Porty, logistyka

Gaz-System zawarł porozumienia o współpracy z organizacjami rybackimi oraz armatorami jednostek rybackich, w związku z budową i eksploatacją gazociągu podmorskiego Baltic Pipe.

W wyniku wspólnych ustaleń Gaz-System zobowiązał się do regularnego przekazywania informacji o poszczególnych etapach i lokalizacji prac związanych z budową gazociągu podmorskiego na Morzu Bałtyckim. Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie rejsów połowowych oraz minimalizuje ryzyko kolizji.

Dobra współpraca ze środowiskiem rybackim jest niezwykle ważna dla projektu Baltic Pipe. Uzgodniliśmy wszystkie kluczowe kwestie związane z budową gazociągu Baltic Pipe tak, aby w czasie prac na morzu połowy mogły być prowadzone bezpiecznie. Jesteśmy wdzięczni za konstruktywną współpracę z lokalną społecznością rybacką, bardzo pomocną podczas przygotowań do budowy i w jej trakcie – powiedział Krzysztof Jackowski, wiceprezes Gaz-System.

W Polsce, spółka uzgodniła kwestie realizacji inwestycji z armatorami reprezentowanymi przez Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków i Organizacją Rybaków Łodziowych - Producentów Ryb z Kołobrzegu. W analogiczny sposób przebiega współpraca z organizacjami rybackimi ze Szwecji (Swedish Fishermen Producer Organization; Marine and Coastal Fisheries Producer Organization) i Danii (Danish Fishermen Producer Organization).

Projekt Baltic Pipe jest prowadzony z uwzględnieniem praw społeczności lokalnych oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Podczas pracy nad zawartymi porozumieniami, omówiono wiele kwestii technicznych, biologicznych i środowiskowych leżących w zainteresowaniu rybaków – tak aby gazociąg podmorski mógł odpowiednio współistnieć z prowadzonymi przez nich połowami.

Gazociąg podmorski łączący Danię z Polską jest jednym z kluczowych elementów projektu Baltic Pipe. Połączy się on z systemem przesyłowym w naszym kraju w Pogorzelicy (gmina Rewal). Prace budowlane związane z układaniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, zgodnie z przyjętym harmonogramem, rozpoczną się latem. Długość podmorskiego odcinka wyniesie ok. 274 km.

Projekt Baltic Pipe został uznany za kluczowy dla połączenia europejskiego systemu energetycznego i uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 266,8 mln euro w ramach instrumentu PCI (ang. Project of Common Interest).

rel (Gaz-System SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter