił się 18 razy (teraz jest osiemnasty z rzędu). Czyli rządy i politycy się zmieniają, a ta stocznia trwa, niezależnie od różnych trudności, które po drodze też były. Jaki z tego wniosek? Jedna zdrowa, normalna polska firma może więcej zrobić dla kraju (gospodarka wewn., miejsca pracy, polska marka produkcja na ekport) niż wielu polityków. Większość z nich pracuje głównie dla siebie i ew. swoich partii. I dopóki nie przeszkadzają takim firmom - jest ok.
23 maj 2019 : 14:14 Kaspi | Zgłoś
+7 nic nie wiedzą
Władza to tylko bajki umie opowiadać: o promach, okrętach i żaglowcach.
22 maj 2019 : 08:07 sonype | Zgłoś
+11 Gratulacje!
Dla ludzi z branży to akurat żadna niespodzianka (zostawmy polityków - oni akurat o stoczniach wiedzą tyle, co o innych przemysłach, czyli nic - i to nie tylko w tym rządzie) ale gratulacje także dla tygodnika "Wprost", który jakoś potrafił dostrzec to, czego nie potrafiły inne media głównego nurtu. A nagroda należała się Remontowej - macie przeciw sobie konkurencje w Azji i Europie (w Polsce prawdziwej konkurencji nie macie), politycy was nie chołubią (może to i lepiej), a mimo to dajecie radę. Róbcie dalej swoje i tak trzymać! Politycy (tacy, czy inni) przeminą, a stocznia musi trwać.
22 maj 2019 : 09:31 Jacek B. | Zgłoś
+9 Gratulacje
Gratulacje dla Pana Prezesa i wszystkich pracowników Remontowa Holding . Szkoda , że Morska Stocznia Remontowa S.A. w Świnoujściu której Pan Prezes był wieloletnim Dyrektorem nie weszła w skład Remontowa Holding. Dzisiaj byłaby to kwitnąca stocznia , a nie rujnowana przez polityków .
22 maj 2019 : 20:52 Podziwiający | Zgłoś
+6 I dobrze
Dzięki Bogu ta stocznia trzyma się jak najdalej od polityki (i polityków). I niech tak zostanie. Od robienia polityki są inne stocznie, a w Remo nie ma na to czasu, bo tu trzeba zap...
23 maj 2019 : 07:00 Remo | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter