Rybołówstwo

16-17 grudnia 2019 r., w Brukseli, odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH). Polskiej delegacji przewodniczyła Anna Moskwa - Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ. 

W pierwszym dniu obrad, państwa członkowskie UE zaprezentowały stanowiska w zakresie Rozporządzenia Rady o kwotach połowowych TAC na Atlantyku i Morzu Północnym w 2020 r. Polska przedłożyła propozycję zwiększenia kwot połowowych zaproponowanych przez Komisję Europejską w zakresie halibuta niebieskiego na wodach międzynarodowych. W tym zakresie odbyły się również rozmowy trójstronne.

Następnie Rada UE przyjęła podejście ogólne w sprawie rozporządzenia nowelizującego dwa akty prawne: plan wieloletni dla Bałtyku oraz obecny Europejski Fundusz Morski i Rybacki (EFMR). Dzięki uzgodnionym przez Radę przepisom, w ramach stałego zaprzestania działalności połowowej możliwe będzie złomowanie statków, które poławiały dorsza w Bałtyku i śledzia w jego zachodniej części. Przedstawiciel Polski zaznaczył, że propozycja przedstawiona prze KE nie rozwiązuje wszystkich problemów rybołówstwa związanych z cięciami kwot połowowych. Podkreślił również, że obecna perspektywa finansowa
w ramach EFMR jest praktycznie wyczerpana i wymaga podjęcia nowych działań w tym zakresie.

Wypracowane podejście ogólne stanowi mandat Rady UE do negocjacji z Parlamentem Europejskim. Rada jest teraz gotowa do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem, gdy tylko ustali on swoje stanowisko.

Drugiego dnia obrad przedstawiciele państw członkowskich omówili kompromis Prezydencji fińskiej w zakresie kwot połowowych na Atlantyku i Morzu Północnym w 2020 r. Przedstawiony kompromis uwzględnił postulaty państw członkowskich, zwiększając kwotę połowową w zakresie halibuta z proponowanych przez KE - 1300 ton do 1800 ton.

Przedstawiciele państw członkowskich wysłuchali również deklaracji ws. elastyczności budżetowej w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybołówstwa na lata 2014-2020, przedstawioną przez Republikę Czeską. Celem deklaracji jest odblokowanie kwot zamrożonych w budżetach programowych państw członkowskich, a tym samym umożliwienie pełnego wykorzystania środków pochodzących z EFMR.

rel (MGMiŻŚ)

 

+8 Nie wiem ile w tym prawdy
Ale słyszałem że podczas kasacji unia ma płacić około 2800 euro za 1GT. Kto za te śmieszne pieniądze się skasuje
19 grudzień 2019 : 06:26 Włok | Zgłoś
+3 Tylko głupie kraje się kasują
Kto to później odbuduje?
19 grudzień 2019 : 06:44 Lex | Zgłoś
+2 Szybka elastyczność budżetowa w ramach funduszu rybackiego
Szybka elastyczność budżetowa w ramach funduszu rybackiego to jedyna droga KE do ratowania wizerunku Komisji przed jej katastrofą wizerunkową zniszczenia zasobów żywych na Bałtyku wschodnim, to także jedyna droga do ratowania zasobów i rybaków
19 grudzień 2019 : 06:43 Taka prawda | Zgłoś
+8 Złomowanie
„... będzie złomowanie statków, które poławiały dorsza w Bałtyku i śledzia w jego zachodniej części.” Jakiego zachodniego? Może niech polska sama odkupuje zdolność połowowa naszych jednostek a następnie za 10 lat jak się odnowi stado to będziemy mogli dalej zachować ta zdolność i wprowadzić nowe jednostki na Bałtyk wyprodukowane w naszych stoczniach ?????
19 grudzień 2019 : 07:46 Uskta | Zgłoś
+1 Brukselski chaos
sami nie wiedzą co robić, najlepiej niech się sami skasują.
19 grudzień 2019 : 19:43 Juncker | Zgłoś
0 A...
Cytuję Uskta:
„... będzie złomowanie statków, które poławiały dorsza w Bałtyku i śledzia w jego zachodniej części.” Jakiego zachodniego? Może niech polska sama odkupuje zdolność połowowa naszych jednostek a następnie za 10 lat jak się odnowi stado to będziemy mogli dalej zachować ta zdolność i wprowadzić nowe jednostki na Bałtyk wyprodukowane w naszych stoczniach ?????

A może nie?!
19 grudzień 2019 : 20:19 Karol Marks | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter