Egipskie ministerstwo produkcji wojskowej prowadzi zaawansowane negocjacje z Chinami dotyczące zakupu okrętów podwodnych z napędem spalinowo-elektrycznym typu 039A (klasy Yuan w kodzie NATO) - wynika z informacji opublikowanych na stronie internetowej Tactical Report, firmy zajmującej się analizą przemysłu obronnego i energetycznego krajów Afryki Północnej.
Egipt jest zainteresowany jednym z najnowocześniejszych na świecie konwencjonalnych okrętów podwodnych. 039A jest pierwszym okrętem chińskiej marynarki wojennej wyposażonym w system napędowy, który pozwala mu pozostawać zanurzonym przez tygodnie bez wynurzania się. Ta zdolność, w połączeniu z emitowaniem niskiego sygnału akustycznego, sprawia, że jednostka ta jest jednym z najcichszych okrętów podwodnych z napędem spalinowo-elektrycznym na świecie.
Relacje Egiptu z Chinami w dziedzinie obronności znacznie się rozwinęły w ostatnich latach. Jednym z ich przejawów są prowadzone w Egipcie pierwsze wspólne manewry lotnicze pod nazwą "Orły Cywilizacji 2025".
Chiny zaprezentowały na nich możliwości swojego nowoczesnego myśliwca Chengdu J-10CE, których kilka sztuk w lutym trafiło na wyposażenie egipskich sił powietrznych.
Egipska flota posiada już cztery zbudowane i dostarczone przez Chiny, ale będące tworem sowieckiej myśli technicznej okręty podwodne typu 033, z których każdy wyposażony jest w osiem wyrzutni torped kal. 533 mm i uzbrojony w przeciwokrętowe pociski rakietowe UGM-84C Harpoon Block 1B oraz ciężkie torpedy Mk 37. Choć zmodernizowane, zbliżają się do końca swojego okresu eksploatacji. Uzupełniają je cztery niemieckie okręty podwodne typu 209/1400mod, dostarczone w latach 2016–2021.
Jeśli Kair zdecyduje się na zakup chińskich 039A, stanie się prawdziwą afrykańską potęgą morską. Ale wprowadzenie technologii spoza NATO zmieni również równowagę morską na Morzu Śródziemnym, ponieważ przez dziesięciolecia Egipt był godnym zaufania partnerem Stanów Zjednoczonych, które były dla niego głównym dostawcą broni.
Zakup przez Kair 039A znacznie zwiększyłby też chińskie wpływy w Afryce Północnej.
tebe/ sp/