Inne

W dniach 10-11 maja 2018 roku odbędzie się 2. edycja spotkania "Zastosowanie promieniowania jonizującego w badaniach i konserwacji zabytków" organizowana przez Stowarzyszenie Inspektorów Ochrony Radiologicznej w Poznaniu i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, we współpracy z Polskim Towarzystwem Nukleonicznym w Warszawie.

Tegoroczna edycja spotkania obejmuje dwa dni, przy czym pierwszy dzień odbędzie się w Centrum Konserwacji Wraków Statków (CKWS) w Tczewie, a drugi w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku - oba oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. To nie przypadek, że konferencja poświęcona zagadnieniom promieniowania i jego zastosowania w obszarze konserwacji i badań obiektów archeologicznych ma miejsce właśnie w CKWS w Tczewie. To właśnie tutaj powstała nowoczesna pracownia rentgenowska w ramach projektu "Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie - budowa infrastruktury kultury Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku" finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program

Pierwszy dzień konferencji został podzielony na dwie sesje tematyczne, które obejmą prelekcje Edwarda Rabana (Państwowa Agencja Atomistyki w Warszawie), Wojciecha Głuszewskiego (Instytut Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie), Grzegorza Jezierskiego (Muzeum Lamp Rentgenowskich w Opolu), Jakuba Kowalczysa (PCB Service Sp. z o.o.), Krzysztofa Domachowskiego i Dariusza Łaskiego (Baltic Test), Katarzyny Mielcarek (Politechnika Gdańska) oraz przedstawiciela Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Radiologicznej w Poznaniu. Oficjalne rozpoczęcie jest planowane na godzinę 10.00. Uczestnicy zostaną powitani przez Marię Dyrkę - zastępcę dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Marię Kubicką - zrezesa Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Radiologicznej. W ramach pierwszego dnia spotkania uczestnicy będą mieli możliwość zwiedzenia Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie wraz z pracownią rentgenowską oraz Muzeum Wisły w Tczewie. Ponadto 10 maja o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie integracyjne w Pensjonacie Vela Tczew przy ul. Żeglarskiej i First Hotel Tczew przy ul. Czyżykowskiego 67.

11 maja uczestnicy rozpoczną drugi dzień konferencji od panelu dyskusyjnego, który obejmie dwie grupy tematyczne: zastosowanie metod spektroskopii fluorescencji rentgenowskiej (XRF) w badaniach zabytków w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku oraz zastosowanie technik cyfrowych w badaniu obiektów muzealnych. Pierwszy blok tematyczny zostanie poprowadzony przez Piotra Linke (Bruker Polska), natomiast drugi blok przez Irenę Rodzik (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku) oraz Jakuba Kowalczysa (PCB Service Sp. z o.o.). Zainteresowani uczestnicy zostaną oprowadzeni po wystawach stałych znajdujących się na Spichlerzach na Ołowiance oraz statku-muzeum Sołdek - pierwszym statku pełnomorskim zbudowanym przez polski przemysł stoczniowy, na którym nastąpi również oficjalne zakończenie konferencji.

Pierwsza edycja

W ubiegłym roku dnia 12 maja 2017 roku w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie odbyła się pierwsza edycja spotkania pt. "Techniki nuklearne w identyfikacji i konserwacji dzieł sztuki" organizowanego przez Stowarzyszenie Inspektorów Ochrony Radiologicznej (SIOR), Państwowe Muzeum Archeologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nukleoniczne. Gospodarzem spotkania było Muzeum Archeologiczne w Warszawie. To właśnie w tym czasie nawiązano współpracę z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, które wybrano na współorganizatora drugiej edycji konferencji.

Organizatorzy mają nadzieję, że konferencja wpisze się na stałe w cykl spotkań poświęconych zagadnieniom ochrony radiologicznej, w różnych dziedzinach wykorzystujących promieniowanie jonizujące.

rel (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9359 4.0155
EUR 4.267 4.3532
CHF 4.3583 4.4463
GBP 4.9726 5.073

Newsletter