Offshore

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Grupa Lotos zgłosiły się do udziału w postępowaniach przetargowych na koncesje wydobywcze w Norwegii. Listę zainteresowanych spółek ujawniło dziś norweskie Ministerstwo ds. Paliw i Energii.

Obie polskie spółki starować będą w przetargach przez swoje spółki zależne – PGNiG Norway oraz Lotos Exploration & Production Norge. Norweskie ministerstwo nie podało na razie, o jakie konkretnie koncesje starać będą się poszczególne spółki.

PGNiG i Lotos znalazły się wśród 47 firm, które złożyły aplikacje w określonym na 6 września terminie. To rekord w dotychczasowej historii koncesjonowania poszukiwań i wydobycia węglowodorów w Norwegii. Spodziewane rozstrzygnięcie przetargów ma nastąpić w styczniu 2013 roku.

Lotos posiada w tej chwili osiem koncesji na norweskim szelfie. Siedem z nich to koncesje poszukiwawcze (w trzech Lotos ma status operatora) a jedna wydobywcza (złoże Yme).

Czytaj także: Yme kłopotliwe nie tylko dla Lotosu

PGNiG ma na chwilę obecną 12 koncesji, z czego trzy obejmują złoże Skarv. Na jednej spośród pozostałych dziewięciu koncesji PGNiG Norway ma status operatora.

Marcin Szczepański

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter