Inne

Blisko 91 tysięcy mil morskich żeglugi, w tym 30 tysięcy w zanurzeniu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych – to efekt trzech dekad działań okrętu podwodnego ORP Orzeł w Marynarce Wojennej.

Dzisiaj, w piątek, 29 kwietnia mija 30 lat od pierwszego podniesienia biało-czerwonej bandery na tym okręcie. Także dzisiaj, o godzinie 11:45, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przypadającej w najbliższą sobotę 84. rocznicy utworzenia dywizjonu Okrętów Podwodnych.

W Porcie Wojennym Gdynia odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 30-lecia podniesienia bandery na ORP Orzeł. Pierwszy raz polską banderę wojenną na okręcie podniesiono 29 kwietnia 1986 roku w Rydze. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica podniesienia bandery jest świętem dla całej załogi. Z tej okazji marynarze okrętów podwodnych spotkali się dzisiaj podczas uroczystej zbiórki. W uroczystości uczestniczył pełniący obowiązki dowódcy 3. Flotylli Okrętów kmdr dr Kazimierz Pulkowski, dowódca dywizjonu Okrętów Podwodnych kmdr Sławomir Wiśniewski, a także byli dowódcy ORP Orzeł oraz marynarze, którzy służyli na tym okręcie. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od podniesienia bandery i odczytaniu rozkazu okolicznościowego dowódcy okrętu podwodnego. Następnie załoga ORP Orzeł oraz zaproszeni goście udali się do sali widowiskowej Klubu 3. Flotylli Okrętów, gdzie odbyło się spotkanie pokoleń oraz wręczenie wyróżnień.

O godzinie 11:45, w Porcie Wojennym w Gdyni, miała miejsce kolejna zbiórka. Tym razem z okazji przypadającej w najbliższą sobotę, 30 kwietnia 84. rocznicy sformowania dywizjonu Okrętów Podwodnych. Podczas uroczystości, w której uczestniczyły załogi okrętów podwodnych oraz sztab dywizjonu został odczytany rozkaz okolicznościowy dowódcy dywizjonu Okrętów Podwodnych, a także wręczone odznaczenia i wyróżnienia.

Dzień wcześniej, 28 kwietnia, marynarze okrętów podwodnych rywalizowali w zawodach sportowych "Submarine Cross Games" o miano najsprawniejszego podwodniaka. Zawody zorganizowano z okazji wspomnianych wydarzeń. Pomysłodawcami i inicjatorami zmagań byli członkowie załóg okrętów podwodnych wraz z dowódcą ORP Orzeł cz.p.o. kmdr ppor. Tomaszem Sołkiewiczem. Zmagania podwodniaków polegały na pokonaniu, w jak najkrótszym czasie wyznaczonego osiemdziesięciometrowego odcinka trasy z jednoczesnym wykonywaniem zadań sprawnościowo siłowych. Pierwszy etap biegu sprawnościowego obejmował czterdziestometrowy odcinek, na starcie którego zawodnicy musieli wykonać serię burpees (padnij powstań), a następnie po przebiegnięciu do kolejnych stanowisk: rwanie kettlebell, wskoki (zeskoki) na skrzynię, przeciąganie cumy, brzuszki z piłką lekarską. Finiszując marynarze musieli przeciągnąć na metę cumę okrętową obciążoną oponami. W pierwszej edycji "Submarine Cross Games" miano najsprawniejszego podwodniaka wywalczył bsmt Sylwester Szyba.

Okręt podwodny ORP Orzeł (typ KILO) został zbudowany w stoczni Sudomech w Leningradzie (obecnie Stocznia Nowej Admiralicji w Sankt Petersburgu w Rosji). Okręt ma konstrukcję dwukadłubową. Kadłub zewnętrzny jest pokryty specjalną powłoką typu "skóra delfina" wykonaną z tworzyw sztucznych oraz pomalowany specjalną czarną farbą. W radykalny sposób zmniejsza to szanse wykrycia go przez obce stacje hydrolokacyjne i radarowe. Wyposażony jest w sześć dziobowych wyrzutni torped różnego typu. Może także stawiać miny morskie. Okręt brał udział w międzynarodowych manewrach NATO - BALTIC PORPOISE, COOPERATIVE BANNERS, KEFTACEX, STRONG RESOLVE, JOINT MARITIME COURSE i BALTOPS, podczas których wielokrotnie wykonywał operacje osłony szlaków komunikacyjnych, atakowania okrętów nawodnych i podwodnych, był poszukiwany przez wielokrotnie większe siły nawodne i lotnictwo morskie. Operował na Bałtyku, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim.

rel (3.FO)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter