Porty, logistyka

– Obniżka podatków wpłynie w istotny sposób na rozwój i podniesienie konkurencyjności portów – powiedział portalowi "rynekinfrastruktury.pl" Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Sejm będzie najprawdopodobniej niedługo głosować nad nowelizacją Ustawy o gospodarce nieruchomościami, która ma spowodować, że spółki portowe z terenu Pomorza Zachodniego będą płaciły mniejsze podatki za użytkowanie wieczyste. Nowelizacja to poselski projekt PiS, w którym zapisane zostało wprost, że przedsiębiorstwa portowe płacić mają stawkę 0,3% ceny nieruchomości. Obecnie ustawa mówi jedynie, że niższy podatek obowiązuje podmioty ważne dla obronności kraju. Prezydenci Gdańska i Gdyni uznali już dawno, że porty są ważne dla obronności i zastosowali niższą stawkę, dzięki czemu podmioty gospodarcze operujące w gdańskim i gdyńskim porcie od dawna płacą zmniejszony podatek.

Firmy z Pomorza Zachodniego od wielu lat płacą 10 razy więcej, czyli 3%. Szczecińskie sądy orzekają bowiem, że tereny portowe służą głównie działalności komercyjnej. Dlatego - ich zdaniem - o obniżeniu stawki nie może być mowy. Zachodniopomorskie spółki portowe walczą  o równe prawa od 2010 r.

– Każde działania zmierzające do obniżenia podatków dla podmiotów operujących w portach są ważne z punktu widzenia ich rozwoju i zapewnienia konkurencyjności portu, stwarzając możliwości pozyskania nowych inwestorów. Nas przede wszystkim interesuje i zadowala wiadomość, iż zostaną w końcu sprecyzowane zapisy umożliwiające samorządom obniżenie podatku z 3 do 0,3 % – mówi portalowi rynekinfrastruktury.pl prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

W lipcu weszło w życie rządowe rozporządzenie mówiące o obniżeniu podatków z 3 do 0,3%, Jednak prezydenci m.in. Szczecina i Świnoujścia, czyli miast ściągających te podatki, zwracają uwagę, że samo rozporządzenie nie umożliwia automatycznie zmiany stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości portowych. Dlatego ze strony władz samorządowych wysunięty został postulat nowelizacji ustawy.

Czytaj też: Stawki w naszych portach 10-krotnie wyższe...

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter