Offshore

Na początku budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power Orlen będzie wykorzystywał port w Ronne na Bornholmie jako terminal instalacyjny - poinformował we wtorek prezes koncernu Ireneusz Fąfara. Powodem jest opóźnienie w budowie terminala w Świnoujściu.

Jak zapewnił Fąfara, projekt Baltic Power, który Orlen realizuje wraz z kanadyjskim partnerem Northland Power, posuwa się zgodnie z harmonogramem. I właśnie dlatego inwestorzy zdecydowali się na wykorzystanie rezerwowej opcji terminala instalacyjnego, czyli Ronne. Dostarczanie pierwszych elementów dla farmy ma ruszyć zgodnie z planem, pod koniec 2024 r. - podkreślił.

- Po analizie stwierdziliśmy, że budowa portu instalacyjnego w Świnoujściu zaczęła się z półrocznym opóźnieniem i wystąpiło ryzyko, że będzie niegotowy w momencie dostawy elementów. A ich dostawca potwierdził termin dostawy pod koniec tego roku. Dlatego zgodnie z umową przenieśliśmy do portu rezerwowego dostarczenie pierwszych elementów - powiedział prezes Orlenu dziennikarzom.

Morska farma wiatrowa Baltic Power, którą Orlen buduje z Northland Power, ma mieć moc 1,2 GW i pokryć 3 proc. zapotrzebowania Polski na energię elektryczną. Zakończenie budowy planowane jest na 2026 r.; jest to kluczowy element transformacji energetycznej Grupy Orlen i obecnie największa w regionie inwestycja w odnawialne źródła energii w trakcie budowy.

Obecnie w Grupie Orlen działa 15 lądowych farm wiatrowych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter