Rybołówstwo

Czarne chmury wiszą nad ministrem gospodarki morskiej odpowiedzialnym również za rybołówstwo. Dosłownie kilka dni po tym, jak wędkarze morscy zapowiedzieli blokady portów, swoje niezadowolenie z polityki rządu i ministerstwa jawnie wyrazili rybacy komercyjni. Od 18 grudnia weszli w stan gotowości protestacyjnej. Wszystko z powodu zmian w dokumentach dotyczących szczegółowego podziału kwot połowowych na 2020 rok.

Po nowym roku wędkarze morscy mają rozpocząć blokady w głównych polskich portach morskich. Powodem jest wykluczenie w rekompensatach i pomocy za zakaz połowu dorszy, który zacznie obowiązywać od stycznia 2020. Protest jest cały czas aktualny, bo mimo obietnic urzędnicy z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie uruchomili żadnych działań pomocowych.

Nieoficjalnie udało się nam ustalić, że na 8 stycznia planowane są blokady portów przez rybaków komercyjnych. Protesty związane są z ograniczeniami dotyczącymi zakazu połowu dorszy. Dodatkowo jednak rybacy nie zgadzają się z propozycjami zmian legislacyjnych, które chce wprowadzić rząd. Zmiany te, które negatywnie opiniowały środowiska rybackie oraz prawnicy z Rządowego Centrum Legislacyjnego mają wejść w życie pod koniec grudnia. Będą dotyczyły niesprawiedliwego zdaniem rybaków podziału limitu połowowego na ryby pelagiczne (dorsze i szproty).

- Sprawa dotyczy generalnie współczynników na podstawie których będą przyznawane indywidualne kwoty połowowe - mówi nam przedstawiciel jednej z organizacji rybackich - Obowiązujące do tej pory współczynniki w miarę sprawiedliwie wpływały na podział ryb na poszczególne segmenty jednostek rybackich. Po zmianie sytuacja będzie o wiele bardziej problemowa. Już nie wspominając o fakcie, że zmiany te są wprowadzane za szybko i bez odpowiednich uzgodnień. Może dojść nawet do sytuacji, że niektórzy armatorzy będą mieli wydawane pozwolenia na starych zasadach, a niektórzy już na nowych.

Jak udało się nam ustalić aż 7 organizacji rybackich wypowiedziało się negatywnie w sprawie proponowanych zmian. Część środowiska w ramach sprzeciwu rozpoczęła już akcję protestacyjną.

- Informujemy, że z dniem dzisiejszym rybacy na polskich komercyjnych jednostkach rybołówstwa morskiego poławiających w rejonie Morza Bałtyckiego zostają postawieni w stan gotowości protestacyjnej - czytamy w apelu skierowanym przez rybaków do ministra gospodarki morskiej - Apelujemy do ministra o zamrożenie współczynników podziału. Chcemy również przyjęcia propozycji środowiska o tzw. uwolnienie kwot pozostających w dyspozycji ministra w gatunkach pelagicznych i rozdysponowanie ich w sposób sprawiedliwy wg "zamrożonych współczynników". Polscy rybacy komercyjni poławiający ryby pelagiczne (szprota, śledź) na kutrach prowadzących działalność na Bałtyku, są dzisiaj zmuszani, aby zaprotestować w sprawie niesprawiedliwego społecznie i niejasnego procesu przyznawania indywidualnych uprawnień połowowych na rok 2020. Wyrażamy swój sprzeciw wobec działań administracji naruszających nasze historyczne prawa połowowe na Morzu Bałtyckim. 
Działając w obronie naszych rodzin i miejsc pracy na morzu i lądzie w zakładach przetwórczych, w sytuacji dalszego braku reakcji na ww. Postulaty informujemy, że zrealizujemy wszelkie zgodne z przepisami prawa działania, zmierzające do obrony naszych interesów jako podmioty działające w sektorze gospodarki morskiej, włączając w to nawet ostateczną formę, czyli zorganizowany protest morski.
Ponadto informujemy że w dniu dzisiejszym na całym polskim wybrzeżu zostały zorganizowane okręgowe centra koordynujące akcje protestacyjną w następujących portach – Hel, Władysławowo, Gdynia, Ustka, Kołobrzeg.

Rybacy oprócz sprzeciwu wobec ręcznego zmieniania współczynników negatywnie odnoszą się również do faktu łączenia kwot połowowych, które wycofane dwa lata temu przez ministra mają ponownie wrócić do łask. Co ciekawe sprawę dotyczącą łączenia kwot połowowych chociażby w organizacjach rybackich kwestionuje samo Rządowe Centrum Legislacji, które analizuje rozporządzenie ministra.

- Rządowe Centrum Legislacji stoi na stanowisku, że określona w projekcie rozporządzenia wspólna kwota połowowa powstała z połączenia indywidualnych kwot połowowych tych armatorów statków rybackich, którzy są̨ członkami organizacji rybackich nie spełnia kryteriów definicji wspólnej kwoty połowowej określonej w art. 2 ust. 1 pkt 26 ustawy – czytamy w opinii Rządowego Centrum Legislacji - Co za tym idzie jest ona niezgodna z przepisami tej ustawy, bowiem ta kwota nie zostanie wyodrębniona z ogólnej kwoty połowowej i nie zostanie podzielona na wszystkich armatorów statków rybackich spełniających kryteria. Rządowe Centrum Legislacji stoi na stanowisku, że omawiane przepisy powinny zostać́ usunięte z projektu przedmiotowego rozporządzenia jako niezgodne z przepisami ustawy, na podstawie której to rozporządzenie jest wydawane.

Warto dodać, że apel do ministra podpisało ponad 500 rybaków, armatorów i przedstawicieli przetwórców ryb.

Tekst i zdjecie: Hubert Bierndgarski

 
+7 od kiedy
to dorsz jest rybą pelagiczną?
19 grudzień 2019 : 22:17 rybak10 | Zgłoś
+8 To jaka jest sytuacja
łodzi netowych powyżej 8m ? limit łososia średnio około 50szt na cały rok ,kontrole szczegółowe przy każdym zejściu do portu, dorsza 0 ,od 15 stycznia zakaz na flądrę ,śledź i szprot 0 limitu ,wychodzi na to ,że cały rok mamy przeżyć z 50 szt łososia ,kpina !!!!!!!!!!!
19 grudzień 2019 : 23:54 Ciernik | Zgłoś
-1 50 sztuk łososia
Chłopie jesteś milionerem - ja mam "0" zero sztuk łososia chociaż piszę o przyznanie od 15 lat. Łódka 10 metrów. Dorsz, śledź też zero.
30 grudzień 2019 : 18:01 Zenek | Zgłoś
+9 Przewalic 4000 ton szproty dla siebie po znajomosci to kryminał
Dorsz bedzie peligiczny jak sie okaże że zespół powolany przez ministra realizuje swoje zadanie a nie że szef komitetu jezdzi w swojej sprawie i swoich kolegów powolujac sie przy tym na znajomosci. Panowie co sie tak z grzes.... Tym pendolino do warszawy tlukliscie. Zapomnieliscie że Art. 230 kodeks karny mowi w par. 1. Kto, powołując się na wpływy w instytucji państwowej, samorządowej, organizacji międzynarodowej albo krajowej lub w zagranicznej jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi albo wywołując przekonanie innej osoby lub utwierdzając ją w przekonaniu o istnieniu takich wpływów, podejmuje się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
20 grudzień 2019 : 00:06 Zespol doradczy | Zgłoś
0 Pasza
Porty paszowe protestują?
20 grudzień 2019 : 00:21 Rybak121 | Zgłoś
0 W tych portach sa załogi
w Tych portach są załogi kutrów rybackich , pajacu jeden. zobacz kto dzisiaj paszuje - same małe 12-18 takie chronione prze ministra jednostki rybołówstwa przybrzeżnego. ktoś w końcu zrobi z nimi porządek i jak się nie okaże że to będzie Unia Europejska za to ze maja poprzerabiane silniki i przekroczone moce 200% to sami rybacy jak zaczną zastawiać na nabrzeżach Kołobrzegu, Ustki, Władysławowa, Helu kutrami typu B-280 czy B-410 pompy wyładowujące paszę . Skończy sie eldorado i zaczną uczciwie pracować a nie zapi...... cały rok na lewych gumowych limitach. DZISIAJ ONI NAS, JUTRO MY ICH i BÓG z NAMI
20 grudzień 2019 : 02:10 Rybacki | Zgłoś
-1 hipokryzja
to jest dopiero hipokryzja. 900 ton na kuter który bierze na siebie po 70? a niektóre nawet pow 100 t. zapraszam do wojny
20 grudzień 2019 : 06:48 kol | Zgłoś
-1 300 t i caly rok plywac jak za kazdym razem pełne auto wyjezdza
To nie hipokryzja tylko zwykle zjodziejstwo na tych ludziach. Te statki jeszcze kilka lat temu lowily wiecej w duzo wiekszej cenie. Teraz to baranami firmy rozgrywają bo dostawali limity a na kutrach syf i zero warunkow sanitarnych wiec tylko pasza. I ceny mamy jak 2004 roku. Dania sie smieje i juz robi sobie oddzialy w polsce zeby trzepac *****ow z ryby za grosze. Oj bedziecie chlopy jeszcze sobie pluc w pyski że takie cwane plany sobie chcieliscie załatwić.
20 grudzień 2019 : 07:32 Raczej miec 300 | Zgłoś
+2 Kilku...
Cytuję Zespol doradczy:
Dorsz bedzie peligiczny jak sie okaże że zespół powolany przez ministra realizuje swoje zadanie a nie że szef komitetu jezdzi w swojej sprawie i swoich kolegów powolujac sie przy tym na znajomosci. Panowie co sie tak z grzes.... Tym pendolino do warszawy tlukliscie. Zapomnieliscie że Art. 230 kodeks karny mowi w par. 1. Kto, powołując się na wpływy w instytucji państwowej, samorządowej, organizacji międzynarodowej albo krajowej lub w zagranicznej jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi albo wywołując przekonanie innej osoby lub utwierdzając ją w przekonaniu o istnieniu takich wpływów, podejmuje się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Kilku panów z kierownictwa zespołu podpada pod ten Art. wręcz idealnie...
20 grudzień 2019 : 04:35 Karol Marks | Zgłoś
0 Panie Ministrze !
Niech Pan się nie boi tych psełdo rybaków, którzy patrzą tylko na swój koniec nosa jak zrobią blokadę to My zrobimy kontr blokadę ,pomyślałby kto ,że łodzie netowe zmartwiły się tym ,że paszowce przestaną wreszcie nękać Bałtyk chwała za tak odważną decyzję jeszcze wyrzucić ich poza 12 mil od brzegu popatrzcie tylko dzisiaj gdzie oni trałują 1 kabel od brzegu ,to jest rzeź narybku to nie rybacy a kłusownicy !!!!!! Panie Ministrze w imieniu wszystkich rybaków łodziowych (netowych) proszę się nie ugiąć przed tymi kłusownikami jesteśmy z Panem
20 grudzień 2019 : 07:25 Ciernik | Zgłoś
+1 Rybacki
My patrzymy w oczy naszych dzieci a nie koniec wlasnego nosa szanowny panie. Chcesz blokad to zebys sie nie zdziwił z tym twoim ministrem od gazu zatruwania zatoki wiatrakow i baltic pipe. On nie ma czasu zajmowac sie ryboowstwem robia to za niego tacy jak ty tylko ze z kolobrzegu. Sprawdzaj niusy czyj statek bedzie wodowal minister przed wigilią. To bedzie beka
20 grudzień 2019 : 09:16 Ty szuwarowcu | Zgłoś
-1 Żarty sie skończyły
A z wycofaniem limitu na tobisa to juz lodkowych na zachodzie nie przeszkadza co. Szubrawcy i mordercy Bałtyku. 3 lata temu na wielkanoc chcieliscie ludziom zabrac lowiska bo dorsza nie mozecie lowic bo inni lowia. Teraz jak zalatwiliscue sobie limity zlodzieje na szprote to bedziecie szarpac po 4 limity. Gdzie wasz obronca bandyci rybaccy. Gdzie minister ktory zamknol polska strefe 6 milową od trałów. Bedziecie lowic szprote a pisac tubisa i tobiasza i natym chcecie sie dorobic. Wy nie potraficie ludzie normalnie pracowac wy musicie hanbic zawod Oby wam dybuk w kazdym rejsie sieci zaplatał i worki odwiazywał. Tacy wielcy ekolodzy a teraz sami dobijecie to co od 2016 zostalo uratowane. Co rzad za ta decyzje komu zaplaci odszkodowanie. Moze znowu wam bo wam zawsze malo
20 grudzień 2019 : 07:24 Rybacki | Zgłoś
-1 Jaka zamknięta strefa 6 milowa ?
Przyjedź na Hel 0.5 kabla od brzegu ,tak się tu trałuje !!!!!!
20 grudzień 2019 : 07:30 Ciernik | Zgłoś
0 WLA 182
trałuje flądrę na paszę ,to jak tam postawić nety co ?w przyszłym roku to już flądry nie zobaczycie wszystko wybagrują i tak z każdym gatunkiem a ryba z Helu jedzie samochodami jak żwir ,a my co ? przyglądamy się jak kilku cwaniaków dorzyna Bałtyk ,czas się otrząsnąć i pokazać gdzie ich miejsce !!!Czy musimy czekać co w Darłowie ustalą ,nie mamy swoich rozumów !!!
20 grudzień 2019 : 08:56 Ciernik | Zgłoś
-2 Klamiesz trolu na uslugach
Gdyby nie uklady w ministerstwie to lodz patrolowa jezdzilaby przy granicy z rosja non stop. Waszych plotow tam jak lbyscie mogli przrd swietami znowu kilka tysiecy sztuk lososia wylowic. W co ty grasz czlowieku. Zobacz na radar a nie na ais. I nie klam na tym portalu bo moze i jakis cwany lisek w departamencie wlasnie leje w gacie ze smiechu. Niech wam policza ile wystawiacie czy legalnie tyle mozecue i czy zgodnie z przepisami. Pozniej sie wypowiadaj. Bo jeszcze dzisiaj ci kutry jastarnickie beda dzwonily bo paszy nie moga lowic a ty bedzie o misterach gadał że traluja. Uderzaj w towarzystwo niedzielnej kontemplacji z pendolino a nie w załogi
20 grudzień 2019 : 09:08 Ty szuwarowcu | Zgłoś
-1 To już qurwa bezczelność!
Wielkie kutry paszowe, które wykończyły Bałtyk będą protestować, sami tego chcecie, cała Polska dowie się jak wykończyliście rybołówstwo na całym Bałtyku.
20 grudzień 2019 : 09:31 Wła | Zgłoś
0 Mały t...
Cytuję Wła:
Wielkie kutry paszowe, które wykończyły Bałtyk będą protestować, sami tego chcecie, cała Polska dowie się jak wykończyliście rybołówstwo na całym Bałtyku.

Do momentu ograniczenia połowów w strefie 12nm małe trały prowadziły rabunkową działalność połowową w tej właśnie strefie i teraz te małe trały podszywają się pod rybołówstwo netowe i kręcą lody w departamencie. I taka jest prawda.
20 grudzień 2019 : 09:52 Karol Marks | Zgłoś
+4 nic się nie zmieni
Każdy z zamieszczonych powyżej wpisów prezentuje określoną grupę interesów. Widać, że nie przepadacie za sobą. Biznes to biznes, a ryb jak nie ma tak nie będzie, bo wszyscy w nosie to macie, razem z panem ministrem. Pod płaszczykiem troski o stan morza jedna grupa kosztem drugiej załatwia sobie przywileje w ministerstwie. I tak zapewne aż do zmiany siedzących przy korycie kiedy role się odwrócą. Fakty są takie, że dorsza nie ma i sytuacja też nie ulegnie poprawie skoro jego pokarm zostanie przerobiony na paszę. Jakie to polskie.
20 grudzień 2019 : 16:35 nie rybak | Zgłoś
-1 RYBACY.?????
To raczej no może że dziesięciu amatorów będzie protestowało to wich rączkach leży trzyczwarte Polskiego limitu szprotowo-śledziowego.
20 grudzień 2019 : 16:54 Haha | Zgłoś
0 Jakie propozycje dla łódek
Witam. Chciałbym się dowiedzieć jakie są propozycje dla łódek netowych do 12m. Jest 20 grudnia i niewiadomo co powiedzieć zalodze. Czy to prawda że ma być ochrona na fladre od lutego do kwietnia. A w okresie maj sierpień będę mogły łapać tylko łódki do 8 metrów. Co z przylowem dorsza. Z góry dziękuję za merytoryczne odpowiedzi. Pozdrawiam.
20 grudzień 2019 : 17:32 Łódka | Zgłoś
+8 Flądra
Wprowadzić limit fladrowy albo zakaz od stycznia do kwietnia bo jest coraz gorzej z flądra. Ludzie czy wy tego nie widzicie ze kopiecie swoją pycha sami dołki pod sobą????
20 grudzień 2019 : 18:26 Wielolerni | Zgłoś
+2 Flądra
Kolego ja tez jestem za wprowadzeniem okresu ochronnego. Jeżeli tego nie zrobią w 2021 nie będzie już co łapać . Cała flota trałowa od 12 metrów przez cały czas będzie łapała flądre.
20 grudzień 2019 : 21:31 Łódka | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter