Stocznie, Statki

Kierowana przez Konrada Konefała spółka z grupy PGZ zagospodarowuje majątek przejęty od syndyka i kontynuuje prace upadłej poprzedniczki. Szykuje się też do połączenia z Nautą - informuje w poniedziałek "Puls Biznesu".

Jak podaje gazeta, Stocznia Wojenna z Polskiej Grupy Zbrojeniowej kupiła od syndyka przedsiębiorstwo Stoczni Marynarki Wojennej. Teraz przygotowuje się do budowania i remontowania tam okrętów dla polskiej marynarki wojennej i kontrahentów zagranicznych.

Jednym z priorytetów jest dokończenie budowy jednostki patrolowej Ślązak, która pierwotnie miała być korwetą wielozadaniową Gawron. Do zrealizowania został niewielki zakres prac, już w maju mogą więc rozpocząć się próby morskie. Od ich przebiegu zależy, czy na Ślązaku będzie można wciągnąć banderę jeszcze w tym, czy raczej w przyszłym roku.

Stocznia Wojenna musi także uzgodnić z Inspektorem Uzbrojenia kwestie odpowiedzialności za ewentualne problemy, czy wadliwe działania urządzeń zamontowanych jeszcze przed przejęciem przez nią okrętu Ślązak. Jego budowa, jeszcze jako korwety Gawron, rozpoczęła się 17 lat temu.

Oprócz dokończenia i oddania do służby Ślązaka, Stocznia Wojenna realizuje także dwa kontrakty wspólnie ze Stocznią Remontową Nauta, należącą do Funduszu Inwestycyjnego MARS, będącego także częścią PGZ. Pierwszy kontrakt, na modernizację ORP Piast, rozpoczął się jeszcze, gdy SMW znajdowała się w upadłości. Remont odbywa się w jednej z hal Stoczni Wojennej.

Drugi kontrakt także został pozyskany przez Nautę, ale będzie częściowo realizowany przez Stocznię Wojenną. Dotyczy budowy platformy okrętu rozpoznawczego dla grupy Saab, który będzie służył szwedzkiej marynarce wojennej.

Fot.: Piotr B. Stareńczak

-1 stocznia wojenna
Tytuł notatki trochę na wyrost. Oczywiście dobrze będzie gdy obie stocznie : Nauta i Stocznia Wojenna połączą się. Nauta ma dobry zespół ludzi organizujących i nadzorujących prace na jednostkach wojskowych, stocznia wojenna ma infrastrukturę.
Pozostaje problem ludzi do wykonawstwa prac remontowych i przy budowie okrętów . Oprócz umiejętności konieczne są
odpowiednie certyfikaty do wykonywania prac dla wojska. Wydaje się , że należy zamknąć działalność zakładu nowych
budów w Gdańsku i część pracowników - tych najlepszych - przenieść do Gdyni i przeszkolić ich tak by mogli wykonywać
prace na okrętach. Może nareszcie coś się ruszy przy budowie nowych okrętów dla polskiej marynarki wojennej, najwyższy już czas.
09 kwiecień 2018 : 10:58 jagaton | Zgłoś
+8 Przykre
Pan co napisał komentarz najwyraźniej rozum postradał bądź sam jest członkiem tego "zespołu" ludzi organizujących i nadzorujących w Naucie. To fatalnie zarządzana stocznia i to właśnie kadra nadzorująca i zarządzająca od lat jest największą bolączką tej firmy. Jeśli nowy twór po ewentualnym połączeniu ma być kierowany przez takie miernoty jak obecne kierownictwo różnych szczebli w stoczni Nauta to szkoda tylko pieniędzy obywateli.
Niestety jeśli odgórnie zapadnie decyzja, że trzeba podłączyć kroplówkę z kieszeni podatników nie da się tych pieniędzy w żaden sposób uratować. Szkoda.
09 kwiecień 2018 : 11:51 Obserwator | Zgłoś
-5 .........
Ty Obserwer szkoda że nic nie wspomniałeś o tym że od dwóch miesięcy jest nowa kadra zarządzająca i tych kierowników oraz dyrektorów odpowiedzialnych za bajzel na Naucie już nie ma....
09 kwiecień 2018 : 15:23 NEW | Zgłoś
+5 nowe kierownictwo Nauty
Dość powiedzieć: zamienił stryjek siekierkę na kijek.
10 kwiecień 2018 : 06:31 Obserwator do NEW | Zgłoś
+3 kierownictwo Nauty
Niezupełnie jest tak nowe. Jeszcze kilku odpowiedzialnych za bajzel w Naucie pozostało np. na wydziale dokowym czy w zakladzie nowych budów. Prawda jest taka że dzisiaj w Naucie brakuje ludzi majacych wiedzę
i doświadczenie przy budowie i remontach statków, nie ma praktycznie biura ( działu) konstrukcyjnego,
nie ma działu technologicznego, nie ma działu zaopatrzenia, dział kooperacji dopiero zaczyna odżywać po latach
działalności dziwnego kierownictwa, brakuje budowniczych itd. No i nie wiadomo czy i kiedy odpowiedzialni za milionowe straty zostaną pociągnięci do odpowiedzialności a jest to spora lista : Piotr S. b. przewodn,rady nadzorczej, Joanna S. i Andrzej Sz, Sławomir L. - byli prezesi stoczni itd. itd.
10 kwiecień 2018 : 10:47 janciowodnik | Zgłoś
+4 obserwatorowi
Rzeczywiście w ostatnich latach w Naucie pojawiło się mnóstwo różnych dziwacznych ludzi jakieś gumisie i in. a efekty -
utopiony dok razem ze statkiem Hordafor V - tu odpowiedzialni nie ponieśli kary ,. wcześniej przegnano technologów, konstruktorów, budowniczych - zniszczono spółki dzięki którym Nauta funkcjonowała , ludzie pokroju Stacha F. znanego jako buc albo nieuk doprowadzili do olbrzymich strat idących w miliony złotych - statek naukowo badawczy dla Uniwersytetu Gdańskiego "Oceanograf" budowany kilka lat , kadłuby statków rybackich budowane w zakładzie nowych budów, remonty itd. tak naprawdę gdyby nie jednostki wojenne, którymi zajmuje się grupka ludzi znających się na statkach jaka ostała się,
to Nauta dawno by przestała istnieć.
09 kwiecień 2018 : 13:58 mirnalek | Zgłoś
+9 Co do samego Ślązaka...
Za kilka tygodni, jak zbliży się termin zapowiadanych prób morskich okaże się, że poprzedni rząd popełnił błędy i zakończenie prac jest trudne i będzie dużo kosztowało czasu i podatków:)
Sam pamietam jak Tusek robił hauerke na kadłubie, tylko po łebkach, bo mu się spieszyło na lotnisko bombe podkładać...
10 kwiecień 2018 : 06:22 Wójt z Pcimia | Zgłoś
0 Niewiarygodne
No niemożliwe. Sensacyjna informacja. A do czego ma się szykować stocznia? Do handlu warzywami i robienia tatuaży?
26 kwiecień 2018 : 22:23 p-11 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter