Prawo, polityka

Rosyjska barka Fortuna rozpoczęła układanie gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii - poinformował w sobotę operator projektu rosyjsko-niemieckiego gazociągu, firma Nord Stream 2 AG, należąca do rosyjskiego koncernu Gazprom.

"Statek Fortuna do układania rurociągów na dnie morskim, który 24 stycznia zaczął prace nad wznowieniem budowy gazociągu Nord Stream 2, przeprowadził udane badania morskie i przystąpił dzisiaj do układania rur w wodach Danii" - oświadczyła spółka.

Pod koniec listopada 2020 roku spółka Nord Stream 2 AG, która jest operatorem rosyjsko-niemieckiego gazociągu poinformowała, że planuje w grudniu wznowić układanie magistrali w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec, przy pomocy układających rury statków z kotwicami. 

Pod koniec 2020 roku Duńska Agencja Morska poinformowała, że Fortuna w połowie stycznia br. przystąpi do układania rur dwóch równoległych nitek gazociągu w wodach Bałtyku w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. Większość brakującego odcinka gazociągu powstać ma właśnie w tych wodach.

Duńska Agencja Morska zapowiadała, że wraz z Fortuną w pracach będą uczestniczyć statki Bałtijskij Issledowatiel i Murman oraz jednostki pomocnicze. Bałtijskij Issledowatiel to jednostka rosyjskich służb ratownictwa morskiego.

15 stycznia spółka Nord Stream 2 AG poinformowała, że prace przełożono z powodów technicznych. 19 stycznia Fortuna i jej armator, rosyjska spółka KVT-RUS, zostały objęte sankcjami USA. Niemniej, 24 stycznia statek rozpoczął w wodach Danii prace nad wznowieniem budowy gazociągu.

21 stycznia Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą UE do "natychmiastowego wstrzymania" budowy Nord Stream 2 i nałożenia nowych sankcji na Rosję. Dokument został przygotowany w odpowiedzi na aresztowanie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rezolucja jest niewiążąca.

Przypomnijmy jeszcze, że w lipcu 2020 roku Dania zgodziła się, na prośbę operatora Nord Stream 2, na wykorzystanie na jej wodach statków niewyposażonych w system dynamicznego pozycjonowania (DP) - takich właśnie, jak Fortuna, która brała udział w układaniu pierwszych 13 km obu nitek gazociągu Nord Stream 2 u wybrzeży Rosji.

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

Z Moskwy Anna Wróbel 

-1 Jak się czują
Powtórzę jeszcze...
"Jak się czują
Jak się czują i kim są te dziennikarskie trąby, które wszem i wobec wieszczyły pewniaka o zamknięciu Nord Stream 2?
16 styczeń 2021 : 10:15 Andy"
07 luty 2021 : 09:30 Andy | Zgłoś
0 Cytat
2020 rok przyniósł porażkę projektu Nord Stream 2, a gwoździem do jego trumny są amerykańskie sankcje – ocenia Wojciech Jakóbik
Wojciech Jakóbik kupiony opłacany przez amerykańskie koncerny wydobywające gaz szczelinowy.
Kumpel w tym procederze to Mariusz Marszałkowski
Oraz nieoceniony Jakub Wiech.Ten lata od redakcji do redakcji.Na granty od sponsorów trzeba zarobić.
Generalnie kupa g*****na.
09 luty 2021 : 14:33 AbuBakir | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.8216 4.919
EUR 4.6938 4.7886
CHF 4.9385 5.0383
GBP 5.3113 5.4185

Newsletter