Inne

Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku we współpracy z Politechniką Gdańską będzie rozwijać systemy stosowane w radiokomunikacji, informatyce, perymetrii i termowizji. Porozumienie w tej sprawie podpisali kmdr SG dr Piotr Patla oraz rektor PG prof. Jacek Namieśnik.

W spotkaniu, które odbyło się 30 maja, uczestniczyli również p.o. naczelnika Wydziału Łączności i Informatyki MOSG kmdr ppor. SG Rafał Zimny, prorektor ds. nauki prof. Janusz Smulko oraz kierownik Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych WETI prof. Ryszard Katulski.

- Straż graniczna potrzebuje ośrodka naukowo-badawczego opracowującego nowe technologie włączane do służby. Wierzę, że dzięki dzisiejszemu porozumieniu dobrze wykorzystamy naukę w budowaniu potencjału bezpieczeństwa państwa - zaznacza komandor Patla.

Systemy opracowane na Politechnice Gdańskiej mogą znaleźć zastosowanie na przykład w patrolowaniu granic oraz zwalczaniu bezzałogowych statków powietrznych. Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku dostrzega także potencjał studentów PG, którzy mogliby odbywać praktyki w dowodzonej przez niego jednostce.

- Młodzi ludzie mogliby się od nas uczyć, ale i podpowiadać nam ciekawe rozwiązania. Chętnie przyjmiemy absolwentów politechniki jako funkcjonariuszy czy pracowników, dlatego zamierzam też występować w roli headhuntera - podkreśla komandor.

Za koordynację działań pomiędzy PG i MOSG odpowiadać będą kmdr ppor. SG Rafał Zimny i prof. Ryszard Katulski. Porozumienie zakłada również wzajemne wsparcie w zakresie analiz teoretycznych i badań eksperymentalnych oraz wspólny udział w projektach naukowych. Jak podkreślił rektor PG prof. Jacek Namieśnik, obu stronom powinno zależeć na jak najszerszej współpracy.

rel (Politechnika Gdańska)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0211 4.1023
EUR 4.2758 4.3622
CHF 4.4105 4.4997
GBP 4.9503 5.0503

Newsletter