Stocznie, Statki

Pierwszy nabór w „konkursie stoczniowym” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 umożliwił wsparcie kwotą 30 mln zł ponad 20 projektów wartych łącznie 74 mln zł. W grudniu rozpoczyna się kolejny nabór, w którym "do wzięcia" jest 28 mln złotych.  

Możliwość wsparcia środkami unijnymi sektora stoczniowego na Pomorzu Zachodnim, to efekt działań rozpoczętych w 2014 r. przez urząd marszałka woj. Zachodniopomorskiego. Opracowany na Pomorzu Zachodnim program wsparcia tej branży był konsultowany m.in. z firmami zrzeszonymi w Zachodniopomorskim Klastrze Morskim. W 2018 r. Bruksela zapaliła zielone światło, pozwalając na uruchomienie w Polsce łącznie 79 mln złotych (60 mln zł w województwie zachodniopomorskim, 19 w pomorskim).

Pierwszy nabór w "konkursie stoczniowym” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 umożliwił wsparcie kwotą 30 mln zł ponad 20 projektów wartych łącznie 74 mln zł. Inwestycje firm Kilwater oraz JPP Marine są kolejnymi, które wzmacniają potencjał branży na Pomorzu Zachodnim.

Inwestycje wzmocnią możliwości produkcyjne i usługowe: działające w branży stoczniowej firmy Kilwater i JPP Marine dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-202 kupią specjalistyczny sprzęt m.in. do wykonywania instalacji rur czy palenia (cięcia) profili.

Firma Kilwater została założona w 1992 roku i specjalizuje się w prefabrykacji oraz montażu systemów rurociągowych, remontach, przebudowach, ale także budowach jednostek i obiektów pływających. Firma posiada szczególne doświadczenie w wykonywaniu i montażu rurociągów ze stali węglowej, nierdzewnej i stopów cuniferowych dla systemów wodnych, paliwowych, olejowych oraz hydrauliki wysokociśnieniowej. Swoje prace wykonuje zarówno w kraju jak i Europie. Nie może więc dziwić, że przedsiębiorstwo zdecydowało się zainwestować we wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie systemów rurarskich. Dzięki unijnemu wsparciu przekraczającemu 530 tys. zł firma kupi giętarkę trzpieniową, uchwyt z obracarką do spawania rurociągów, analizator czystości oleju, spęczarki do rur hydraulicznych oraz mobilny agregat filtrująco-przepompowujący. Warte prawie 1,2 mln zł inwestycje znacząco udoskonalą remonty i realizację nowych systemów rurarskich.

- Zajmujemy się szeroko pojętymi systemami rurarskimi. Mamy nadzieję, że ten projekt pomoże nam unowocześnić procesy technologiczne i zwiększy naszą konkurencyjność. Tego oczekują nasi klienci, ci obecni, jak i ci przyszli. Kupimy nowe maszyny, które pomogą nam w realizowaniu naszych celów - powiedział Michał Mech, prezes zarządu spółki Kilwater

JPP Marine specjalizuje się w naprawach, konwersji i modernizacji statków. Zakup nowej linii do palenia profili, to dla firmy znaczący skok jakościowy i przejście z częścią produkcji z charakteru półautomatycznego na cyfrowy. Firma podniesie jakość oferowanych produktów i usług dla branży stoczniowej, oraz rozszerzy możliwości. W swoim portfolio JPP ma zaawansowane prace wykonywane na tankowcach, masowcach, kontenerowcach czy wycieczkowcach. Warta ponad 4,3 mln zł inwestycja znacząco zwiększy jakość usług i pozwoli na spełnienie specjalistycznych norm w branży stoczniowej. Oprócz wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań inwestycja przyniesie również 2 nowe miejsca pracy. Bez unijnego wsparcia, które wyniosło 1,95 mln zł było by bardzo trudno ją zrealizować. Nowa linia będzie uruchomiona do końca przyszłego roku.

- Dzięki temu wsparcia kupimy pierwszą w Szczecinie maszynę do cięcia profili okrętowych. To automat, robot, który tnie, wygina, pali na wymiar, a wszystko wg. projektu, umożliwi nam to realizację zarówno konstrukcji okrętowych jak i konstrukcji stalowych – wyjaśniał Zbigniew Jagniątkowski prezes zarządu JPP Marine.

Drugi nabór

Na stronach Urzędu Marszałkowskiego znaleźć już można informacje o kolejnym - drugim naborze dla branży stoczniowej.

Regulamin drugiego "konkursu stoczniowego” można znaleźć na stronie www.rpo.wzp.pl . Nabór wniosków potrwa od 2 grudnia 2019 r. do 3 lutego 2020 r.

Maksymalny poziom dofinansowania dla mikro i małych wynosi 2,2 mln zł., a dla przedsiębiorstw średniej wielkości 1,8 mln zł. Rozstrzygnięcia konkursu można się spodziewać w połowie przyszłego roku. Do podziału jest prawie 28 mln zł, o które mogą się starać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Wartość wydatków kwalifikowanych projektu może wynieść od 300 tys. zł do 4 mln zł. Premiowane będą projekty dotyczące bezpośrednio budowy statków, konstrukcji pływających lub łodzi, jak również te dotyczące budownictwa okrętowego i prowadzące do wdrożenia innowacji produktowej, procesowej czy poprawiające konkurencyjność wnioskodawcy.

rel (Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego)

 

+3 czasy...
....specjalizuje się w prefabrykacji oraz montażu systemów rurociągowych, remontach, przebudowach, ale także budowach jednostek i obiektów pływających...
Sprząta, tańczy i maluje, daje d... i haftuje. Takie czasy, teraz wszyscy robią wszystko. Taka firma, 27 lat na rynku i robi wszystko. A STOCZNIA z tradycjami (bodaj od Wilhelma) zrobiła STEPKE i .... nic.
06 listopad 2019 : 09:42 maciek2 | Zgłoś
+1 "Innowacja" czyli wsteczna ewolucja kapitalizmu po szczecinsku
Świat pracuje nad AI (sztuczna inteligencja), kwantowe komputery, statki autonomiczne itp... a tu się podniecają bo Janusz sobie piłe kupi i dwóch ludzi zatrudni. Jeden będzie trzymał i odkładał profile, a drugi ciął.
Ku..wa. Nie da się czytać o tych "innowacjach".
07 listopad 2019 : 21:30 Podatnik | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter