Offshore

- Przyszły rok będzie decydujący dla harmonogramu realizacji Baltic Power. Jeżeli nic nie pokrzyżuje naszych planów, to pierwszy prąd z farm wiatrowych na Bałtyku popłynie w 2026 roku - zapowiedział Jarosław Broda, prezes Baltic Power i członek zarządu Orlen Neptun podczas PSEW 2024 w Świnoujściu.

Morska farma wiatrowa Baltic Power jest kluczowym projektem Grupy ORLEN i Northland Power, zlokalizowanym około 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości Choczewa i Łeby na obszarze polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Grupa ma koncesję na budowę elektrowni o mocy do 1,2 GW, jednak jej docelowa moc, wynikająca z wybranej technologii turbin, wyniesie 1140 MW.

- W 2025 roku czeka nas potężna kampania na morzu. Tam będzie pływało jednocześnie kilkadziesiąt statków. Będą stawiane fundamenty, elementy przejściowe (transition pieces), kładzione kable, instalowane morskie stacje transformatorowe – mówi prezes Baltic Power.

Na obszarze farmy Baltic Power liczącym około 130 km kw. stanie 76 turbin wiatrowych Vestas, każda o mocy wytwórczej 15 MW. To obecnie jedne z najbardziej zaawansowanych turbin dostępnych na rynku, a Baltic Power będzie jedną z pierwszych farm wiatrowych na świecie, która je wykorzysta. Wysokość turbin przekroczy 200 metrów, a powierzchnia pracy wirnika każdej z nich to około 43 tysiące metrów kw.

W 2022 spółka zabezpieczyła umowy na produkcję, transport oraz instalację wszystkich kluczowych komponentów, potrzebnych do realizacji inwestycji. Projekt posiada wszystkie niezbędne decyzje środowiskowe, a na początku 2023 r. uzyskał też pierwsze z wymaganych pozwoleń na budowę lądowej części przedsięwzięcia. Był to jeden z kamieni milowych koniecznych do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej i rozpoczęcia budowy.

- W ubiegłym roku Baltic Power podjął decyzję inwestycyjną i zamknął finansowanie projektu. Na lądzie budujemy naszą stację elektroenergetyczną. Przygotowujemy się do rozpoczęcia operacji kładzenia lądowego kabla wyprowadzenia mocy. Nasi główni wykonawcy wyprodukowali już znaczną część fundamentów dla tego projektu. Pełną parą trwa prefabrykacja i przygotowanie do kampanii instalacyjnej, która rozpocznie się na przełomie tego i przyszłego roku – deklaruje Jarosław Broda z zarządu Orlen Neptun.

Na wodach 12 krajów zainstalowanych jest obecnie ok. 25 GW morskiej energii wiatrowej, z czego ok. 2 GW znajduje się na obszarze Morza Bałtyckiego. Jego całkowity potencjał szacowany jest przez ekspertów na 85 GW, co stanowi blisko dwukrotność wszystkich mocy zainstalowanych obecnie w Polsce

Projekt Polityki Energetycznej Państwa wskazuje potencjał i zakłada rozwój morskiej energetyki wiatrowej na obszarze polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego o mocy ok. 5,9 GW w 2030 i do ok. 11 GW w roku 2040 roku. Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku mogą więc odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski.

GL / rel (Orlen)

materiał wideo: PAP/Media Room

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter