Porty, logistyka

28 maja 2021 r. zostały podpisane umowy na realizację drugiej jezdni ekspresowej obwodnicy Słupska w ciągu drogi S6 oraz obwodnicy Sztabina w ciągu drogi krajowej nr 8.

"Obwodnica Słupska ma obecnie jedną jezdnię i jest to parametr niewystarczający dla wszystkich tych, którzy poruszają się po drodze nr 6. Dzięki ubiegłorocznej decyzji rządu są zapewnione środki finansowe na budowę całej drogi S6: od Szczecina do Trójmiasta" - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Oddana do użytku w 2010 r. obwodnica Słupska o długości 16,3 km. jest drogą dwujezdniową tylko w obrębie węzłów. Konieczność jej rozbudowy wynika z realizacji drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim. W sumie przybędzie 9,5 km nowej jezdni wraz z obiektami inżynierskimi, dzięki czemu cała obwodnica będzie w pełni dwujezdniowa.

Zamówienie obejmuje budowę drugiej, północnej, jezdni na odcinkach międzywęzłowych:
- pomiędzy węzłami Słupsk Zachód i Słupsk Południe o długości 2,34 km.
- pomiędzy węzłami Słupsk Południe i Słupsk Wschód o długości 4,97 km.
- pomiędzy węzłami Słupsk Wschód i Redzikowo o długości 2,2 km.

W ramach umowy przewidziano także poszerzenie jezdni południowej do wymaganej szerokości 10 metrów oraz poprawę jej odwodnienia. Zostaną także zaprojektowane i wybudowane cztery obiekty mostowe, w tym największy z nich - drugi most przez rzekę Słupię o długości ok. 147 m. 

"Obwodnice zwiększają bezpieczeństwo w ruchu drogowym i uwalniają miasta i miasteczka od ruchu ciężarowego oraz nadmiaru spalin. Kolejne dobre informacje dla kierowców przed nami" - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wykonawca rozbudowy, firma Strabag, zobowiązał się do przedłużenia okresu gwarancji jakości na wybrane elementy infrastruktury o 5 lat oraz skrócenie terminu realizacji zadania o trzy miesiące. Projektowanie i roboty budowlane potrwają 38 miesięcy bez przerw zimowych (w tym czasie, tylko w okresie robót, będą trzy przerwy zimowe - od 16 grudnia do 15 marca). Do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe. Koszt prac to 128 440 271,21 zł.

Postępowanie przetargowe obejmuje odcinek drogi ekspresowej S6, realizowany po decyzji Rządu o przeznaczeniu dodatkowych środków z budżetu państwa na budowę tej trasy. W przetargach są jeszcze cztery odcinki trasy S6 między obwodnicą Słupska a Bożympolem Wielkim.

Obecnie w budowie są trzy odcinki drogi ekspresowej S6 o długości ok. 41 km między Bożympolem Wielkim a Gdynią. Natomiast na wstępnym etapie realizacji znajdują się dwa odcinki Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej o długości ponad 32 km. Umowy z wykonawcami na ich projekt i budowę zostały podpisane 16 kwietnia br.

rel (Ministerstwo Infrastruktury; GDDKiA)

Obwodnica Słupska na drodze S6
Obwodnica Słupska na drodze S6

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter