Inne

Turyści, rowerzyści, a także osoby zmotoryzowane mogą przeprawić się przez rzekę Bug, korzystając z promów. W Drohiczynie nad Bugiem trwa siódmy sezon bezpłatnych transportów wodnych.

Drohiczyński prom to prom linowy, prowadzony przez linę zamocowaną z obu stron rzeki. Na pokładzie zmieści się nawet czterdzieści osób, dwa samochody lub jeden bus. "To ekologiczna forma transportu, bo napędzana siłą rąk dwóch osób i nurtem wody" - powiedział PAP burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym.

Prom przewozi przede wszystkim ludzi, ale przeprawić na drugą stronę rzeki można też maszyny rolnicze, motocykle, rowery i samochody. Bo jak powiedział burmistrz Drohiczyna jest to nie tylko atrakcja turystyczna, ale też praktyczna forma transportu dla okolicznych mieszkańców.

Z takiej przeprawy na Bugu można było korzystać jeszcze przed drugą wojną światową. W Drohiczynie prom pływał do połowy lat dziewięćdziesiątych. Nowe promy gmina kupiła dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Podróż promem jest darmowa dzięki współpracy dwóch miejscowości po obu stronach rzeki - podlaskiego Drohiczyna i mazowieckiego Korczewa. Jak poinformowały PAP samorządy obu gmin, roczny koszt wodnych przepraw to wydatek 20 tys. zł.

"Jest to jeden z elementów promocyjnych naszej gminy. Widzimy, ze turystów jest coraz więcej podziwiających nadbużańskie widoki. W ubiegłym roku promy przewiozły 12 tys. turystów i 3 tys. samochodów" - poinformował burmistrz Drohiczyna.

"Współfinansujemy przeprawę, bo uważamy że to nie są wysokie koszty a jednak promocja regionu i żeby odwiedzali nas zarówno turyści, goście, jak i mieszkańcy" - tłumaczył wójt Korczewa Sławomir Wasilczuk.

Przepłynąć promem przez Bug w Drohiczynie można codziennie od dziesiątej do trzynastej i od piętnastej do dwudziestej do końca października. Podobne promy kursują jeszcze w pobliskim Mielniku i Niemirowie. Wszystkie łączą Podlaskie z Mazowszem.

W Drohiczynie na rzece Bug dużą popularnością w sezonie cieszą się też wyprawy kajakowe i organizowany w pierwszy weekend sierpnia zlot kajakarzy "500 kajaków". Jak poinformowała gmina Drohiczyn w przygotowaniu jest projekt Transgranicznego Centrum Kajakowego "Bug łączy".

Rzeka Bug jest rzeką płynącą przez terytorium Polski, Ukrainy i Białorusi. Jest jedną z ostatnich nieregulowanych rzek w Europie. Na terenie Polski płynie przez przez trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

autor: Małgorzata Półtorak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter