Rybołówstwo

Zgubione lub porzucone sieci rybackie zwane sieciami widmo nie są nowym problemem, były w morzach od czasu, kiedy rozwinęło się rybołówstwo. To, co na przestrzeni ostatnich dekad uległo zmianie to skala zjawiska.

Wraz z rozwojem technologii połowu i rosnącym popytem na ryby i owoce morza ilość sieci widmo znacząco się zwiększyła, a ich oddziaływanie na ekosystemy morskie nie może być już dłużej lekceważone. Skala problemu nie jest wciąż dobrze zbadana, przypuszcza się jednak, że co roku do mórz i oceanów trafia ok. 640 000 ton zgubionych narzędzi połowowych. Polska jest jednym z liderów w skali europejskiej w oczyszczaniu Bałtyku z zagubionych narzędzi połowowych – akcje oczyszczania realizowane są w naszym kraju już od 2004, a obecnie trwa kolejna edycja projektu „Czysty Bałtyk”, angażująca rybaków z całego wybrzeża.

Najpoważniejszym zagrożeniem ze strony sieci widmo jest fakt, że kiedy unoszą się one w toni wodnej wciąż zachowują ok. 6–20% swojej pierwotnej efektywności połowowej. Przekrój gatunków narażonych na zaplątanie w dryfujące sieci jest bardzo duży – począwszy od ryb, przez żółwie morskie, ssaki, czy ptaki. Uwięzione zwierzęta najczęściej giną dusząc się lub powolnie umierając z głodu. Zagubione narzędzia połowowe stanowią także przeszkodę dla ludzi, np. przy nawigacji, wplątując się w śruby statków oraz zagrażając bezpieczeństwu nurków.

Kolejnym problemem jest fakt, że porzucone narzędzia połowowe same w sobie stanowią niebezpieczny odpad – skonstruowane są bowiem z syntetycznych włókien o dużej odporności. Rozbicie ich na mniejsze cząstki w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych, takich jak światło, oddziaływanie prądów, zniszczenia mechaniczne trwa nawet 600 lat.

Jednak dziś już wiemy, że taki rozkład nie jest nawet zalążkiem rozwiązania problemu – mniejsze cząstki plastiku są po prostu rozbijane na jeszcze mniejsze, aż w końcu mamy do czynienia z mikroplastikiem lub nawet nanoplastikiem. Raz wprowadzone do środowiska morskiego tworzywa sztuczne nigdy z niego nie znikają, a w postaci mniejszych cząstek są nawet bardziej niebezpieczne dla zwierząt, które mylą je z pokarmem – mówi Olga Sarna z Fundacji MARE.

Strategie walki z problemem

W 2015 roku powstało największe światowe stowarzyszenie mające na celu rozwiązywanie problemu sieci widm – The Global Ghost Gear Initiative (GGGI). Prowadzi ono projekty na całym świecie, zrzesza naukowców, przedsiębiorców, sektor rybacki, instytucje rządowe i pozarządowe zajmujące się oczyszczaniem mórz i oceanów (zarówno lokalnie, jak i globalnie), przygotowuje systemowe strategie oraz edukuje i nagłaśnia problem, zapoznając z nim rządy i opinię publiczną.

Strategie przygotowane przez GGGI opierają się na trzech filarach: zapobieganiu, łagodzeniu skutków i „leczeniu”. Najważniejszym założeniem drugiego filaru – łagodzenia skutków utraty narzędzi połowowych, jest konstruowanie ich w taki sposób, aby po ich zatopieniu czas i efektywność przypadkowych połowów były jak najmniejsze. Natomiast „leczenie” obejmuje konieczność raportowania utraty sieci z podaniem lokalizacji oraz wyławianie narzędzi, możliwie jak najszybciej po takim zdarzeniu.

Oczywiście zorganizowane działania prowadzące do rozwiązania, a przynajmniej zmniejszenia skali problemu sieci widm, wymagają współpracy na wielu szczeblach – od politycznej i ustawodawczej, przez cały sektor rybołówstwa, organizacje ekologiczne, aż do społecznej świadomości. Rozwój technologii w dziedzinie rybołówstwa będzie z pewnością sprzymierzeńcem w tej walce, lecz równie ważne jest stworzenie systemu szybkiego reagowania i identyfikacja miejsc, gdzie problem jest najbardziej palący i wymaga podjęcia największych i najbardziej kosztownych działań (tzw. „hot spots”). W identyfikacji takich punktów pomóc ma aplikacja tworzona przez GGGI, która umożliwia wprowadzanie w czasie rzeczywistym danych do ogólnodostępnej bazy danych.

Sieci widmo z polskiej perspektywy

W Polsce, podobna aplikacja została stworzona przez Morski Instytut Rybacki na potrzeby monitoringu przyłowu ptaków i ssaków i jest obecnie wykorzystywana przez rybaków także w trwającej kolejnej edycji projektu „Czysty Bałtyk”, realizowanej w oparciu o Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” w ramach działania 1.4.1 „Zbieranie utraconych narzędzi połowowych i odpadów morskich”. Aplikacja umożliwia monitorowanie prowadzonych akcji oczyszczania, zbierając w czasie rzeczywistym takie informacje o rejsach rybackich jak: trasa rejsu, używane narzędzia, przyłowy i połowy, pogoda, pozycje pustych zaczepów przy trałowaniu odpadów oraz wyłowione odpady. Dzięki wykorzystaniu aplikacji rybacy mogą na bieżącego raportować występujące zdarzenia, skupiska śmieci oraz lokalizacje zaczepów. Dane te przesyłane są do Morskiego Instytutu Rybackiego i wykorzystywane przy prowadzonych badaniach.

Kolejna edycja projektu „Poszukiwanie i zbieranie utraconych narzędzi połowowych (tzw. sieci-widm) oraz innych odpadów morskich” (w skrócie „Czysty Bałtyk”) jest realizowana obecnie w Polsce przez dziewięć organizacji rybackich i jest świetnym przykładem działania mającego na celu zmitygowanie negatywnych skutków działalności połowowej na ekosystem morza Bałtyckiego. Jest także największą tego typu inicjatywą angażującą rybaków w sposób aktywny w ochronę środowiska, zgodnie z założeniami Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014–2020, w który włączony został szeregu przedsięwzięć, mających na celu realizację działań na rzecz poprawy stanu środowiska morskiego wspólnie przez organizacje rybackie oraz pozarządowe.

Celem projektu jest bieżące oczyszczenie Bałtyku i Zalewów (Wiślanego, Szczecińskiego i Kamieńskiego oraz Jeziora Dąbie) z odpadów morskich oraz edukowanie społeczeństwa i użytkowników morza na temat wpływu odpadów morskich na środowisko. W projekt obecnie zaangażowanych jest aż dziewięć organizacji rybackich: Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków, Stowarzyszenie Rybaków Łodziowych „Mierzeja”, Zrzeszenie Rybaków Morskich – Organizacja Producentów z Władysławowa, Krajowa Izba Producentów Ryb z Ustki, Darłowska Grupa Producentów Ryb i Amatorów Łodzi Rybackich, Organizacja Rybaków Łodziowych - Producentów Rybnych z Kołobrzegu, Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, Stowarzyszenie "Szczecińska Grupa Producentów Ryb" oraz Organizacja Producentów Rybnych Władysławowo Sp. z o.o.

rel (Fundacja MARE)

Komentarze   

+16 Pochwalcie się.
A ile MARE na tym zarobi ?
10 czerwiec 2020 : 11:28 WWFl Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+18 Hehe
Cały artykuł jak i sam program to jest jakiś żart. Piszę z perspektywy rybaka pływającego całym rokiem.
Można ciągać za łódką namet po 5 kotwic i nie mieć nawet jednego zaczepu. Tu chodzi tylko i wyłącznie o wyciąganie na siłę kasy przez "zielonych" i próba udowodnienia zasadności istnienia wszystkich pseudo ekologów.
10 czerwiec 2020 : 13:18 Włóczykij Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Nie tylko
Nie tylko zielonych, także przez rybaków, którzy biorą udział w tej farsie, czyli oficjalnym okradaniu europejskich podatników. Grunt, że kanciapy wyczyszczone ze śmieci i jeszcze za to płacą.
10 czerwiec 2020 : 14:40 Hehe Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 Rybacy są tylko podkładką do wyłudzenia przez zielonych pieniędzy z unii
pod pozorem ochrony środowiska rozkrada się w Unii miliony a efekty są takie że Unia pozamykała połowy.
10 czerwiec 2020 : 17:12 Kwinto Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-11 Zieloni?
Zieloni pływają z kotwiczkami po morzu i mają płacone za każdy wyplywany dzień? Co Ty pi....lisz? Rybacy są głównymi i jedynymi wykonawcami i biorą coś koło 90% kasy.
10 czerwiec 2020 : 18:15 Hehe Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Każdy zadowolony!!!!!!!
Podwórka szopki i kanciapy wyczyszczone z zalegającego sprzętu.
10 czerwiec 2020 : 13:42 deser Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Sieci śmieci
Dlaczego nie wszystkie łodzie rybackie mają możliwość wzięcia udziału w tym programie !!!! Sprawa oddana sądu
10 czerwiec 2020 : 14:28 Rybak 6m Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 gosc
bo tylko cwaniacy pokupowali klony i pozałatwiali sobie dorsza w licencji
10 czerwiec 2020 : 17:33 as Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Co ty gadasz?
O co kaman jak nie mogą ?
10 czerwiec 2020 : 17:40 ? Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Tytuł powinien być taki
Morskie zjawy: globalna i lokalna walka z zagraconymi szopami
10 czerwiec 2020 : 14:32 Rybak100 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+19 Mare odwraca uwagę od katastrofy naukowej ICES
Po raz pierwszy w historii bałtyckiego rybołówstwa ICES i Komisja Europejska osiągnęła taki "sukces". że miliony mieszkańców krajów nadbałtyckich przed wakacjami zostały pozbawione możliwości konsumpcji wszystkich bałtyckich ryb, spowoduje to wielkie zainteresowanie opinii publicznej i mediów co należy odnotować z wyjątkowym zadowoleniem .
10 czerwiec 2020 : 17:05 Kołchoz kaputt Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Bzdura
Bzdura, od lat poza flądrą nie ma w smazalniach ryb z Bałtyku. Jest dorsz z Północnego, świeży halibut z dzisiejszego połowu, antar, łosoś z Norwegii, pstrągi itp. Nikt tu niczego nie zauważy. Pora zejść na ziemię, a nie bujać w obłokach.
10 czerwiec 2020 : 18:12 Torbut Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Pierwszy raz jest totalny zakaz unijny
Pierwszy raz nie będzie bałtyckich ryb we wszystkich krajach, skończyła się nawet flądra.
10 czerwiec 2020 : 18:19 ślepy? Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Kontrola
Proszę CBA o kontrolę tego co jest utylizowane. Czy sieci są zlapane kotwiczkami ?
10 czerwiec 2020 : 17:23 Rybak579 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 ZDIĘCIE Z NAGŁÓWKA
Przecież to jakieś sieci z szop jakieś tranty co się na wtoki nie nadawało .Czyli następny rok czarowania.
10 czerwiec 2020 : 17:38 Znawca amator Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+15 Słyszałem, że część rybaków ma już dość czytania tych bzdur tutaj
Podobno już dawno zaczęli rozmawiać bezpośrednio z Komisją Europejską.
10 czerwiec 2020 : 18:59 Euro Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Już DAWNO zaczęli rozmawiać ?
A jaki jest togo skutek ?
11 czerwiec 2020 : 07:02 viki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Rozmawiają...
Cytuję Euro:
Podobno już dawno zaczęli rozmawiać bezpośrednio z Komisją Europejską.

Ciekawe o czym może o zamknięciu połowów na 24,25,26 na 3 lata.
10 czerwiec 2020 : 22:19 Karol Marks Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Komisja sama zamyka Bałtyk na 6 lat
nie potrzeba już żadnych rybaków i naukowców.
11 czerwiec 2020 : 11:42 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Jest
jeszcze jeden aspekt, że cała ta sytuacja jest na rękę organizacjom rybackim. Prezesi, ich przyjaciółki i znajomi, mają płaconą stałą pensję i zusy przez co najmniej 6 miesięcy!!! I biznes się kręci, byle do następnego programu.
Gdyby to ministerstwo lub agencja były bezpośrednio odpowiedzialne za prowadzenie programów, to gwarantuję, że niejedna organizacja przestałaby istnieć.
11 czerwiec 2020 : 04:23 Włóczykij Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-12 Ciesz się że są organizacje
Gdyby nie było organizacji gościu to byś nic nie dostał i ciężko by Ci było coś załatwić , bo nie był byś wiarygodny do rozmów z departamętem,są takie czasy trzeba się dostosować, pozdrawiam.
11 czerwiec 2020 : 06:28 Kuź Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Funduszem należy się podzielić
Ponieważ WWF, OCEANA, MARE itd. zastępują Wspólnotową Agencję Kontroli Rybołówstwa, Międzynarodową Radę Badań Morza, Inspektoraty Weterynaryjne itd. to Unia Europejska powinna 25-30% planowanego funduszu rybackiego przeznaczyć na wsparcie ich działalności. Takie kroki należy podjąć niezwłocznie i w tym celu w rozporządzeniu o odszkodowaniach za straty spowodowane COVID-19 trzeba uwzględnić straty jakie ponieśli w swej jakże potrzebniej działalności.
11 czerwiec 2020 : 06:30 fish Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Mistrzu
weź spier....j
11 czerwiec 2020 : 06:34 Włóczykij Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 Plan dla Unii
Unia Europejska powinna również zabezpieczyć środki finansowe na realizację dawnego Planu Skóry w myśl, którego mieszkańcy Półwyspu Helskiego mieliby zostać wysiedleni, a teren ten przekształcony w zwierzęcy rezerwat.
11 czerwiec 2020 : 10:36 hel Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Plan dla Unii
Unia Europejska powinna dla Polaków wyłączyć wszelkie połowy w podobszarach 25 i 26 ( bez strefy rosyjskiej) ponieważ uznano je za kluczowe dla odbudowy zasobów dorszy. Polacy powinni mieć obowiązek systematycznego dokarmiania fok ponieważ stan ochrony tych zwierząt w Polsce uznano za nie zadowalający.
11 czerwiec 2020 : 13:20 depka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Śmieci
Cytuję ?:
O co kaman jak nie mogą ?

No niestety ja się starałem , ale nie do dali bo dorsza nie mam , nie zrozumiałe to jest mam działalność gospodarczą ZUS woła a to program proekologiczny czemu nie ja
11 czerwiec 2020 : 06:59 Rybak 6m Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Brednie
Nie trzeba mieć dorsza do tego programu.
11 czerwiec 2020 : 11:15 ? Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 A gdzie to jest napisane że nie trzeba?
w twojej sterówce na szybie?
11 czerwiec 2020 : 11:46 RW Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 gosc
jak nie trzeba jak trzeba mieć dorsza w licencji bez tego nie ma mowy o robieniu jakiegokolwiek programu
11 czerwiec 2020 : 15:46 as Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 pff
zalewy bez dorsza zrobiły
11 czerwiec 2020 : 20:32 ? Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 gosc
nie ma takiej opcji ze bez dorsza
12 czerwiec 2020 : 04:26 as Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Zalewy
Na Zalewach jest.
12 czerwiec 2020 : 05:07 Pik Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 Przy uchu
Bo Zalewy mają swoich szefów przy uchu Ministra i nie takie rzeczy potrafią załatwić.
12 czerwiec 2020 : 05:06 Gadus Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+21 Proste pytanie
Po co istnieje owych dziewięć organizacji rybackich skoro taką prostą operację jak wyrzucenie szukarka za burtę musi firmować MARE ?
12 czerwiec 2020 : 04:19 ? Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Bo
to jest tak zwana tajemnica Poliszynela
12 czerwiec 2020 : 08:38 Włóczykij Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 Fundacja MARE zarząd
Poz. 4887. FUNDACJA MARE. KRS 0000594977
12 czerwiec 2020 : 15:33 KRS Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+15 Jak to po co?
Żeby brać 4tyś. za obsługę wniosku tak jak to ma miejsce w Helu.Prawda pani Armator?
12 czerwiec 2020 : 12:21 deser Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Czysta szopka wuja gienia
Program fikcja a opisywanie tego na portalu świadczy że wszyscy żyjecie w matrixie. Minister, Czarny Ptak i cała gama prezesów, fundacji itd. Wszyscy udają że jest ok a jest fikcja i fiksacja.
13 czerwiec 2020 : 15:18 Ryba piła Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Jaka fikcja
To czemu jestem dyskryminowany też jestem wstanie wykonać ta fikcję tylko niech mi zapłacą , bo nie mam znajomość u ministra ,czy jaki h.j
13 czerwiec 2020 : 17:20 Rybak 6m Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Zapłacą
i będą bardzo długo płacić, bo na co teraz wydawać rybackie pieniądze, na sieci? Na silniki?
13 czerwiec 2020 : 17:56 Morgan Kapitan Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 CO TY PISZESZ
To gdzie ty wniosek składałeś?
14 czerwiec 2020 : 02:32 król szczurów Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-10 Pozdrowienia dla lewusów nygusów oraz bisnesmenów. (armatorów)
pozdrawiam również zwykłych obywateli którzy na te dopłato-rekompensaty muszą ciężko pracować.
14 czerwiec 2020 : 05:57 chrabąszcz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Myślał...myślał...
..i wymyślał ! Chrabąszcz pisze się przez samo H ?
14 czerwiec 2020 : 13:04 rybakG Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+16 MARE nie jest głupie
Na wszelki wypadek wymienili wszystkie organizacje, które też żerują na rybakach.
14 czerwiec 2020 : 13:32 Camorra Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 AIS
A tym kutrom szukanie teraz śmieci to się opłaca dzień śmieciowy trzeba odliczyć od postoju co to za interes
15 czerwiec 2020 : 06:12 buba Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Rozporządzenie
Coś ten ostatni etap legislacji strasznie się wydłuża. Ktoś coś wie?
16 czerwiec 2020 : 11:51 GI Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Minister majster
Nic nie jest podpisane nie dostaniemy nic wszystko sciema
16 czerwiec 2020 : 12:52 Lipa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Jak zwykle
walą w ch..a przed wyborami. Trzymają nas za jaja bo niby coś tam obiecali. Żenada jak zwykle, banda chamów.
16 czerwiec 2020 : 13:43 Włóczykij Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Zobacz na strona grobarczyka n ab facebooku
Ten chlop przed wyborami to cały czas. Jezdzi z kampania duda2020. Normalnie cyrk jakis. Moze niech wkoncu zlozy podpis pod rozporzadzenie i skonczy ta udreke. Ludzie musza cos jeat maja dzieci. Gdzie my znajdziemy zalogi jak nasi praciwnicy naqet nie wiedzą czy beda mieli wyplaty. Ile mamy sposorowac ten wyborczy spokój. Do roboty panowie. Jak tu zyc jak tak dlugo sie legislacja toczy a rozporzadzenie o kwotach w grudniu to w tydzien zrobili nie sluchajac zadnej krytyki ani uwag z rcl. No koncz wasc wstydu nam rybakom oszczędź.
16 czerwiec 2020 : 15:47 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Alarm ekspertów: " Wkrótce śledź i szprot się skończą"
UE zezwala dużym trawlerom na połowy na Morzu Bałtyckim - co powoduje odkurzanie wody ryb, które stają się pokarmem dla łososia w Norwegii.
Szwedzcy rybacy przybrzeżni konkurują z dużymi trawlerami, którzy podczas tury mogą wyciągnąć tyle ryb, ile inni razem w ciągu roku.
- Przybrzeżni rybacy na Morzu Botnickim i Zatoce Hanö twierdzą, że nie ma prawie żadnego śledzia ani śledzia, mówi strateg ds. Rybołówstwa Vesa Tschernij.
Vesa Chernij, kierownik projektu w Marine Center w Simrishamn, głęboko wzdycha.

- Przynajmniej jest niepewna przyszłość dla małych rybaków, którzy nie mają odwagi inwestować, gdy UE nie ma bardziej zrównoważonych strategii połowowych wokół szwedzkich wybrzeży, mówi.
16 czerwiec 2020 : 13:05 Rybacy ostrzegali Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Alarm ekspertów: " Wkrótce śledź i szprot się skończą"
Odwołuje się do niedawnego przeglądu szwedzkiego kalibru radiowego, który wykazał, że co drugi trawler rybny kontrolowany w Danii zgłasza nieprawidłowe informacje o tym, ile ryb złowią. Problem z błędnym raportowaniem polega na tym, że Międzynarodowa Rada ICES ds. Badań Morskich, która udziela decydentom porad w sprawie kwot połowowych, ma niewłaściwą podstawę decyzyjną.

- ICES zakłada również, że ryby są równomiernie rozmieszczone w Morzu Bałtyckim, a tak nie jest, mówi Vesa Tschernij.

Wyjaśnia, że ​​ryby zbierają się w niektórych obszarach o określonych porach roku, a kiedy jeździsz tam dużym trawlerem, możesz złapać bardzo duże ilości w krótkim czasie. Jest to powtarzane rok po roku.

- Teraz rybacy z wybrzeża podnieśli alarm, że ich śledzie i połowy śledzia drastycznie spadły, ale nie jest to zgodne z wizerunkiem Międzynarodowej Rady ds. Badań Morskich.
16 czerwiec 2020 : 13:06 Rybacy ostrzegali Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Alarm ekspertów: " Wkrótce śledź i szprot się skończą"
Myślę, że to oczywiste, że coś jest nie tak. Chciałbym, aby ICES stosowała zasadę ostrożności, dopóki nie dowiesz się, czy stada zmniejszyły się lub czy ryby, na przykład, przeniosły się na inne obszary. Musi istnieć logiczne wyjaśnienie, mówi Vesa Tschernij.
On kontynuuje:

- Jeśli nie zatrzymamy się teraz i przejrzymy to wszystko, możemy zmierzyć się z nieprzyjemną rzeczywistością, w której martwimy się nie tylko zasobami dorsza, ale całym ekosystemem. Wszystko jest połączone z morzem. Jeśli usuniemy zbyt wiele gatunków, natura wypełni przestrzeń czymś innym. Można się zastanawiać, dlaczego skok na Morzu Bałtyckim tak gwałtownie wzrósł?
Kiedy jednak dokonano 18 kontroli w szwedzkich portach, okazało się, że prawie wszyscy rybacy zgłosili prawidłowe połowy.
16 czerwiec 2020 : 13:09 Rybacy ostrzegali Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 Alarm ekspertów: " Wkrótce śledź i szprot się skończą"
Ponad połowa łodzi zniknęła
Kiedy jednak dokonano 18 kontroli w szwedzkich portach, okazało się, że prawie wszyscy rybacy zgłosili prawidłowe połowy.

Vesa Tschernij mówi, że dziesięć lat temu na Morzu Bałtyckim prawie 100 szwedzkich łodzi łowiło śledzie / śledzie i ostre szproty. Rybacy mieli wówczas mniejsze łodzie i uznano, że istnieje nadwyżka zdolności połowowej - dlatego kwoty nie były wystarczające dla wszystkich. Ponieważ jednak kwoty połowowe, które można sprzedać, wprowadzono w 2009 r., Ponad połowa łodzi zniknęła. Ci, którzy pozostają, mają ogólnie dobrą ekonomię.

- Jest mniej, ale większe łodzie, które razem wyciągają tyle ryb, co wcześniej. Ten sam rozwój widzimy z mniejszą liczbą większych łodzi w kilku krajach Morza Bałtyckiego. Uważam, że bardziej skoncentrowane i wydajne połowy znacznie bardziej wpływają na ekosystemy niż w przypadku większej liczby mniejszych łodzi, mówi strateg ds. Rybołówstwa.
16 czerwiec 2020 : 13:10 Rybacy ostrzegali Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Alarm ekspertów: " Wkrótce śledź i szprot się skończą"
Uważam, że bardziej skoncentrowane i wydajne połowy znacznie bardziej wpływają na ekosystemy niż w przypadku większej liczby mniejszych łodzi.
90 procent będzie mączką rybną
Według Vesa Tschernij w Skagen w Danii około 90 procent połowów to głównie mączka rybna dla łososia hodowlanego w Norwegii. Chociaż mało prawdopodobne jest, aby wszystkie śledzie i stada mogły być sprzedawane ludziom, strateg ds. Rybołówstwa uważa, że ​​jest to marnotrawstwo zasobów. Poziom dioksyn (tj. Poziom toksyn środowiskowych) spadł i w niektórych częściach Morza Bałtyckiego jest poniżej poziomu UE. I jest wiele użytecznych kwasów omega-tłuszczowych i białka w śledziu i prądach, które powinny w większym stopniu trafiać do żywności dla ludzi, mówi Cherniji, powołując się na nowy raport Instytutu Środowiska Morskiego.
16 czerwiec 2020 : 13:11 Rybacy ostrzegali Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Alarm ekspertów: " Wkrótce śledź i szprot się skończą"
- Jest miejsce zarówno dla dużych, jak i małych łodzi, ale potrzebujemy jasności, dlaczego poławiamy nasze kwoty. Uprawnienia do połowów przybrzeżnych i lokalnych powinny być zawsze ubezpieczone. Reszta może przejść do innych celów.

Norrtelje Tidning po raz kolejny obserwowano trawlery na Morzu Alandzkim .

- Istnieje ryzyko, że wkrótce w Szwecji nie będzie połowów przybrzeżnych, a skorupiaki, śledzie i dorsze wymrą, mówi Vesa Tschernij.

TAK WPŁYWA TO NA RYBOŁÓWSTWO I ŚRODOWISKO MORSKIE
W lutym ponownie zaobserwowano duże trawlery na morzu Alandzkim. W ciągu jednego dnia duże włoki mogą wyciągnąć tyle ryb, ile robią to statki przybrzeżne w ciągu roku.

Według Norrtelje Tidning w ubiegłym roku jeden z największych trawlerów na Morzu Alandzkim w ciągu trzech tygodni wziął 1600 ton szprota . Ryba jest wysyłana do Skagen, gdzie staje się głównie mączką rybną dla norweskiego łososia hodowlanego.
16 czerwiec 2020 : 13:13 Rybacy ostrzegali Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Alarm ekspertów: " Wkrótce śledź i szprot się skończą"
Calibre niedawno stwierdził, że co drugi trawler rybny kontrolowany w Danii zgłasza nieprawidłowe informacje na temat ilości złowionych ryb.

Szwedzcy rybacy ostrzegają, że skorupiaków i śledzi prawie już nie ma, co wpływa również na dorsza i cały ekosystem.

expressen.se/nyheter/klimat/experten-larmar-snart-slut-pa-sill-och-stromming/
16 czerwiec 2020 : 13:15 Rybacy ostrzegali Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Tak to wygląda...
Gazprom wystąpił do rządu Danii o pozwolenie na nordstrem2. Rury która leżała niegdyś na wodach spornych pomiędzy Polską a Danią obecnie na wodach w jurysdykcji Danii. Taka zagrywka
Ciekawe czy nasza administracja wypłaci rybakom jakiś ekwiwalent w zamian za przyczynienie się rybaków do poprawy bezp. Państwa. W czasach spornych rura mogła leżeć bez pozwolenia.
Pozdrawiam
16 czerwiec 2020 : 21:03 Karol Marks Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Rozporządzenie
Aby do wyborów dociągnąć potem pocałujcie misia w du...
16 czerwiec 2020 : 21:28 http Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 No i jak zwykle dyskryminuje się najmniejszych !!!
Dni z programu czyszczenia Bałtyku, rzeczywiście będą odliczane od postoju.
Tylko że większym zabiorą za 5 dni ( bo oni mogli robić jednego dnia 3 operacje czyszczenia) a mniejszym zabiorą po 15 dni !!!
JAK JA TEJ BANDY OSZUSTÓW NIENAWIDZĘ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!
17 czerwiec 2020 : 03:01 Włóczykij Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 powiedz
skad masz takie wiadomosci wloczykiju , co to za banda
17 czerwiec 2020 : 06:11 szukarek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Banda
pod bander czarnego ptaka
17 czerwiec 2020 : 12:38 Włóczykij Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 dyskryminacja
a USTKA , ŁEBA i część wschodu robiła 20 dni , ciekawe czemu ? czyli kasy jeszcze mniej o następne 5 dni , a w czyszczeniu większe koszta o te dodatkowe 5 dni po 8 godzin w morzu , część robiła 15 dni 6 godz. a nawet po 4 godz,
17 czerwiec 2020 : 05:54 rybak 8-10 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 DO SĄDU??
Jesli ktos odliczy mi za sprzatanie pieniądze to ide do sądu
17 czerwiec 2020 : 06:09 DIABEŁ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 żal
W niektórych Inspektoratach to kazali pisać korekty raportów miesięcznych i dzień poszukiwania śmieci wpisać jako dzień połowowy tak żal d... ścisnął inspektorom
17 czerwiec 2020 : 06:43 benek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Telefon
Skąd założenie, że inspektorzy robią cokolwiek z własnej wolo? Oni na wszystko dostają instrukcje telefonem z Warszawy. Co kontrolować, co raportować, kogo i czego nie ruszać itd. Całą inspekcją od paru lat ręcznie steruje Ministerstwo.
17 czerwiec 2020 : 08:23 HELL Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 tira rara
No to żeś doj....ł Chciałbyś inspektorku wszystko zrzucić na Warszawę myślisz że nikt nie widzi jak lody kręcisz z kolesiami w jednym miejscu jesteś bardzo nad gorliwi a w drugim tam gdzie kolesie Niemiec
17 czerwiec 2020 : 08:35 benek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Dlaczego
A teraz zadaj sobie pytanie "dlaczego?". Odpowiedź jest jasna - właśnie "dlatego". Każdy boi się o pracę, więc jedynie wykonuje polecenia i się nie wychyla.
17 czerwiec 2020 : 09:08 HELL Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Róbcie tak jak w Łebie
Łapią dorsza i torbuta i wszystko mają w D........A inspektorów nie widać. Dawajcie do Łeby tu jest eldorado parę jednostek z Ust już jest .
17 czerwiec 2020 : 08:32 Obywatel Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Nie widzieć
Nikt nie przyjedzie, bo inspektorzy mają tego "nie widzieć". Tak działa prawo i taką mamy sprawiedliwość w dzisiejszej Polsce.
17 czerwiec 2020 : 09:07 HELL Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Foki
Turbotówki to się chyba na foki wystawia?
17 czerwiec 2020 : 09:16 Pucki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Łeba
Napisz które jednostki łowią dorsza i turbota bo jest ich tylko kilka 10-12m małe albo stoją albo chodzą na flądry
17 czerwiec 2020 : 09:26 Łeb Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Łeb
Przyjedź po 15 godzinie poczekaj i zobaczysz . A właściwie jak jesteś z ŁEB to wiesz lepiej jak ja .Wszystkim chłopakom robią pod górkę!!!!!!.
17 czerwiec 2020 : 09:59 Obywatel Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-9 przekręt
To jest wszystko pikuś .Pławnic nic nie przebije całą zimę i wiosnę tony łososia bez jakiej kol wiek kontroli i to na pławnice .
17 czerwiec 2020 : 11:33 łosoś Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Masz stare informacje, tak sprzed 5 lat
ostatni rok to była tragedia na łososia, zapytaj rybaków zanim coś tu napiszesz, trollu.
17 czerwiec 2020 : 12:51 Salmon Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Dlaczego
A dlaczego nie ma kontroli? Inspektorzy są głupi, nie widzą, nie wiedzą? Zapewniam, że wszystko widzą i wszystko wiedzą. Tylko, że nic im nie wolno. Mafia łososiowa jest pod szczególną ochroną i nikt im krzywdy nie zrobi. Takie mamy uczciwe rybołówstwo w Polsce A.D. 2020.
17 czerwiec 2020 : 19:22 Ciekawy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-11 po gadaj na Helu Jastarni
No pewnie 800kg z nocy to tragedia 5 lat temu były 2 tony jeszcze kilka lat i wyp.... łososia do zera
17 czerwiec 2020 : 13:08 łosoś Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 losos
to chyba klusownicy z leby ,chca odwrocic uwage od siebie i dalej klusowac dorsza
17 czerwiec 2020 : 19:31 inspektor Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Zarzadzenie
Niestety nie wiadomo po co komu te instrukcje z ministerstwa o sprzataniu. Szkoda gadać kolejne dni z przestoju pójdą ....?Co przeszkadza aby wypłacić za te koronawirusowe normalnie tylko odliczać? Najlepiej wyjdą Ci co robili program w tamtym roku.
17 czerwiec 2020 : 16:15 Rybak DNA Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Czy norweska trucizna zakaziła Chiny koronawirusem?
"Przemysł łososia jest wstrząśnięty, gdy Covid 19 znajduje się na deskach do krojenia w Chinach!
Kilka mediów dzisiaj i wczoraj donosiło o nowych epidemiach Corony w Chinach. Teraz pojawia się informacja, że ​​wirus mógł przybyć do Chin z Europy!

Uważa się, że źródłem infekcji jest łosoś hodowlany, wirusa znaleziono na deskach do krojenia ryb. Może to mieć poważne konsekwencje, między innymi, dla norweskiego sektora hodowli łososia. W tej chwili łososia nie można eksportować do Chin, które są gigantycznym rynkiem rybnym.

W całych Chinach łosoś jest teraz usuwany spontanicznie z półek sklepowych i menu restauracji. W Pekinie Urząd Celny zaprzestał importu wszystkich produktów z owoców morza, a Szanghaj podniósł wymagania dotyczące kwarantanny importowanego łososia, wymagając przetestowania całego importowanego łososia pod kątem obecności Covid 19. "

.fisheco.se/news.php?modulID=2&newsID=15384
17 czerwiec 2020 : 19:26 Salmonn Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Może pasza wreszcie odpocznie
Carl Bildt o bojkocie łososia: „Bad for Norway”
Według magazynu Global Times, bojkot łososia w Chinach może być ciężkim ciosem dla Norwegii i kosztować 100 milionów dolarów, co odpowiada około 1 miliardowi SEK.

Tę samą analizę przeprowadzają byli premier i minister spraw zagranicznych Carl Bildt (M) na Twitterze. „Oczywiście jest to złe dla Pekinu, ale także dla Norwegii”, pisze.

W Pekinie odkryto nowy wybuch korony, który można przypisać importowanemu łososiowi z Europy, dlatego oczekuje się, że kraj ten bojkotuje zakupy ryb.
17 czerwiec 2020 : 19:53 Salmonn Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1