Stocznie, Statki

Nexans Aurora to nowej generacji statek do układania kabli zbudowany dla Nexans Subsea Operations. Wczoraj, tj. 8 bm. odbyła się uroczystość nadania imienia tej jednostce.

Mimo pandemii Covid-19, realizacja projektu przebiegała bez opóźnień, a statek został dostarczony armatorowi na czas, 31 maja br. – trzy lata po podpisaniu kontraktu na jego budowę.

Nexans Aurora o długości 149,9 m, szerokości 31 m i nośności 17 000 t jest jednym z największych statków budowanych w historii Ulstein Verft. To statek przygotowany do pracy w trudnych warunkach pogodowych na całym świecie. Kablowiec, z systemem pozycjonowania dynamicznego klasy DP3, powstał według projektu ST-297 CLV (Cable Laying Vessel) z okrętowego biura projektowo-konsultingowego Skipsteknisk z Alesund.

Przypomnijmy, że w 2018 roku kontrakt na budowę częściowo wyposażonego kadłuba statku ze stocznią Ulstein podpisała spółka Crist SA. Kadłub Nexans Aurora z gdyńskiej stoczni wyholowano do norweskiej stoczni w czerwcu 2020 roku.

Po zwodowaniu statek rozpocznie instalację kabli na morskiej farmie wiatrowej Seagreen, która będzie największą farmą wiatrową w Szkocji.

AL, rel (Ulstein)

Fot.: Rovde Møbel & Design; Ulstein Group

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter