Rybołówstwo

Z każdym dniem coraz bardziej widoczny i oczywisty staje się fakt, że nasze plastikowe nawyki zagrażają planecie i dzikiej przyrodzie. Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest szczególnie widoczny w morzach i oceanach. Co roku do wód trafia blisko 12 milionów ton plastiku – oznacza to, że do oceanów co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki.

Wiąże się to z licznymi konsekwencjami dla dobrobytu ekosystemów morskich. Istnieje jeden rodzaj plastikowych zanieczyszczenia, który jest szczególnie zabójczy, ponieważ został specjalnie zaprojektowany do chwytania i zabijania dzikiej fauny morskiej. Są to porzucone, zagubione lub odrzucone narzędzia połowowe, czyli tak zwane „sieci widma”.

W ciągu ostatnich kilku dekad przemysł rybny na całym świecie coraz częściej stosował tworzywa sztuczne do produkcji lin, sieci i wszelkiego innego sprzętu rybackiego. Lekkość, pływalność, trwałość i taniość tworzyw sztucznych sprawiają, że idealnie nadaje się do łowienia. Niestety te same cechy sprawiają, że sieci widma stają się śmiertelnym i rosnącym zagrożeniem dla życia morskiego oraz regionalnych społeczności zależnych od dobrego stanu mórz i oceanów. Narzędzia połowowe zostają porzucone, utracone lub wyrzucone z wielu różnych powodów.

Główne przyczyny porzucenia sieci

Do głównych przyczyn ich utraty należą: nieprzewidziane zmiany pogodowe takie jak sztormy; zaczepy znajdujące się na dnie morskim (czyli np. skały, koralowce, wraki) o które zrywają się sieci; kradzież i wandalizm; uszkodzenie sprzętu lub źle utrzymany/stary sprzęt; a także celowe porzucenie sprzętu – szczególnie w odniesieniu do nielegalnych połowów. Bez względu na powód ich zgubienia lub porzucenia, znajdujące się już w wodzie sieci i liny mogą przez lata lub nawet dziesięciolecia stanowić poważne zagrożenie dla dzikiej przyrody, zabijając wszystko - od małych ryb i skorupiaków po ptaki morskie, zagrożone żółwie i ssaki morskie, takie jak foki, morświny, a nawet wieloryby.

Porzucone, utracone i odrzucone narzędzia połowowe zostały uznane za poważny problem już w latach 80-tych XX wieku i zakłada się, że problem ten od tamtego czasu znacznie się nasilił, choć bardzo trudno go dokładnie oszacować ze względu na niepełne informacje na temat ilości wykorzystywanych narzędzi połowowych, ich różnorodności, oraz trudności w monitorowaniu i odzyskiwaniu zagubionych narzędzi. Raport FAO z 2009 roku szacuje, że każdego roku w morzach i oceanach ginie lub zostaje porzuconych aż 640 000 ton sprzętu połowowego, co stanowi około 10% całego plastiku w oceanach.

70% makroplastików na powierzni oceanów stanowi pozostałość po działalności połowowej

W 2014 roku przeprowadzone zostały badania z których wynika, że aż 70% makroplastików (czyli odpadów z tworzyw sztucznych o średnicy ponad 20 cm) unoszących się na powierzchni oceanu w tzw. wielkich plamach śmieci stanowi pozostałość po działalności połowowej.

Liczby te pokazują jak znaczący wpływ na środowisko morskie na całym świecie ma działalność połowowa. Bez wątpienia istnieje pilna potrzeba wprowadzenia skutecznych środków w celu zminimalizowania utraty narzędzi połowowych, zapewnienia koordynacji między wszystkimi istniejącymi organizacjami i szybkiego przejścia od słów do działania. Przykładem takiego działania mającego na celu zmitygowanie negatywnych skutków działalności połowowej na ekosystem morza Bałtyckiego jest realizowana obecnie kolejna edycja projektu „Czysty Bałtyk”.

Projekt „Czysty Bałtyk 2”

Ma na celu zarówno oczyszczenie Bałtyku i Zalewów z odpadów morskich, jak i zwiększenie świadomość społeczeństwa oraz użytkowników morza na temat porzuconych sieci rybackich i ich wpływu na środowisko. W ramach projektu akcje oczyszczania prowadzone są wzdłuż całego polskiego wybrzeża na wodach przybrzeżnych, a także na Zalewach Wiślanym, Szczecińskim, Kamieńskim oraz na Jeziorze Dąbie. W projekt zaangażowanych jest aż 8 organizacji rybackich: Stowarzyszenie Rybaków Łodziowych „Mierzeja”, Zrzeszenie Rybaków Morskich – Organizacja Producentów z Władysławowa, Krajowa Izba Producentów Ryb z Ustki, Darłowska Grupa Producentów Ryb i Amatorów Łodzi Rybackich, Organizacja Rybaków Łodziowych - Producentów Rybnych z Kołobrzegu, Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, Stowarzyszenie "Szczecińska Grupa Producentów Ryb" oraz Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków.

W 2017 roku, w ramach pierwszej edycji projektu, akcje poszukiwawcze prowadzone były równocześnie przez jednostki zrzeszone z pięciu polskich organizacjach rybackich (ponad 500 łodzi rybackich o długości do 12 metrów). Łącznie w ramach projektu wyłowiono 147 ton odpadów, a przeważającym rodzajem wyławianych narzędzi połowowych były sieci stawne. Poza narzędziami połowowymi rybacy wyławiali z morza także inne odpady, w tym bojki, styropiany, skrzynie, plastikowe butelki, połamane deski surfingowe, liny, opony, resztki stalowych elementów oraz inne drobne odpady typu rękawice, czy worki na śmieci. Druga edycja projektu rozpoczęła się pod koniec 2019 roku i będzie realizowana w różnych okresach do końca 2020 roku aż przez osiem organizacji rybackich, które dzielnie walczą o pobicie rekordu wyłowionych śmieci z 2017 roku.

rel (Fundacja MARE)

Komentarze   

+13 Dobry projekt
Bardzo dobry projekt, pozwala na utrzymanie porządku na przystaniach i w rybackich "kanciapach" i innych "szopach". Tyle, że efekty teraz pewnie będą mniejsze, bo dużo się od ostatniego sprzątania nie nazbierało.
26 marzec 2020 : 15:56 Pomorski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 A skąd brać nowe śmieci jak już 8 lat nie ma rybołówstwa
z pustego i Karnicki nie naleje
26 marzec 2020 : 18:21 Śmieciarz europejski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Kasa
I znów wyłudzenie pieniędzy.
26 marzec 2020 : 16:29 Podatkowicz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Super wizjer
Już bardziej głupiego rozdawania pieniędzy to chyba nie dało się wymyślić. Nie dość ze śmieci nie ma, to jeszcze z całego środowiska robią głupków. Równie dobrze rybacy mogą malować niebo. Efekt byłby murowany. Turyści widzieliby rybaków Z machającymi pedzlami. I wszystko za min. 40tys. Jakbym powiedział zwykłemu mieszczuchowi to chyba nogami chłop by się nakrył.
26 marzec 2020 : 16:44 Mirek65 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Jak się wyda
Macie świadomość, że jak to się wyda, to będzie afera jak z greckimi rolnikami co to sadzili plastikowe drzewka, żeby dostać dotacje? To jest ewidentny skok na kasę i płacenie za nic. Marnowanie kasy europejskich podatników.
26 marzec 2020 : 20:35 Grek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Spokojnie
Unia w tym wypadku wszystko zrozumie byle odwrócić uwagę ludu od problemów, które sama stworzyła.
26 marzec 2020 : 21:57 Mulisty Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Unia tak
Unia tak, wręcz będzie zainteresowana zatuszowaniem tej sprawy. Ale nie dziennikarze którzy pokażą podatnikom na co idą ich pieniądze i wtedy może się zrobić gorąco. I wtedy Unia będzie musiała zareagować, a kasę trzeba będzie zwrócić (może nie bezpośrednio, ale np. przez obcięcie następnych programów).
26 marzec 2020 : 22:33 Grek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Też niekoniecznie
Zależy jacy dziennikarze, ta śmieciowa paranoja, jedyny taki przypadek na świecie, powstała za rządów Platformy Obszczymurków za zgodą Kołchozu więc nie wszystkich dziennikarzy tym zainteresujesz.
26 marzec 2020 : 22:40 Mulisty Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Dzięki
Nie sprzątaj nie zapisuj się do takich programów i nie wyciagaj łapy po kasę którą już dawno wydałeś lub zaraz dostaniesz a zamiast pierdo lic głupoty niech wszyscy co piszą jak ty niech powiedzą innym co zrobili dla innych żeby rybacy mogli uczestniczyć w takich i innych programach i dostawać jakiekolwiek pieniądze na przetrwanie podkreślam na przetrwanie !!! Proszę pochwal się nie krępuj się niech wszyscy się dowiedzą o twoich zasługach dla środowiska !!! Z mojej strony szacunek i podziękowanie dla organizatorów tych akcji za ich zaangażowanie i odwagę .
30 marzec 2020 : 07:53 Bolek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Żem słyszoł
Dawać bo mnie się należy, gdzie to pisać o ta kasę?
27 marzec 2020 : 03:18 Mietekdar Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Śmieci idą do śmietnika - Unia uwalnia wszystkie fundusze z rozporządzenia 508/2014 na bezpośrednią pomoc dla unijnych rybaków
eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CE LEX:52020PC0113&from=EN
27 marzec 2020 : 08:11 LeX Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Zmiany
Dążąc do zapewnienia odpowiedniej reakcji na skutki kryzysu, EFMR powinien wspierać fundusze wzajemne i ubezpieczenia zasobów, aby chronić dochody rybaków i rolników z sektora akwakultury dotkniętych kryzysem w dziedzinie zdrowia publicznego.

(10)Kwoty nieodzyskane w 2020 r. powinny zostać rozliczone lub podlegać nakazowi odzyskania środków w momencie zamknięcia programów.

(11)Z uwagi na pilny charakter potrzebnego wsparcia niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w trybie pilnym.

(12)Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 1301/2013 4 , rozporządzenie (UE) nr 1303/2013 oraz rozporządzenie (UE) nr 508/2014 5 ,
27 marzec 2020 : 09:02 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Fundusz wspolnego inwestowania. I teraz kurtyna opada
Zmiany w rozporządzeniu (UE) nr 508/2014

W rozporządzeniu (UE) nr 508/2014 wprowadza się następujące zmiany:1)art. 35 ust. 1, 5, 6 i 8 otrzymują brzmienie 1. EFMR może wnosić wkład do funduszy wspólnego inwestowania służących wypłacaniu rekompensat finansowych rybakom za straty ekonomiczne spowodowane kryzysem w dziedzinie zdrowia publicznego, niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi lub zdarzeniami środowiskowymi bądź w związku z kosztami ratowania rybaków lub statków rybackich, w przypadku wypadków na morzu podczas ich działalności rybackiej.”
„5
27 marzec 2020 : 09:06 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Cd zmian w 508 wstawiam juz drugi raz zebyscie zrozumieli ze jestescie w czarnej d..... Upie
. Państwa członkowskie określają zasady tworzenia funduszy wspólnego inwestowania i zarządzania nimi, w szczególności w zakresie decydowania o wypłatach rekompensat i kwalifikowalności rybaków do takiej rekompensaty w przypadku kryzysu w dziedzinie zdrowia publicznego, niekorzystnych zjawisk klimatycznych, zdarzeń środowiskowych lub wypadków na morzu, o których mowa w ust. 1, a także w zakresie zarządzania zgodnością z tymi zasadami i jej monitorowania. Państwa członkowskie zapewniają, aby ustalenia dotyczące funduszy przewidywały sankcje w przypadku zaniedbania ze strony rybaka.”;
27 marzec 2020 : 09:07 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Komisarz jasno i czytelnie, europejskie rybołówstwo musi dostać pomoc
Virginijus Sinkevičius , europejski komisarz ds. Środowiska, oceanów i rybołówstwa, powiedział: „Nasi rybacy i kobiety oraz nasi hodowcy akwakultury są jednymi z pierwszych, którzy ponieśli gospodarcze konsekwencje koronawirusa, ponieważ popyt na owoce morza gwałtownie spadł. Ale pozwólcie, że powiem to głośno i wyraźnie: Unia Europejska stoi przy tobie przez ten kryzys. Razem zapewnimy, że UE utrzyma silny przemysł owoców morza i dobrze prosperujące społeczności przybrzeżne, teraz iw przyszłości. ”

ec.europa.eu/fisheries/press/coronavirus-response-eu-enables-member-states-support-hard-hit-fisheries-sector_en
27 marzec 2020 : 13:40 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Komisja czterokrotnie podnosi poziom wsparcia de minimis dla europejskich rybaków
"Ponieważ pandemia wirusa koronawirusa zagraża zdrowiu naszych obywateli, wiele części gospodarki UE również doświadcza poważnych zakłóceń. Rybołówstwo i akwakultura należą do najbardziej dotkniętych sektorów. Komisja Europejska postanowiła zatem przyjąć tymczasowe ramy pomocy państwa, aby umożliwić państwom członkowskim udzielenie pomocy podmiotom gospodarczym dotkniętym kryzysem. Nowe tymczasowe ramy prawne zezwalają na pomoc w wysokości do 120 000 EUR na przedsiębiorstwo działające w sektorze rybołówstwa i akwakultury."

ec.europa.eu/fisheries/press/coronavirus-response-eu-enables-member-states-support-hard-hit-fisheries-sector_pl
27 marzec 2020 : 13:41 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Komisja pracuje nad kolejnymi środkami wsparcia dla europejskiego rybołówstwa .
"W dniu 13 marca 2020 r. Komisja Europejska zaproponowała środki mające na celu natychmiastową reakcję na gospodarkę i społeczne konsekwencje kryzysu koronawirusa. Sektor rybołówstwa i akwakultury w UE może skorzystać ze wsparcia w ramach trzech kierunków działania . Działania w ramach komponenty 2 i 3 są natychmiast dostępne i mogą być niezwłocznie wykorzystane przez państwa członkowskie. Instrumenty pod część 1 stanie się dostępna po przyjęciu wniosku Komisji przez współprawodawców i wejdzie w życie w życie, co jest spodziewane w najbliższych tygodniach.Oprócz tych środków Komisja Europejska jest obecnie w kontakcie z rybołówstwem i akwakulturą oraz sektory przetwórcze, a także w trybie pilnym wraz z organami państw członkowskich i Parlamentem Europejskim poszukać dalszych skutecznych narzędzi wsparcia."

ec.europa.eu/fisheries/sites/fisheries/files/2020-factsheet-coronavirus_en.pdf
27 marzec 2020 : 13:42 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Komisja stanowczo nalega, żeby jak najszybciej ć finansowo pomagać rybakom
"Wiele państw członkowskich wciąż ma znaczny budżet EFMR na wsparcie swoich połowów, akwakultury oraz sektory przetwarzania, z których mogą korzystać do końca 2023 r. Mogą przekierować niewykorzystany budżet do istniejącego oraz nowe środki EFMR w swoim programie w celu zmniejszenia negatywnego wpływu kryzysu związanego z koronawirusem na pracowników oraz firmy z tych sektorów.Zachęca się również państwa członkowskie do przyspieszenia płatności na rzecz beneficjentów poprzez maksymalne wykorzystanie środków zastosowanie uproszczonych opcji kosztów wsparcia EFMR, co może znacznie skrócić czas obsługi wniosków o płatność.Państwa członkowskie mogą również wykorzystać niewykorzystany budżet pomocy technicznej EFMR, aby zatrudnić pracowników i przyspieszyć rozpatrywanie wniosków o wsparcie i wniosków o płatność od beneficjentów w wyniku kryzysu związanego z koronawirusem."

ec.europa.eu/fisheries/sites/fisheries/files/2020-factsheet-coronavirus_en.pdf
27 marzec 2020 : 13:42 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Komisja- " Jeżeli unijna pomoc będzie za mała europejskim rybakom rybakom można też pomagać z budżetu państwa"
2. Uruchomienie pomocy z budżetów krajowych w ramach nowego tymczasowego państwa UE Ramy pomocy zgodnie z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa, tymczasowo ograniczone kwoty pomocy w formie dotacji bezpośrednich lub ulg podatkowych mogą być przyznawane przez państwa członkowskie (finansowanie krajowe) przedsiębiorstwom z sektora rybołówstwa i akwakultury, które znajdują się w obliczu nagłego niedoboru lub braku płynności.W związku z obecnym kryzysem Komisja zaproponowała nowy tymczasowe ramy pomocy państwa w dniu 19 marca 2020 r.,w ramach którego można zezwolić na pomoc dla rybołówstwa i akwakultury do wysokości 120 000 EUR. Beneficjentami mogą być przedsiębiorstwa, które napotykają trudności w wyniku wybuchu koronawirusa. Ta tymczasowa pomoc nie dotyczy przypadki wyraźnie wyłączone z pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury. Pomoc można przyznać do 31 grudnia 2020 r."
27 marzec 2020 : 13:44 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Komisja- "Mamy też propozycje dla ratowania europejskich grup producenckich"
"3. Środki natychmiast dostępne na podstawie obecnych zasad EFMR: działania podjęte przez organizacje producentów i państwa członkowskie .Szereg środków w ramach EFMR jest natychmiast dostępnych na podstawie obecnych zasad EFMR. Szczegóły można znaleźć tutaj . Przykłady zawierają:• Organizacje producentów mogą w krótkim czasie dostosować swoje plany produkcji i marketingu (PMP) do zmian sytuacji. Obejmuje to dostosowanie ich strategii wydobycia i strategii marketingowych w celu utrzymania określonego poziomu działalności połowowej, a tym samym zapewnić ich opłacalność ekonomiczną i stabilną podaż na rynek.• Zdecydowanie zaleca się państwom członkowskim skorzystanie z możliwości zaliczki w wysokości co najmniej 50% wsparcia finansowego dostarczone do planów produkcji i marketingu. W przypadku wszystkich ważnych PMP zaliczki mogą być wypłacane bezzwłocznie."

ec.europa.eu/fisheries/sites/fisheries/files/2020-factsheet-coronavirus_en.pdf
27 marzec 2020 : 13:45 Rybacki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Brawo tow. Milewska
Dobrze, że są takie firmy jak WWF Polska, która w 2015 r. za niewielką stawkę uwiarygodniła zbieranie śmieci oraz Fundacja Mare, która w 2017 r. , 2019 r. i tym roku tez uwiarygadnia tę operację.
27 marzec 2020 : 14:06 liczydło Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Uwiarygadnia?
Uwiarygadnia? Czyli te organizacje zwyczajnie prostytuują się, "uwiarygadniając" za kasę ewidentne przekręty, gdzie większość "śmieci" pochodzi z rybackich magazynów? Czy w tym kraju jest prokurator i sprawiedliwość?
27 marzec 2020 : 14:39 Uczciwy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Tu jest nawet film o towarzyszce Milewskiej
https://www.youtube.com/watch?v=11W-toNG3eU
27 marzec 2020 : 14:54 Grek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Śmierdzisz starym *****..m
Cytuję Uczciwy:
Uwiarygadnia? Czyli te organizacje zwyczajnie prostytuują się, "uwiarygadniając" za kasę ewidentne przekręty, gdzie większość "śmieci" pochodzi z rybackich magazynów? Czy w tym kraju jest prokurator i sprawiedliwość?

Ty stary chwalcie do wyrwania pieprzysz głupoty a żeby cię pies oszczal pajacu
W
27 marzec 2020 : 20:34 Dobojak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Mare jest wporzo
CELAMI FUNDACJI SĄ: 1) OCHRONA ŚRODOWISKA, W TYM W SZCZEGÓLNOŚCI OCHRONA ŚRODOWISKA MORSKIEGO I PROCESÓW EKOLOGICZNYCH W NIM ZACHODZĄCYCH W CELU ZACHOWANIA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I POPRAWY JAKOŚCI ŻYCIA; 2) OCHRONA ŻYWYCH ZASOBÓW WÓD ORAZ SIEDLISK FAUNY I FLORY POPRZEZ DZIAŁANIA NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEJ EKSPLOATACJI ZASOBÓW MORSKICH I PRZYBRZEŻNYCH; 3) OCHRONA EKOSYSTEMÓW I ICH ELEMENTÓW SKŁADOWYCH, KTÓRYCH STAN MA WPŁYW NA STAN ŚRODOWISKA MORSKIEGO; 4) BUDZENIE WRAŻLIWOŚCI, KSZTAŁTOWANIE I POGŁĘBIANIE ŚWIADOMOŚCI SPOŁECZNEJ W SPRAWACH DOTYCZĄCYCH ŚRODOWISKA; 5) NIESIENIE POMOCY OSOBOM DOTKNIĘTYM PRZEZ KATASTROFY EKOLOGICZNE I ICH SKUTKI.
27 marzec 2020 : 21:44 Gdy 505 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Fajne hasła ...
ale tu chodzi głównie o biznes.
28 marzec 2020 : 01:35 liczydło Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Sprzątali dla niepoznaki" śmieci "
a skandynawskie paszowce sprzątały paszę, efekty widać dookoła
28 marzec 2020 : 09:26 Room service Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 prawo , polityka
czytac caly portal morski
28 marzec 2020 : 07:29 efmr Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Dokładnie tego chcą rybacy
"25 marca 2020 r. Anna Moskwa – podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wzięła udział w wideokonferencji unijnych ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa (AGRIFISH)
Minister podkreśliła istotny wpływ rozprzestrzeniającej się pandemii COVID-19 na obecną sytuację, zarówno polskiego jak i europejskiego sektora rybołówstwa, które już od dłuższego czasu dotknięte jest problemem malejących zasobów morskich.
W tym celu Polska wystąpiła z postulatem wprowadzenia większej elastyczności we wdrażaniu Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR) między innymi poprzez wprowadzenie możliwości szybkich przesunięć środków finansowych w ramach trwającej perspektywy finansowej a także możliwości uruchomienia już teraz środków z budżetu EFMR na lata 221-2027."

https://www.portalmorski.pl/prawo-polityka/44761-wideokonferencja-wysokiego-szczebla-w-formacie-ministrow-ds-rolnictwa-i-rybolowstwa
28 marzec 2020 : 10:39 NET Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Zespół doradczy niepotrzebny
Rząd sam wie co ma robić w tym bałaganie na Bałtyku
28 marzec 2020 : 10:53 Dzi. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Dziwne,
że do tej pory nie wiedział.
Panie ministrze, czekamy do końca "kwarantanny" i wtedy sobie "porozmawiamy"
29 marzec 2020 : 05:09 Mystery Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Lektura
Polecam wszystkim lekturę listy rankingowej działania różnicowanie z lat poprzednich. Jeden jest tam taki z 8 na przedzie .
29 marzec 2020 : 09:46 Karol Marks Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Jeżeli wcześniej trafił grubszą kasę to teraz nie dostanie
przecież to proste, prawe i sprawiedliwe.
29 marzec 2020 : 13:43 Lenin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 ciekawe ile rybacy dadza na walke z wirusem
polowy zdaje się obfite...Gatunki jakie chcesz dostepne zadnych ograniczen. I ok niech tak bedzie tylko w dobie kryzysu i epidemi ktoryś zrezygnuje na rzecz masek czy szpitali z darmowej kasy???? Łowicie to łowcie mowie o pieniadzach z fikcyjnch dodatkowych programow...pomozecie lekarzom??? cho.....j taki jak stad do jokohamy...wielcy panowie
29 marzec 2020 : 20:02 lenin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Rybacy nic nie muszą dawać...
wystarczy, że w ministerstwie i departamencie przestaną się wozić po miejscach typu Pogorzelica i zrzekną się milionów na premie.
29 marzec 2020 : 20:45 Mystery Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Zablokowali
Stowarzyszenie mierzeja z panią ...zablokowało pomoc dla armatorow statków wędkarskich, brawo panie w , wędkarze szykują się na wojnę z nami medialną i zgłoszeniami do prokuratury, masz panie w... swoje rozgrywki wsać sobie w dupę. Trzeba było im pomoc i nam extra, a teraz jak jutro ich nie załatwicie to wszyscy będą wiedzieli o wszystkich naszych pomocach łącznie z prokuraturą, a to nie Pomorze abyśmy otrzymywali pomoc wszystko będzie się przdłużało. Brawo panie dyrektorze
30 marzec 2020 : 09:11 Stowarzyszenie mierz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Tak myslałem
Pazerność wyjdzie bokiem, też miałem takie info, Kolobrzeg popiera pomoc dla wędkarzy, złomowanie ich a nie żadne postojowe. A reszta popiera mierzeje i opowieści dyrektora o kolejnych pomocach/przekrętach- chcieliście będziecie mieli, już nie powiemy ze nic nie dostaliśmy..... ha ha ha
30 marzec 2020 : 10:30 Marco1 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Za 2 miliony to ja tez sie skasuje
Niech wedkarze staraja sie o plywanie ryba sa . A nie chca latwa kase 150 mln na 75 jednostek po 2 mln na lajbe . Ja tez za 2 mln sie skasuje. Wiekszosc jednistek wędkarskich warte 100 gora 150 tys. NIECH SPADNA NA ZIEMIĘ!!!
30 marzec 2020 : 10:46 Wedka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Co skasujesz
Skasujesz to co zbudowałeś za dotacje ?!!!! Dopłaty i inne granty. Dzięki takim jak ty będzie zadyma. Chcieli 150 mln brutto, netto 120mln na około 150 jednostek nieuku, kolejna kwestia wartości wielu z nich wpakowało w remonty po 500000 i więcej, a gdzie zakup?. Im nikt nie dał jak tobie, nie dostali na okresy ochronne, na remonty, modernizacje.
30 marzec 2020 : 11:00 Marco1 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 2 mln
Ja tez nie dostalem . A co Ty takiego remontowales ? Silnik ? Czy dobodowke w pensjonacie ? Za ta kase nie osmieszaj się. Nie macie kosztow jak my windy siatki stalowki itp.
30 marzec 2020 : 20:20 Wedka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Żadnej kasacji nie będzie
Unia uruchamia fundusze ma wsparcie firm a nie na ich kasację, kasacja tylko na własny koszt.

"Virginijus Sinkevičius , europejski komisarz ds. Środowiska, oceanów i rybołówstwa, powiedział: „Nasi rybacy i kobiety oraz nasi hodowcy akwakultury są jednymi z pierwszych, którzy ponieśli gospodarcze konsekwencje koronawirusa, ponieważ popyt na owoce morza gwałtownie spadł. Ale pozwólcie, że powiem to głośno i wyraźnie: Unia Europejska stoi przy tobie przez ten kryzys. Razem zapewnimy, że UE utrzyma silny przemysł owoców morza i dobrze prosperujące społeczności przybrzeżne, teraz iw przyszłości. ”

ec.europa.eu/fisheries/press/coronavirus-response-eu-enables-member-states-support-hard-hit-fisheries-sector_en
30 marzec 2020 : 11:03 levi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 Ale boli co? Za tę zawiść i bycie psem ogrodnika zapłacisz!!!
RYSOPIS PRZECIETNEGO ARMATORA PRZEWAŻNIE SZUWAROWOBAGIENNEGO. Gówno rozumie, zero taktyki,swój czubek nosa tylko widzi.I MA TYLE CO MU UNIA DAŁA.STRASZNIE ZALEŻY MU BY W MIARĘ MOŻLIWOŚCI NIKT NIE MIAŁ WIĘCEJ NIŻ ON. A na koniec zapamiętaj chytra mendo I TAK PRZEŻRESZ WSZYSTKO i zostanie ci tylko zazdrość wyniesiona z domu.
Z tych 150 mil. dostali by ze 20 i to tylko ci co płacili podatki i ludzi zatrudniali i po temacie by było już dawno.
30 marzec 2020 : 14:13 nie wędkarz -rybak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 2mln
Ja nie mowie ze nie maja dostac zakaz tez ich dotyczy ale troche z glowa 150 mln ????? Zastanowcie sie co poszecie i mowicie. Jak by chcieli to bu walczyli o plywanie ryba jest chcetynych tez nie braknie chyba ze przez koroniwirusa .


Tak pozatym to sa rybacy co pokasowali kutry a teraz jeszcze jedna kasacja . ??? I oni nic nie dostali ?
30 marzec 2020 : 20:25 Wedka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 i co z tego.
należy się i tyle.
30 marzec 2020 : 22:07 nie wędkarz -rybak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 kasa
dlaczego ktoś ma wam płacić? weźcie się do roboty darmozjady jak każdy w tym kraju. straciliście pracę? szukajcie nowej a nie wyciągajcie rękę po nie swoje
30 marzec 2020 : 13:22 sprawiedliwy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Mistrzu
Stracić pracę to nie to samo co STRACIĆ WARSZTAT PRACY - GAMONIU
30 marzec 2020 : 13:56 Mystery Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 parodia
kolejna kompletna bzdura.Swiat sie konczy)
31 marzec 2020 : 19:57 rybaczek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 No to mamy
wędkarze zostali spuszczeni w kiblu, rządają odwołania grubarczyka i wrony, mają jaja
01 kwiecień 2020 : 15:11 Marco1 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 A co dla jednostek po 2010 roku ????????
Dodajcie jeszcze że jednostki po 2010 roku są nadal dymane z wszelkich programów w imie prawa i sprawiedliwośći.
11 kwiecień 2020 : 16:55 zalewowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1