Rybołówstwo

Wędkarze i szyprowie alarmują: łowimy uszkodzone dorsze! Wędkarze wyciągnęli z Bałtyku ryby mające na swoich ciałach paskudnie wyglądające rany. Przypominały one ślady jak po oparzeniach silnie żrącą substancją. Komuś, kto zajmuje się łowieniem ryb, trudno je pomylić np. z ugryzieniami czy ranami po haczykach.

Pan Robert jest zapalonym wędkarzem. Dorsze w Bałtyku łowi od 10 lat, ale tak okaleczonych ryb jak te, które wyciągnął pod koniec maja, jeszcze nie widział. - To były otwarte rany, z których jeszcze sączyła się krew - mówi wędkarz. - Kto złowił taką rybę, natychmiast wyrzucał ją za burtę.

Aż cztery na dziewięć sztuk (złowionych przez pana Roberta) było poparzonych tajemniczą substancją. Tak samo wyglądające sztuki wędkarze wyciągają również teraz.

Sprawdziliśmy - najwięcej podejrzanych dorszy jest w Bałtyku na odcinku między Władysławowem a Jastarnią. Na Mierzei Wiślanej rybacy podobnych przypadków nie odnotowali. - Jedyne, co mamy, to ryby poobgryzane przez foki - usłyszeliśmy.

W Łebie też nie było śladu po podejrzanie wyglądających dorszach. - U nas takich problemów nie ma - mówi Piotr Szeborowski, szyper kutra Księżna Łeby. - Jeśli chodzi o wędki, to wypływamy z reguły na dalekie łowiska, powyżej 20 mil, gdzie łowi się na głębokości 60-70 metrów. Tam skażenie nie dociera. Nie zauważyłem też, by poparzone ryby trafiały w sieci.

Wśród wędkarzy z całej Polski i szyprów już krąży podejrzenie, że to ta sama substancja, którą pod koniec maja odkryto w Czołpinie albo np. iperyt, który wydostaje się ze skorodowanej beczki.

- Czy też jakaś substancja, którą za burtę wyrzucił ktoś z przepływającego tędy statku - snują przypuszczenia władysławowscy szyprowie. - Ławica napłynęła na "plamę" i stąd oparzenia.

Tymczasem z dużym prawdopodobieństwem można raczej wykluczyć czołpiński trop. We wtorek lęborskie starostwo ujawniło wyniki badań palnej substancji, znalezionej pod koniec maja na bałtyckiej plaży.

- Zawiera duże ilości fosforu białego i parafiny - czytamy w komunikacie Laboratorium Analiz Specjalnych z Tarnowa. Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, resztki, które mogły zostać na bałtyckim piasku w okolicach Czołpina, nie są żadnym zagrożeniem dla zdrowia plażowiczów.

Zdaniem Andrzeja Baczewskiego, okręgowego inspektora rybołówstwa morskiego w Gdyni trudno teraz oszacować, co mogło się przydarzyć bałtyckim dorszom. Inspektor zaleca dużą wstrzemięźliwość, bo jego zdaniem, kilka czy nawet kilkanaście okaleczonych ryb, to jeszcze nie jest zapowiedź jakiejś katastrofy. Bać by się można było, gdyby takie sztuki łowiono w tysiącach. Wtedy należałoby odszukać potencjalne źródło skażenia wody i zająć się neutralizacją zagrożenia.

vintz, RG

+1 poparzone dorsze
na jeden połów zawsze 4 ,5 sztuk poparzonych dorszy sie trafia i rowniez fladry kwiecien,maj najewiecej tego bylo
06 czerwiec 2012 : 17:41 Guest | Zgłoś
-2 Kazik szykuj się.
[link usunięty]
06 czerwiec 2012 : 21:07 Guest | Zgłoś
+1 Dawaliśmy próbki do MIRu
Stwierdzili ,że są to otarcia potarłowe 1 i 3 stopnia.Trochę dziwne bo łowiliśmy też bolki które się jeszcze nie tarliły a też miały owrzodzenia
07 czerwiec 2012 : 07:59 Guest | Zgłoś
+2 ojoj
opisane przez was rany na dorszach wyglądają mi na tzw. alergię wętkarską !
07 czerwiec 2012 : 13:11 Guest | Zgłoś
-1 O łososiu w Parlamencie Europejskim
Polecam obejrzenie dyskusji o planie zarządzania łososiem od godz. 17:15 .Wcześniej o planie dorszowym ------------[link usunięty] pl/committees/video?event=20120531-1500-COMMITTEE- PECH&category=COMMITTEE&format=wmv
07 czerwiec 2012 : 20:01 Guest | Zgłoś
+1 piklery wedkarzy
piklery wedkarzy rania ryby - rybak wie ile w siatkach wylawia sie tego badziewia . pozniej ciezko sie goja takie rany i juz
10 czerwiec 2012 : 10:36 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter