Stocznie, Statki

We wtorek, 8 bm. rozpoczął się pierwszy etap prób morskich ORP Albatros - drugiego z serii trzech nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. Okręt, przeznaczony do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym, budowany jest w stoczni Remontowa Shipbuilding SA.

Jednostka osiągnęła gotowość do wyjścia w morze i tym samym rozpoczynają się regulacje urządzeń i systemów. Przed rozpoczęciem tego etapu otrzymaliśmy zgodę towarzystwa klasyfikacyjnego na regularne wyjścia w morze, a w następnej kolejności zamierzamy zdawać poszczególne pozycje przewidziane do realizacji w programie prób morskich. W próbach morskich udział będą brać przedstawiciele Zamawiającego, 4 Rejonowego Przedstawicielstwa Wojskowego, konsorcjantów, towarzystwa klasyfikacyjnego PRS i oczywiście liczna grupa pracowników naszej stoczni - mówi Bartłomiej Pomierski, kierownik projektu budowy dwóch niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP.

Pierwszy etap prób morskich potrwa do 16 czerwca i obejmuje testy systemu nawigacji, napędu i wyposażenia pokładowego okrętu. Drugi etap rozpocznie się 18 czerwca i potrwa cztery dni.

Przypomnijmy, że uroczystość wodowania i chrztu okrętu ORP Albatros miała miejsce w październiku 2019 roku.

Warto dodać, że w stoczni trwają prace na trzecim niszczycielu min ORP Mewa. Jednostka jest obecnie wyposażana, przede wszystkim w zakresie systemów okrętowych i prac elektrycznych. Niebawem rozpoczną się próby na uwięzi, a pod koniec maja na okręt zostanie pobrane paliwo.

Kontrakt obejmujący projekt i budowę dwóch kolejnych niszczycieli min projektu 258 Kormoran II wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, a Konsorcjum, któremu przewodniczy Remontowa Shipbuilding SA podpisano 27 grudnia 2017 r. w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie.

AL

Fot.: Sławomir Lewandowski, Marcin Koszałka / PORTALMORSKI.PL

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter