Inne

We wtorek, 31 stycznia, na okręcie-muzeum ORP Błyskawica odbyło się uroczyste pożegnanie odchodzących do rezerwy. Z mundurem pożegnał się między innymi dotychczasowy dowódca najsłynniejszego polskiego niszczyciela – kmdr por. Jerzy Łubkowski.

W obecności dowódców jednostek wchodzących w skład 3. Flotylli Okrętów, załogi okrętu oraz zaproszonych gości z Towarzystwa Przyjaciół Okrętu-Muzeum Błyskawica, na pokładzie ORP Błyskawica, dowódca 3. Flotylli Okrętów uroczyście pożegnał dotychczasowego dowódcę okrętu - kmdr por. Jerzego Łubkowskiego, a także st. chor. mar. Grzegorza Matogę i mł. chor. mar. Andrzeja Wronkę.

Kontradmirał Krzysztof Jaworski żegnając dowódcę ORP Błyskawica podziękował w imieniu swoim oraz wszystkich marynarzy i pracowników wojska, za wspólną służbę i długoletni wkład pracy na rzecz Marynarki Wojennej. Wyrażając szacunek i uznanie zwrócił również uwagę na ogromne osiągnięcia oficera w czasie służby. Zgodnie z marynarskim ceremoniałem, dowódca 3. Flotylli Okrętów, w dowód uznania za trud i poświęcenie w wykonywaniu obowiązków służbowych wręczył odchodzącemu znak dowódcy okrętu. Życzył także odchodzącemu oficerowi spełnienia wszystkich planów, szczęścia i pogody ducha oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Komandor porucznik Jerzy Łubkowski - urodził się 21 lutego 1958 r. w Sawinie, na Lubelszczyźnie. Do szkoły podstawowej uczęszczał w latach 1965-1973 w rodzinnej miejscowości. Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie ukończył w 1977 roku i tego samego roku zdał egzaminy do Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, gdzie przez kolejne 5 lat studiował na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. 

W 1981 roku został powołany do zawodowej służby wojskowej i mianowany na stopień ppor. mar. W kwietniu 1982 roku obronił pracę magisterską i został skierowany na staż do Morskiej Brygady Okrętów Pogranicza. Asystenturę okrętową odbył w Kaszubskim Dywizjonie Pogranicza w Gdańsku na ORP Pegaz. W latach 1983-1985 pełnił służbę jako zastępca dowódcy okrętu, a 1 października 1985 roku został przeniesiony do Dowództwa Marynarki Wojennej na stanowisko starszego instruktora.

Na własną prośbę, w 1990 roku, został przeniesiony na stanowisko zastępcy dowódcy ORP Błyskawica, a w 2002 r. został jego dowódcą. Od 2007 roku, po wydzieleniu niszczyciela ze struktury Muzeum Marynarki Wojennej kmdr por. Łubkowski dowodził Okrętem Muzeum ORP Błyskawica.

Komandor porucznik Jerzy Łubkowski w ciągu 36-letniej zawodowej służby wojskowej był wielokrotnie wyróżniany przez prezydenta RP i Ministra Obrony Narodowej, między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny czy Odznaką Honorową Marynarki Wojennej.

Niszczyciel ORP Błyskawica jest jednym z najsławniejszych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. Został zbudowany przez stocznię J. Samuel White & Co Ltd. w Cowes. Należał do najnowocześniejszych i najsilniejszych okrętów swojej klasy na świecie. Okręt działał na Morzu Północnym i Atlantyku, w kampanii norweskiej i ewakuacji wojsk sojuszniczych z Dunkierki, bronił Cowes przed atakami Luftwaffe, operował na Morzu Śródziemnym wspierając Maltę i działania inwazyjne w Afryce Północnej, osłaniał lądowanie aliantów w Normandii. Do kraju Błyskawica wrócił 4 lipca 1947 r. pod dowództwem komandora Bolesława Romanowskiego. W czynnej służbie pozostawał jeszcze przez 20 lat. Rozkazem dowódcy Marynarki Wojennej RP z 11 października 1974 ORP Błyskawica został przekształcony w okręt muzeum. Za zasługi bojowe jako jedyny okręt Marynarki Wojennej RP został udekorowany Orderem Virtuti Militari. Od 1 listopada 2013 r. ORP Błyskawica wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów.

ORP Błyskawica poza rolą okrętu - muzeum spełnia szereg innych istotnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja reprezentacyjna. Tu odbywają się liczne uroczystości, spotkania, konferencje i sympozja. Tradycją stały się promocje absolwentów Akademii Marynarki Wojennej na pierwszy stopień oficerski na pokładzie okrętu, a także nominacje i odznaczenia kadry zawodowej oraz pracowników Marynarki Wojennej. Tu również odbywają się pasowania na pierwszoklasistów, przyrzeczenia harcerskie i inne zajęcia dla szkół i przedszkoli tak, aby od najmłodszych lat kształtować świadomość i wychowywać w duchu "Polski Morskiej". Codzienne życie okrętu i towarzyszące mu elementy ceremoniału morskiego oraz Regulaminu Służby Okrętowej: podnoszenie i opuszczanie bandery, wybijanie szklanek, witanie i żegnanie przy trapie oficerów oraz przełożonych, to wszystko odbywa się na oczach społeczeństwa. Wywiera zatem niewątpliwy wpływ na jego świadomość, a tym samym pozwala lepiej poznać i wzbogacać posiadaną wiedzę o morzu. 

rel (3. Flotylla Okrętów)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter