Offshore

Polenergia uruchomiła największą farmę fotowoltaiczną w historii Grupy. FF Strzelino dysponuje mocą 45 MWp, która pozwala na zasilenie zieloną energią 24 tys. gospodarstw domowych. Inwestycja na Pomorzu, to piąta elektrownia słoneczna w portfelu Polenergii, dzięki której jej moce wytwórcze z odnawialnych źródeł osiągnęły 574 MW.

Największa farma fotowoltaiczna Polenergii zlokalizowana jest na terenie Miasta Słupsk w województwie pomorskim. Szacowana roczna produkcja FF Strzelino to około 48 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 24 tys. gospodarstw domowych.

Na terenie inwestycji zamontowano ponad 73 tys. nowoczesnych modułów fotowoltaicznych, siedem stacji transformatorowych średniego napięcia oraz jedną stację transformatorową wysokiego  napięcia. Poszczególne stacje przyłączono do lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej kablami średniego i wysokiego napięcia o długości prawie 10 kilometrów.

- Położenie naszych inwestycji sprawia, że farmy wiatrowe i słoneczne, którymi dysponujemy, znakomicie się uzupełniają. Elektrownia w Strzelinie to kolejny element ekspansji naszej Grupy na lądzie. W naszym lądowym portfelu rozwojowym mamy projekty o łącznej mocy blisko 2100 MW. Przed Polską stoją ogromne wyzwania związane z dekarbonizacją. Polenergia odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę w realizacji tego celu - mówi Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergia S.A.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy moc wytwórcza Polenergii wzrosła o 22 proc. W drugiej połowie 2023 roku Grupa uruchomiła zlokalizowaną w Wielkopolsce Farmę Wiatrową Piekło o mocy 13,2 MW oraz położoną na Podlasiu Farmę Wiatrową Grabowo o mocy 44 MW.

Niedawno Polenergia podpisała również kontrakty na budowę kolejnych farm fotowoltaicznych: Szprotawa I i Szprotawa II. Elektrownie słoneczne o łącznej mocy 67 MWp zlokalizowane będą w województwie lubuskim.

Łączna moc lądowych projektów Polenergii w rozwoju to ok. 1350 MW w projektach wiatrowych i prawie 700 MW w projektach fotowoltaicznych. Grupa rozwija też trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim o mocy do 3000 MW we współpracy z norweskim Equinor.

Czytaj także:

rel (Polenergia)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter