Prawo, polityka

Drugi Międzynarodowy Kongres Morski, który odbył się w Szczecinie 12-14 bm., miał jeszcze większy rozmach niż pierwszy przed rokiem. Wystąpiło na nim 110 prelegentów i ekspertów, w tym 20 zza granicy. Dla blisko 900 uczestników przygotowano 62 prezentacje. Generalne podsumowanie kongresu nastąpi 24 lipca w Sejmie.

W sobotę organizatorzy i partnerzy dopiero co zakończonego 2. Międzynarodowego Kongresu Morskiego na gorąco próbowali go ocenić. Adolf Wysocki, sekretarz generalny Związku Armatorów Polskich, podał, że na kongresie wystąpiło 110 prelegentów i ekspertów.

- To jest właściwa impreza we właściwym miejscu i czasie - mówił wicemarszałek zachodniopomorski Wojciech Drożdż na spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim. - Myślę, że to strzał w dziesiątkę.

Wiceprezydent Szczecina Piotr Mync określił wydarzenie jako imponujące - ze względu na skalę, liczbę prelegentów i gości. Za sukces uznał integrację wielu środowisk: naukowych, biznesowych, bankowych itp. Zauważył, że podczas kongresowych spotkań, w których uczestniczył, słyszał głównie o problemach, barierach i różnych oczekiwaniach.

- Mam nadzieję, że wnioski będą bardzo silnym sygnałem wobec naszego regionu - stwierdził. - Bardziej razem powinniśmy zadbać o kontynuację tego, co zaczęliśmy, by stworzyć wiarygodny program, który rząd mógłby wesprzeć. To jest przyszłość miasta.

Paweł Szynkaruk, dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej (współorganizatora kongresu) poinformował, że generalne podsumowanie 2. MKM nastąpi 24 lipca w Sejmie, w obecności posłów i przedstawicieli rządu.

- Czas podsumowania będzie długi, a trzeci kongres odbędzie się 10-12 czerwca 2015 roku - zapowiedział P. Szynkaruk.

Z kolei Dariusz Więcaszek, prezes Północnej Izby Gospodarczej (drugiego współorganizatora) podkreślał znaczenie dostępu do morza dla gospodarki całego kraju.

- Potrzeba wielkiej integracji, bo ciągle widzimy gospodarkę morską wycinkowo, a jest to wielki skarb i potencjał, który można wykorzystać - mówił D. Więcaszek.

Dodajmy, że kongresowe prezentacje i debaty odbywały się w obiektach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Panele dyskusyjne podzielono na cztery bloki tematyczne: wyzwania i szanse rozwoju polskiej gospodarki morskiej, badania, nauka i rozwój, wykorzystanie zasobów morza oraz bezpieczeństwo i ekologia na morzu. 

Były też imprezy towarzyszące, wśród których wyróżniły się warsztaty poświęcone przywróceniu żeglowności Odrze, istotnej m.in. dla szczecińskiego portu. Ponadto Koło Naukowe Logistyki i Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie zorganizowało Międzynarodowy Morski Kongres Młodych.

(ek) 

1 1 1 1

Źródło: