Porty, logistyka

125 tysięcy ton nigeryjskiej ropy Forcados trafiło do przerobu w rafinerii Grupy Lotos w połowie maja br. To pierwsza dostawa tej ropy w historii firmy oraz kolejny gatunek surowca w bogatym portfolio gatunków przerobionych dotychczas w gdańskim zakładzie.

Ropa Forcados pochodzi z Nigerii - kraju o największej produkcji ropy naftowej w Afryce, szóstej wśród krajów OPEC oraz jedenastej na świecie. Złoża usytuowane są w delcie Nigru, skąd transportowane są rurociągiem Trans Forcados do terminalu morskiego o tej samej nazwie. Średnia dobowa produkcja z tego złoża wynosi około 250 tys. baryłek.

Surowiec rozładowano w dniach 6-7 kwietnia w gdańskim Naftoporcie ze zbiornikowca greckiego Minerva Evropi (nr IMO 9785237; GT 159 055, nośność 159 055 t). Po drodze część ładunku pozostawił on w Rotterdamie.

W połowie maja partia ropy Forcados trafiła do przerobu w rafinerii Lotosu. Forcados jest ropą parafinowo-naftenową. Charakteryzuje się średnią gęstością, niską zawartością siarki, azotu, metali i asfaltenów. Jest bogata we frakcje napędowe, a uboga w pozostałość próżniową. Dzięki temu będzie można z niej wyprodukować więcej produktów wysokomarżowych.

Surowiec jest w pełni mieszalny z większością przerabianych przez rafinerię Lotosu rop naftowych, w tym z rosyjską ropą REBCO. Dobra kompatybilność ropy Forcados jest sporym atutem w logistyce wewnętrznej. Można ją składować i przerabiać bez ryzyka z pozostałymi gatunkami ropy naftowej, które znajdują się w zbiornikach.

Dywersyfikacja dostaw ropy

Zakup ropy z Nigerii to element strategicznych działań ukierunkowanych na wzmocnienie bezpieczeństwa Polski w sektorze energii. Obecnie rafineria Lotosu w Gdańsku magazynuje i przerabia 13 gatunków ropy innych niż rosyjski REBCO. Ich udział w zakupach od stycznia do końca kwietnia 2021 r. to niemal 20 proc.

Dywersyfikacja dostaw jest dziś niezwykle ważna. Pozwala zapewnić stabilność i ciągłość dostaw ropy do naszej rafinerii. Pozyskanie ropy z Afryki to dowód na to, że nawiązujemy i kontynuujemy relacje handlowe z dostawcami z różnych kontynentów. Rafineria Lotosu jako nowoczesny zakład jest w stanie przerabiać szeroką gamę gatunków rop. Widać więc, że nasz zakład jest elastyczny i stale się rozwija - mówi Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy Lotos.

Jak zaobserwował PortalMorski.pl - w poniedziałek, 31 maja, do Gdańska przybyła kolejna partia ropy z Nigerii (nie wiadomo, czy z przeznaczeniem dla Lotosu).
W terminalu Naftoportu zacumował grecki zbiornikowiec (nr IMO 9579494; GT 84 216, nośność 157 787 t), który załadował ropę w terminalu Forcados 7 maja br.

rel (LOTOS SA); PBS (PortalMorski.pl)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9735 4.0537
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.547 4.6388
GBP 5.004 5.105

Newsletter