Inne

29 maja br. w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie ogłoszono zwycięzców rankingu gospodarczego Tygodnika "Wprost". Drugie miejsce na liście "Polscy Ambasadorzy", grupującej największych eksporterów w roku 2016 zajęła Grupa Kapitałowa Remontowa Holding. Jej prezes, Piotr Soyka odebrał nagrodę, którą wręczył redaktor naczelny Tygodnika "Wprost", Jacek Pochłopień.

Tygodnik "Wprost" po raz kolejny ogłosił Listę 200 największych polskich firm, obejmującą przedsiębiorstwa z polskim kapitałem, na której zostały one uszeregowane wg wartości przychodów ze sprzedaży uzyskanych w 2016 r . Spośród nich wskazano także najszybciej rozwijające się firmy w rankingu "Polskie Gepardy", a także 100 największych eksporterów, ujętych na liście "Polscy Ambasadorzy". W tym ostatnim przypadku kryterium stanowił udział eksportu w przychodach ze sprzedaży, a także same przychody i ich dynamika.

Wśród setki największych polskich eksporterów, drugie miejsce zajęła Grupa Kapitałowa Remontowa Holding. Udział eksportu w skonsolidowanych przychodach ze sprzedaży uzyskanych przez firmy Grupy w roku 2016 sięgnął 81 proc. Na miejscu pierwszym sklasyfikowano państwową spółkę KGHM Polska Miedź SA, na kolejnych pozycjach m.in. Grupę Azoty SA (4) i Grupę Lotos SA (9). GK Remontowa Holding jest jedynym reprezentantem sektora morskiego (projektowanie, budowa, remonty i przebudowy, a także produkcja wyposażenia jednostek pływających) w rankingu Tygodnika "Wprost". Na ogólnej Liście 200 największych polskich przedsiębiorstw zajęła 68 miejsce.

Jak podkreślają autorzy tegorocznego rankingu, z ich zestawienia wynika, iż polską gospodarkę napędza głównie prywatny biznes. Największe spółki Skarbu Państwa sprzedały w 2016 r. mniej, niż w roku poprzedzającym. Przychody ze sprzedaży ogółem, wypracowane przez wszystkie firmy ujęte w tegorocznej edycji Listy 200 największych polskich przedsiębiorstw wyniosły prawie 655 mld zł i były o około 1,7 proc. wyższe w stosunku do zestawienia zeszłorocznego.  

Z kolei wartość całego polskiego eksportu w roku 2016 wyniosła 183, 6 mld euro, z czego firmy obecne na tegorocznej liście "Polskich Ambasadorów", sprzedały poza Polskę produkty i usługi za niemal 100 mld zł - wyliczają autorzy rankingu "Wprost".

Witając prezesa GK Remontowa Holding w sali GPW, naczelny "Wprost" nazwał go "legendą polskiego przemysłu stoczniowego".

Z kolei Piotr Soyka, odbierając w Warszawie nagrodę dla GK Remontowa Holding mówił m.in. o bardzo trudnej sytuacji na rynku żeglugowym, a także stoczniowym, w jakiej obecnie działają firmy branży morskiej. Mimo to, jak podkreślił, wiele z nich produkuje innowacyjne wyroby, które znajdują nabywców na całym świecie.

Przypomniał kilka ważnych projektów zrealizowanych w stoczniach Grupy takich jak przebudowa ogromnej morskiej platformy wydobywczej na pływającą rafinerię, jak przekazanie unikatowego statku do układania podmorskich kabli energetycznych, zaprojektowanie, budowa i przekazanie trzech promów zasilanych gazem dla kanadyjskiego operatora, czy realizowana obecnie budowa hybrydowych promów elektrycznych na Tamizę.

Spółki Grupy produkują także systemy zasilania LNG ze zbiornikami kriogenicznymi, oświetlenie na obiekty inżynierii morskiej i lądowej (m.in. Tunelu pod Martwą Wisłą), a także meble dla renomowanych sieci hotelowych i galerii handlowych na całym świecie.

Tekst i zdjęcia: GL

Nagroda dla GK Remontowa Holding w rankingu "Polscy Ambasadorzy".
Laureaci rankingów tegorocznej edycji Listy 200 największych polskich firm.
Nagroda dla GK Remontowa Holding w rankingu Laureaci rankingów tegorocznej edycji Listy 200 największych polskich firm.
+12 Polscy ambasadorzy eksportu
GRATULACJE!!
31 maj 2017 : 07:20 Stanisław Ciesiółka | Zgłoś
+6 eksporterzy
miejsce jakie zajmuje holding remontowej dowodzi , że pan prof. Balcerowicz miał rację prywatyzacja jest szansą dla rozwoju. oczywiscie mądra prywatyzacja anie jakaś dzika dla kumpli i znajomkow.
31 maj 2017 : 13:13 michase | Zgłoś
+10 remontowa
wynik remontowej jest dowodem że mozna budować i remontować statki z zyskiem trzeba tylko umieć organizowac prace i dbać o koszty . holding przetrwal rozne klopoty te zewnetrzne jak i wewnetrzne i bedzie dalej roziwjal sie mimo zazdrosci innych.
31 maj 2017 : 13:17 michase | Zgłoś
0 ku pamięci
dowodem na to, że można budować statki z zyskiem była Porta Holding S.A. w Szczecinie Piotrowskiego oraz Stocznia Gdynia S.A. Szlanty tyle, że oni byli zbyt wielcy i trzeba było ich zniszczyć i to są naprawdę wielkie postacie w polskim przemyśle stoczniowym. niestety to już historia
04 czerwiec 2017 : 23:20 mich | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter