Bezpieczeństwo, Granice

W skład rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wejdą w tym roku dwa nowe małe okręty rakietowe projektu Bujan-M, uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr i naddźwiękowe pociski przeciwokrętowe Oniks - podał w czwartek dziennik "Izwiestija".

Gazeta zaznacza, że zdaniem ekspertów takie wzmocnienie Floty Czarnomorskiej "jest związane z zaostrzeniem sytuacji na Morzu Azowskim i możliwym zwiększeniem obecności okrętów NATO na Morzu Czarnym". Nowe jednostki, o nazwach Grajworon i Inguszetia, wejdą w skład 41. Sewastopolskiej brygady okrętów rakietowych, która liczy obecnie siedem małych okrętów rakietowych różnego typu. Dla dwóch nowych okrętów przygotowano już załogę.

"Izwiestija" podają, że okręty typu Bujan-M mogą być wyposażone w pociski Oniks z głowicą o masie 300 kg; pocisk ten może być użyty do ostrzałów okrętów i celów naziemnych na odległość do 500 km. Ponadto na użytek małych okrętów rakietowych opracowywana jest obecnie miniaturowa wersja hipersonicznego pocisku przeciwokrętowego Cyrkon o prędkości 2,5 macha. "Izwiestija" określają ten pocisk jako "praktycznie nieosiągalny dla przeciwnika".

Z Moskwy Anna Wróbel

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter