Inne

Musicie się z tym zapoznać! Ukazała się właśnie jedna z najciekawszych publikacji przedstawiających polskie związki z morzem w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

„Polska nad Bałtykiem”, bo taki tytuł nosi praca, zawiera 25 obszernych artykułów stanowiących pokłosie konferencji zorganizowanej dwa lata temu w Gdyni przez Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego i Muzeum Miasta Gdyni.

Artykuły napisane zostały przez reprezentantów środowisk naukowych z całego kraju. Traktują o propagandzie morskiej, działalności polskich organizacji morskich, architekturze Gdyni, Wejherowa, Juraty czy Jastrzębiej Góry. Mówią o posiłkach serwowanych na polskich transatlantykach, a także o poezji i malarstwie morskim. Słowem, o wszystkim z czym wiązało się morze w okresie II Rzeczypospolitej.

Tych których odstręcza język prac naukowych uspokajamy. Książka napisana jest przystępnie i okraszona niezliczoną ilością ilustracji (nieraz unikalnych) uatrakcyjniających lekturę. Od strony edytorskiej, to naprawdę kawał solidnej roboty.

Do zajrzenia do publikacji zachęcamy także tych, którzy uważają, że w temacie polskich związków z morzem wszystko już zostało powiedziane. Nic z tych rzeczy. „Polska nad Bałtykiem” pełna jest informacji, które mogą zaskoczyć nie tylko laików.

Mamy w istocie do czynienia ze znakomicie przeprowadzoną, na wielu poziomach, kampanią propagandową, której zadaniem miało być przekonanie polskich obywateli do słuszności ponoszenia kosztów gigantycznych inwestycji podejmowanych nad morzem” - ocenia autorka jednego z artykułów zamieszczonych w książce, fenomen narodowego entuzjazmu dla spraw morskich, jaki wybuchł w Polsce w latach 20. i 30. ubiegłego wieku.

Dzięki takim stwierdzeniom, lektura „Polski nad Bałtykiem” prowokuje do dyskusji, stawiania pytań i inspiruje do dalszych badań. Oby było ich jak najwięcej. Gorąco polecamy!

Polska nad Bałtykiem. Konstruowanie identyfikacji kulturowej państwa nad morzem 1918-1939”, redakcja naukowa Dariusz Konstantynów i Małgorzata Omilanowska, wydawnictwo słowo/obraz terytoria (www.terytoria.com.pl), str. 407

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter