Offshore

To kolejne, bardzo ważne kontrakty dla projektów Bałtyk II i III. Przedmiotem umów jest 100 fundamentów typu monopal pod turbiny wiatrowe, po 50 sztuk na każdy z projektów. Monopale dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III wyprodukuje holenderska spółka SIF Netherlands BV, należąca do Sif Group.

Rozpoczęcie ich produkcji zaplanowano w drugim kwartale 2025 roku. Monopale to kluczowe komponenty, niezbędne do realizacji inwestycji o strategicznym znaczeniu dla polskiej transformacji energetycznej.

"Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III stają się rzeczywistością. Większość głównych kontraktów, które dotyczą obu projektów została już zabezpieczona. To ogromne przyspieszenie w realizacji naszych inwestycji na morzu i bardzo ważny, pozytywny sygnał dla naszych inwestorów. Uruchomienie 100 wież wiatrowych zaplanowaliśmy już w 2027 roku. Dziś robimy bardzo ważny krok w kierunku urzeczywistnienia tych planów. Mamy jeden, wspólny cel - wykorzystanie wielkiego potencjału energetyki odnawialnej, który drzemie w naszym kraju" - mówi dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergia SA. 

Po zakontraktowaniu wszystkich elementów konstrukcyjnych, uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i podjęciu finalnej decyzji inwestycyjnej, rozpocznie się faza realizacji projektów Bałtyk II i Bałtyk III. Obie farmy wiatrowe będą się znajdować w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości ok. 37 i 22 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z projektów Bałtyk II i III ma popłynąć w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania jest zaplanowany od 2028 roku. Morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1440 MW dostarczą zieloną energię dla ponad dwóch milionów gospodarstw domowych.

rel (Polenergia)

Fot.: Sif Group 

Sif Group wyprodukuje monopale fundamentowe dla Polenergii
Sif Group wyprodukuje monopale fundamentowe dla Polenergii
Sif Group wyprodukuje monopale fundamentowe dla PolenergiiSif Group wyprodukuje monopale fundamentowe dla Polenergii

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8734 3.9516
EUR 4.2084 4.2934
CHF 4.2625 4.3487
GBP 4.921 5.0204

Newsletter