Offshore

Trwa wiercenie otworu poszukiwawczego na norweskiej koncesji PL 497/497B należącej do Grupy Lotos. Spółka Lotos Exploration & Production Norge jest współudziałowcem tej koncesji (10 proc. udziałów). Otwór znajduje się około 30 km na zachód od pola naftowego Ula na Morzu Północnym.

Operatorem koncesji jest spółka Det norske Oljeselskap, która prowadzi wiercenia, korzystając z wynajętej platformy Maersk Guardian. Głębokość wody w miejscu wierceń wynosi 80 m.

Wedle szacunków potencjalne zasoby wydobywalne PL 497 mieszczą się w przedziale 80 – 300 mln boe (barrels of oil equivalent).

– Po zakończeniu wierceń na koncesji PL 497/497B platforma Mærsk Guardian zostanie przeholowana na koncesję PL 498, której operatorem jest Lotos E&P Norge – mówi Steinar Sorensen, exploration manager w Lotos E&P Norge. – Platforma będzie wierciła tam kolejny otwór, którego celem ma być potwierdzenie akumulacji w utworach kredowych na prospekcie Skagen – dodaje. Lotos E&P Norge posiada 25 proc. udziałów w koncesji PL 498, która również znajduje się na Morzu Północnym.

Poprzez spółki Lotos Petrobaltic i Lotos Norge koncern obecny jest również na polskim i norweskim szelfie kontynentalnym, gdzie prowadzi prace poszukiwawczo-wydobywcze w zakresie eksploatacji złóż ropy naftowej. Dzięki przejęciu 100 proc. udziałów w spółce Lotos Geonafta koncern zyskał również dostęp do lądowych złóż ropy naftowej, zlokalizowanych na terytorium Litwy.

W ub.r. Lotos wydobył 230 tys. ton ropy naftowej. Zgodnie z zapisami strategii na lata 2011-2015 spółka planuje zwiększyć wydobycie do 1,2 mln ton ropy naftowej rocznie w 2015 r.

Marcin Szczepański

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter