Porty, logistyka

Port Gdańsk rozpoczął rok 2025 wysokim wzrostem w przeładunkach kontenerów. Terminale kontenerowe obsłużyły ponad 624 tysiące TEU, co oznacza 17-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku - ponformował Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

Jak podreślają przedstawiciele gdańskiego portu, do zwiększenia przeładunków przyczynił się rozwój infrastruktury, co wymiernie przekłada się na wzmocnienie roli Portu Gdańsk w międzynarodowym łańcuchu dostaw.

Znaczenie ma także stale rosnąca liczba połączeń oraz nowe serwisy oceaniczne, obsługiwane przez największe kontenerowce świata - zaznaczono.

Przez Port Gdańsk w I kwartale 2025 roku przeszło łącznie 18,4 miliona ton towarów. To zaledwie 2-procentowa korekta w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku w kontekście globalnych zawirowań gospodarczych i niestabilności w transporcie międzynarodowym.

- Sytuacja Portu Gdańsk pozostaje stabilna - podkreślają przedstawiciele ZMPG.

Na szczególną uwagę zasługuje wzrost przeładunków rudy aż o 560 procent. To najbardziej dynamiczny wzrost wśród wszystkich grup ładunkowych, co świadczy o silnym popycie na surowce przemysłowe i rosnącym znaczeniu Portu Gdańsk jako hubu surowcowego. Wzrost ten wiąże się m.in. z rosnącym importem rudy żelaza na potrzeby przemysłu stalowego w Polsce i krajach sąsiednich.

Znaczący procentowy przyrost odnotowano również w przypadku drewna, którego przeładunki wzrosły o 74 proc. (z 7,6 tys. do 13,2 tys. ton). Surowiec ten, pochodzący głównie z Łotwy, jest wysyłany przez Port Gdańsk głównie do Skandynawii oraz Azji.

- W ciągu ostatnich ponad 20 lat w Porcie Gdańsk zrealizowano wiele inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększyły zdolności operacyjne terminali oraz zapewniły lepszą integrację z krajowym i międzynarodowym systemem transportowym. Dziś realnie przekładają się one na efektywność i konkurencyjność portu - wyjaśnia Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk. - Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, nie tylko utrzymujemy wysokie wolumeny, ale też rozwijamy nowe kierunki współpracy i umacniamy naszą rolę jako bramy logistycznej dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Patrzymy pragmatycznie na kolejne miesiące i przygotowujemy się na dalszy rozwój.

Przeładunki węgla spadły w Porcie Gdańsk o 14,8 proc. w stosunku do I kwartału roku ubiegłego. Oprócz tego spadki odnotowały także paliwa i zboże (odpowiednio o 7,5 i 21 proc.).

Pomimo tego, w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku Port Gdańsk osiągnął dobre wyniki, potwierdzające jego istotną rolę w europejskim i międzynarodowym obrocie gospodarczym. Utrzymanie wysokich wolumenów przeładunkowych to dowód dużej elastyczności i odporności Portu Gdańsk w trudnych uwarunkowaniach geopolitycznych.

LEW (Źródło: ZMPG)

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.7527 3.8285
EUR 4.2033 4.2883
CHF 4.4912 4.582
GBP 4.9894 5.0902