Stocznie, Statki

Przeznaczona przede wszystkim do wydobycia kruszyw pogłębiarka DC Orisant, częsty bywalec gdańskiego portu, zbudowana przez Royal IHC dla firmy Reimerswaal Dredging w 2018 roku, została jednym z trzech statków nominowanych do holenderskiego tytułu "statku roku", w konkursie KNVTS - Koninklijke Nederlandse Vereniging van Technici op Scheepvaartgebied (Królewskiego Holenderskiego Stowarzyszenia Inżynierów Techniki Morskiej).  

Statek zawiera szereg innowacji, które czynią go wyjątkowym w swojej kategorii i predestynują do nominacji na "statek roku".

Pogłębiarka dostarcza kruszywa do portu w Gdańsku (od początku grudnia 2018 roku, z przerwą od lutego do kwietnia br., zawijała do polskiego portu już 58 razy) i jest eksploatowana w Polsce praktycznie od przekazania przez stocznię. O tym, kto ją zatrudnia i szerzej o niej samej informowaliśmy we wcześniejszym materiale.

Ze względu na zmienne zapotrzebowanie na piasek i żwir w ciągu roku, zapewniono w projekcie by pogłębiarka była uniwersalna - może być również wykorzystywana w pracach pogłębiarskich - jako zwykła pogłębiarka nasiębierna ssąca.

Wszystkie napędy (śrub napędu głównego, pomp pogłębiarskich, instalacji wyładunkowej / zrzutowej) są w pełni spalinowo-elektryczne, co pozwala zoptymalizować całościową efektywność energetyczną statku (również w trybie pozycjonowania dynamicznego przy utrzymaniu pozycji i w ruchu precyzyjnym - DP/DT) oraz zminimalizować emisje.

W miejscach wyładunku bez nabrzeża lub przy nabrzeżu bez cumowania, statek może się ustawiać dzięki możliwości precyzyjnego manewrowania oraz wyposażeniu w dwa słupy kotwiczne (spuds).

Wszystkie urządzenia znajdujące się na pokładzie mogą być inspekcjonowane, konserwowane, naprawiane lub wymieniane w bezpieczny i łatwy sposób. Większość urządzeń do transportu piasku jest wykonana z materiału wysoce odpornego na ścieranie.

Poniżej materiały video przedstawiające pozostałe jednostki nominowane w tym roku do tytułu holenderskiego "statku roku". Jakie firmy, produkty i osoby zdobędą holenderskie nagrody morskie w tej i w innych kategoriach okaże się w poniedziałek, 4 listopada, podczas uroczystości, w której weźmie udział ok. 100 osób - Maritime Awards Gala.

PBS 

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9735 4.0537
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.547 4.6388
GBP 5.004 5.105

Newsletter