Żegluga

Była poseł i b. senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk pokieruje Polskimi Liniami Oceanicznymi. Nowa prezes zapewniła w sobotę, że zamierza jak najlepiej wykorzystać swoje doświadczenie, aby PLO na nowo mogły stać się światowym potentatem.

W piątek zakończono postępowanie konkursowe na stanowisko prezesa PLO. Arciszewska-Mielewczyk nowe obowiązki podejmie w poniedziałek. Do tej pory PLO kierował Krzysztof Adamczyk. W piątek zakończyło się postępowanie konkursowe, w wyniku którego wybrano nowego prezesa zarządu.

"Powierzono mi funkcję prezesa Polskich Linii Oceanicznych" - potwierdziła w sobotę w rozmowie z PAP Arciszewska - Mielewczyk. "Przedstawiłam swoją strategię i plany na rozwój, które najwyraźniej zostały pozytywnie rozpatrzone. Moją kandydaturę zaakceptowała Rada Nadzorcza Polskich Linii Oceanicznych i akcjonariusze spółki. Dziękuję zarówno im, jak i ministrowi gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markowi Gróbarczykowi za zaufanie i za to, że powierzyli mi to zadanie" - mówiła nowa prezes.

Zapewniła, że zamierza jak najlepiej wykorzystać swoje doświadczenie, aby PLO na nowo mogły stać się światowym potentatem. "Była to potężna flota i ogromne przedsiębiorstwo. Kiedy zajrzymy w głąb historii Polskich Linii Oceanicznych dostrzegamy, że były one marką narodową. Chciałabym mieć swój udział w przywróceniu tego prestiżu, naprawić zaniedbania, których dopuszczono się po okresie transformacji" - dodała.

Arciszewska-Mielewczyk funkcję obejmie w poniedziałek, póki co nie chce zdradzać swojej wizji dotyczącej rozwoju spółki. "W najbliższym czasie spotkam się z pracownikami i omówimy wspólnie najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem spółki i wyznaczymy konkretne cele" - zapewniła.

Dorota Arciszewska-Mielewczyk jest absolwentką Wydziału Administracji Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. Jej ojciec Eugeniusz Arciszewski był kapitanem żeglugi wielkiej. Zginął 8 lutego 1997 roku w katastrofie morskiej statku "Leros Strength" u wybrzeży Norwegii. Przodkiem nowej prezes był również generał artylerii koronnej, admirał sił morskich holenderskich w Brazylii Krzysztof Arciszewski.

Polskie Linie Oceaniczne S.A. to przedsiębiorstwo armatorskie o ponad 50-letniej tradycji w żegludze liniowej. PLO w momencie powołania - 2 stycznia 1951 roku - posiadały 43 statki o nośności ponad 200 tys. DWT i eksploatowały 13 linii żeglugowych. W zasięgu armatora znajdowały się porty: na Bałtyku, Morzu Śródziemnym, Bliskim i Dalekim Wschodzie, a także na wschodnim wybrzeżu Ameryki Płd. Spółka zatrudniała 3 tys. osób, w tym 70 proc. marynarzy.

W latach 70-tych flota PLO wzrosła do 176 jednostek o łącznej nośności przekraczającej 1,2 mln DWT, a roczne przewozy wzrosły do ponad 5 mln. Po wprowadzeniu stanu wojennego PLO zaczęły ponosić straty. Restrykcje w stosunku do polskich ładunków, znacznie ograniczały zdolności konkurencyjne firmy. Pomimo pogarszającej się kondycji do roku 1991 uchodziły za armatora prowadzącego żeglugę liniową w skali światowej. W wyniku restrukturyzacji flota PLO skurczyła się i znacznie ograniczyła rejony żeglugi. Od marca 1996 roku - po utworzeniu sześciu spółek armatorskich - działalność PLO jako armatora została praktycznie zakończona. 29 czerwca 1999 roku przedsiębiorstwo państwowe PLO zostało przekształcone w spółkę akcyjną.

Obecnie działalność firmy koncentruje się na świadczeniu usług przewozowych drogą morską z portów Chin i Dalekiego Wschodu przy współpracy z innymi armatorami w ramach serwisu NVOCC. PLO prowadzą również działalność crewingową oraz poprzez spółkę zależną POL-Levant działalność hotelowo-gastronomiczną w Hotelu Dom Marynarza.

Największym akcjonariuszem PLO jest Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych Spółek (FIZAN) Agencji Rozwoju Przemysłowego, którego pełnomocnikiem jest IDA Management (44,85 proc.). Drugim co do wielkości akcjonariuszem jest Agencja Rozwoju Przemysłu posiadająca 38,53 proc. Pozostali akcjonariusze instytucjonalni to Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „Warta” (12,22 proc.) oraz Stocznia Gdynia (w upadłości) posiadająca tylko 1,88 proc. akcji. Akcjonariuszami Polskich Linii Oceanicznych są również pracownicy i ich spadkobiercy (3779 osób) którzy posiadają łącznie 2,52 proc. akcji spółki.

Autorka: Anna Machińska

 

+19 PLO
Co to za linie bez floty !?
22 grudzień 2019 : 08:27 Dorsz baltycki | Zgłoś
+20 Nie głosuje na nikogo
Była poseł pokieruje firma zarządzająca statkami, dobre widać nie ma w kim wybierać albo właśnie jest, pozdrawiam tych którzy cale życie pracują w tej branży ale się nie załapali chyba za mało doswiadczenia
22 grudzień 2019 : 16:42 Jasiu | Zgłoś
0 Konkurs
A startowali w konkursie? Czy tylko łzy wylewają że ich pracodawca nie zaprosił żeby łaskawie pokusili się o start w konkursie na prezesa zarządu?
30 grudzień 2019 : 11:32 johny | Zgłoś
+25 DOBRZE-GRATULACJE
Niech tam siedzi, tam się już nic nie da zepsuć/ukraść.....zawsze mogło być gorzej.( prezes mógł by "wkleić" pani.ą ex-poseł do PZM czy CHIPOLBROKU.
22 grudzień 2019 : 16:58 m. | Zgłoś
+6 Spokojnie...
... strategia rozwoju zakłada najazd na Danię, Szwajcarię i Francję, co za tym idzie przejęcie Maerska, MSC i CMA CGM. Po tym roczek, dwa odpoczynku i sru na Chiny! Och, ludzie małej wiary!
24 grudzień 2019 : 09:34 Włodzimierz | Zgłoś
+10 Karuzela Prezesa Polski.
Przegrała wybory do Senatu, a trzeba było jej znaleźć jakąś ciepłą i dobrze płatną posadkę, żeby nie umarła z głodu. Piotrowicz przegrał wybory i trafił do Trybunału Konsumpcyjnego, ona do PLO. Tylko przypadek zdecydował, że nie stało się odwrotnie. Bez wątpienia Arciszewska-Mielewczyk odniesie w PLO taki sam sukces, jak jej promotor, minister Gróbarczyk w budowie promów dla PŻB i PŻM. Brawo PiS.
25 grudzień 2019 : 17:34 Jato | Zgłoś
+2 Przepis na porazke
Wydawaloby sie ze bardziej juz sie nie da ukatrupic PLO. Danie na prezesa tak nieudolnego polityka to dowod na to ze juz nikt porzadny nie chce dla nich pracowac. Pani Dorota powinna najpierw zrobic przadek z dlugami meza, ktory zginal jako krol pierza a mial dlugi u mnostwa ludzi. Szkoda ze Macierewicz nie wyjasnial tego wypadku helikoptera. ;) Moze dowiedzielibysmy sie prawdy o biznesmenie Mielewczyku.
Wracajac do PLO to wlasnie skorumpowany zarzad rozprzedal porzadne firme greckim i wloskim hochsztaplerom. Zawierali takie czartery ze statek przechodzil na wlasnosc oszustow w rok albo dwa. Moze od wyjasnienia tej sprawy zaczelaby pani Dorota? Nie widze szans na sukces w shippingu swiatowym. Jest za duzo tonazu, za malo kapitalu a stawki frachtowe tak niskie ze PLO sie nie przebije. Zalosne jest to ze taka postac dostala i zaakceptowalo to stanowisko. Gwozd do trumny polskiej tradycji shippingowej.
30 grudzień 2019 : 10:56 Zdzislaw | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter