Inne

Ponad 200 ćwiczeń i szkoleń w układzie narodowym i międzynarodowym w kraju i za granicą, szkolenie blisko 40 tys. żołnierzy rezerwy – to priorytety Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych na ten rok. Głównym przedsięwzięciem będzie ćwiczenie Dragon-17 - poinformowało w poniedziałek DGRSZ.

W szkolenie zostaną zaangażowane wszystkie rodzaje sił zbrojnych - wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna, wojska specjalne oraz obrona terytorialna. W Polsce będą ćwiczyć pododdziały armii państw sojuszniczych oraz partnerskich, a polscy żołnierze wezmą udział w wielu ćwiczeniach i szkoleniach zagranicznych.

Na pierwszą połowę roku zaplanowano m.in. trzy duże ćwiczenia taktyczne z wojskami, prowadzone w wymiarze międzynarodowym. Pierwsze z nich to trwające obecnie Bison Drawsko. W czerwcu na poligonach w Szczecinie, Ustce, i na Bałtyku odbędzie się ćwiczenie Baltops, a w Orzyszu manewry Saber Strike.

Polscy żołnierze wezmą także udział w cyklu wspólnych szkoleń i ćwiczeń z amerykańską Pancerną Brygadową Grupą Bojową ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team), oraz z Batalionową Grupą Bojową, która przybędzie do Polski w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (EFP – ang. Enhanced Forward Presence).

Jak poinformował mjr Michał Romańczuk z Dowództwa Generalnego RSZ, głównym przedsięwzięciem szkoleniowym tego dowództwa i podległych mu jednostek będzie zaplanowane na drugą połowę września ćwiczenie taktyczne z wojskami Dragon-17. Obok pododdziałów zawodowych, powołanych żołnierzy rezerwy oraz żołnierzy wojsk obrony terytorialnej i organów administracji państwowej, w wybranych epizodach mają wziąć udział także członkowie organizacji proobronnych.

Manewry pod kryptonimem Dragon są organizowane co dwa lata. W tegorocznej edycji, podobnie jak w latach poprzednich, planowany jest znaczący udział wojsk z krajów członkowskich NATO i państw partnerskich sojuszu. Ćwiczenie odbędzie się praktycznie na terenie całego kraju, nie tylko na wybranych poligonach. Głównym ćwiczącym będzie 12. Dywizja Zmechanizowana, a w roli kierownika ćwiczenia wystąpi dowódca generalny RSZ.

W bieżącym roku planuje się kontynuację polsko–amerykańskiego szkolenia pdoddziałów lotniczych (Aviation Detachment) w Powidzu i Poznaniu oraz polsko–kanadyjskiego (Maple Detachment) na poligonach w Drawsku, Dębie i Wędrzynie, a także udział polskich instruktorów międzynarodowych szkoleniach na Ukrainie. W ramach szkolenia poza granicami kraju polscy żołnierze wezmą udział m.in. w organizowanym przez Dowództwo Armii Stanów Zjednoczonych w Europie (USAEUR) ćwiczeniu Saber Guardian oraz w międzynarodowym ćwiczeniu morskim Northern Coasts na Bałtyku.

Kolejny priorytet na ten rok to szkolenie rezerw osobowych na potrzeby użycia w sytuacji kryzysowej lub w razie wojny. Po zawieszeniu zasadniczej służby wojskowej, głównym źródłem pozyskiwania rezerwistów stała się służba przygotowawcza. W 2017 r. w jednostkach i centrach szkolenia, w ramach trzech turnusów służby przygotowawczej planuje się przeszkolić ponad 12 tys. ochotników na potrzeby korpusu szeregowych - przypomniało Dowództwo. W ramach pierwszego tegorocznego turnusu, od stycznia szkoli się ponad 3 tys. żołnierzy, kolejni ochotnicy stawią się do służby w maju i we wrześniu br.

W tym roku odbędą się także dwa turnusy służby przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów: w lutym i w lipcu pięciomiesięczne szkolenie w szkołach podoficerskich w Dęblinie, Poznaniu i w Ustce rozpocznie 100 ochotników.

By podtrzymać nawyki szkoleniowe i podnosić kwalifikacje rezerwistów, planuje się powołać ok. 16 tys. żołnierzy rezerwy na ćwiczenia obowiązkowe. Żołnierz rezerwy tylko raz w roku może być wezwany na takie ćwiczenia, dlatego ich terminy planuje się głównie pod kątem uczestnictwa w dużych ćwiczeniach wojskowych, ćwiczenia rezerwistów mają być połączone ze szkoleniem żołnierzy zawodowych. Rezerwiści wezmą udział m.in. w manewrach Dragon.

Kontynuowane będzie szkolenie żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych: w ćwiczeniach rotacyjnych weźmie udział ponad 12 tys. żołnierzy NSR w jednostkach wojskowych bezpośrednio podległych Dowództwu Generalnemu RSZ. 

brw/ wkt/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter